آفریقا، آمادگی برای معرفی دولت وحدت ملی لیبی به مجلس، درخواست از سودانی ها درباره حزب عمرالبشیر

به گزارش مجله هاستفا، آمادگی نخست وزیر جدید لیبی برای معرفی اعضای هیئت دولت به مجلس، درخواست مقامات سودانی برای معرفی اعضای حزب کنگره ملی (وابسته به عمرالبشیر) به پلیس و نیروهای امنیتی، حمله به سفیرمغرب در پایتخت بورکینافاسو از جمله رویدادهای آفریقاست.

آفریقا، آمادگی برای معرفی دولت وحدت ملی لیبی به مجلس، درخواست از سودانی ها درباره حزب عمرالبشیر

با تور آفریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، نخست وزیر منتخب لیبی نشست گفت وگوهای سیاسی رایزنی های خود را برای تشکیل دولت وحدت ملی این کشور شروع و گفت: هرگاه مجلس به حد نصاب قانونی برسد، اعضای هیئت دولت را به آن معرفی خواهم کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

به نوشته پایگاه خبری الوسط - لیبیا، عبدالحمید دیبیه طی روزهای آینده کار خود را شروع می نماید و با نمایندگان مجلس که از حوزه های مختلف انتخاباتی هستند، تماس خواهد گرفت و امیدوار است مجلس هرچه زودتر نشست خود را برگزار کند.

نخست وزیر جدید لیبی گفته است، هرگاه تعداد نمایندگان به حد نصاب قانونی برسد، آماده ام که اعضای دولت وحدت ملی را برای دریافت رای اعتماد به مجلس معرفی کنم.

در نشست اخیر گفت وگوهای سیاسی لیبی که در سوئیس برگزار گردید، شرکت نمایندگان در آن توافق کردند محمد یونس المنفی به عنوان رئیس شورای ریاست (در حکم رئیس جمهور) و عبدالحمید دیبیه به عنوان نخست وزیر دولت وحدت ملی انتخاب شوند.

دولت وحدت ملی لیبی موظف است، بسترهای لازم را برای برگزاری انتخابات مجلسی و ریاست جمهوری در دسامبر 2021 فراهم کند.

درخواست معرفی اعضای حزب عمرالبشیر به پلیس

فرماندار ایالت نیل سفید واقع درجنوب سودان از ساکنان این ایالت خواست تا رهبران و اعضای حزب منحله کنگره ملی(حزب حاکم سابق و وابسته به عمرالبشیر) را به پلیس و نیروهای امنیتی معرفی نمایند.

به نوشته روزنامه السودانی چاپ خارطوم، اسماعیل وراق با انتشار بیانیه ای با اشاره به حکم دادستانی سودان درخصوص نابودی و از بین بردن ساختار نظام عمرالبشیر گفت: کسانی که از مکان اجتماع عناصر نظام سابق یا رهبران و اعضای حزب کنگره ملی اطلاعاتی دارند و یا از اموال و دارایی های مخفی این حزب در سراسر ایالت نیل سفید با خبر هستند، فورا اطلاعات خود را در اختیار پلیس و نیروهای امنیتی قرار دهند.

وی رهبران حزب منحله کنگره ملی را به ایجاد آشوب و ناامنی در ایالت نیل سفید متهم کرد و از پلیس و نیروهای امنیتی خواست از جان ومال مردم حفاظت نمایند.

اعتراض خشونت آمیز دانش آموزان به گرانی نان و سوخت بیش از یک هفته است که در ایالت های مختلف سودان ادامه دارد.

مقامات دولتی عناصر وابسته به نظام عمرالبشیر را به دست داشتن در این اعتراضات متهم نموده اند.

حمله به سفیر مغرب دربورکینافاسو

نیروهای امنیتی بورکینافاسو یک مرد 36 ساله را پس از حمله به سفیر مغرب در اوگادوگو (پاتیخت بورکینافاسو) هدف گلوله قرار دادند و او را به قتل رساندند.

به نوشته رسانه های بورکینافاسو، در حمله مرد مهاجم به یوسف السلاوی سفیر مغرب در اوگادوگو وی از ناحیه سرمجروح و به بیمارستان منتقل شد.

منابع مطلع به خبرنگار روزنامه هسپریس چاپ رباط گفتند، حمله به یوسف السلاوی ربطی به سمت دیپلماتیک او ندارد و این حمله یک اقدام عادی مجرمانه است.

این منابع توضیح داد:حال سفیر مغرب در بورکینافاسو خوب است و او آسیب جدی ندیده است.

دستگیری طراح عملیات تروریستی در سومالی

نیروهای ویژه سومالی از کشف یک خودروی بمب گذاری شده در ایالت جنوب غربی این کشور خبر دادند و گفتند: طراح و مغز متفکر این اقدام تروریستی با همکاری مردم دستگیر شد.

به نوشته پایگاه خبری سومالی جدید، یک افسر امنیتی در این رابطه گفت: تروریست ها قصد داشتند با این خودروی بمبگذاری شده مردم بیگناه را در منطقه شبیلی مرکزی واقع در نزدیکی موگادیشو هدف حمله تروریستی خود قراردهند.

یک خودروی بمب گذاری شده دیروز در یک ایستگاه ایست بازرسی در چهار راهی در موگادیشو و در نزدیکی ساختمان مجلس و کاخ ریاست جمهوری سومالی منفجر شد که در اثر آن دست کم سه نفر جان خود را از دست دادند و پنج نفر دیگر هم زخمی شدند.

گروه تروریستی الشباب که وابسته به شبکه القاعده است در سومالی به شدت فعال است و نقش برجسته ای در نا امنی های این کشور دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6654

به "آفریقا، آمادگی برای معرفی دولت وحدت ملی لیبی به مجلس، درخواست از سودانی ها درباره حزب عمرالبشیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفریقا، آمادگی برای معرفی دولت وحدت ملی لیبی به مجلس، درخواست از سودانی ها درباره حزب عمرالبشیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید