5 توصیه برای پایبندی به تصمیم هایی که میگیریم

به گزارش مجله هاستفا، وقتی کار ها را به این صورت تعیین و عملی ترتیب دهید، می توانید اطمینان پیدا کنید که نه فقط تصمیم گرفتید و قصد دارید آن کار را انجام دهید بلکه گام های عملی برای انجام و رسیدن به آن را هم برداشته اید.

5 توصیه برای پایبندی به تصمیم هایی که میگیریم

درصد بالایی از تصمیم ها با شکست روبرو می شوند، اما شاید امسال مال شما نشد

بیشتر مردم بسته به محلی که زندگی می کنند، آخر سال که می شود به فکر دریافت تصمیم های مهم برای سال جدید می افتند.

با به خاتمه رسیدن سال 2019 میلادی باز وقت آن رسیده تا با تصمیم های خارق العادهٔ ابتدای سال جدید، خود را دگرگون کنید. آیا واقعاً به آن ها پایبند می مانید؟ در اینجا توصیه هایی داریم تا احتمال پیروزیت شما را بیشتر کند و جلوی دلسردی های احتمالی تان را بگیرد؛ و بسیاری از ما در آستانهٔ سال نو تصمیمات مهمی می گیریم.

برای بسیاری از ما سال جدید شروعی تازه است که در آن می توانیم برای پیشرفت و بهبود خود هدف هایی مشخص کنیم.

شاید تصمیماتی در مورد زندگی سالم تر یا پس انداز بیشتر؟

شاید هم بخواهید سرگرمی تازه ای را شروع کنید یا چیزی را به طور کامل ترک کنید؟

نقشه های مبهم و نامشخص بیشتر احتمال دارد شکست بخورند

هر تصمیمی که برای سال جدید داشته باشید، بدون هیچ تردیدی، باید انگیزه داشته باشید. همانطور که خیلی از ما خوب می دانیم انگیزه به راحتی به چنگ نمی آید.

بنا بر تحقیقی که در دانشگاه اسکرانتون، واقع در ایالت پنسیلوانیای آمریکا انجام گرفت، فقط 8 درصد از افرادی که تصمیمات سال نو می گیرند می توانند اهداف و تصمیم های خود را عملی کنند. اما ممکن است شما جزو آن ها نباشید.

در اینجا پنج روش ساده برای پیشگیری از شکست و پایبند ماندن به تصمیم ها را آورده ایم که در تمام طول سال کاربرد دارد. پیروز باشید!

1. از کم شروع کنید

هدف های واقع بینانه برای خود مشخص کنید و به تدریج تصمیم های سخت تر بگیرید

اگر هدف های واقع بینانه ای برای خود تعریف کنید، احتمال پیروزیت تان بیشتر است. راشل واین اشتاین، روان درمانگر، می گوید: بخشی از مشکل اینجاست که ما هدف های خیلی بزرگی برای خود مشخص می کنیم، با این فرض نادرست که ما در سال جدید می توانیم کاملاً آدم دیگری بشویم.

وقتی از هدف های کوچک شروع کنید، می توانید آهسته آهسته آن را به هدف های بزرگ تر گسترش دهید. برای مثال، اول کفش ورزشی مناسب دویدن بخرید و فواصل کوتاهی را بدوید به جای اینکه از همان ابتدا هدف خود را شرکت در مسابقهٔ دوی ماراتن قرار دهید.

یا اگر به آشپزی علاقه دارید، بهتر نیست هفته ای یک بار به فرد بزرگ سالی در آشپزی و پختن غذا یاری کنید تا مهارت های آشپزی خود را بهتر کنید؟

منظورمان این نیست که هدف های خودتان را کوچک و محدود کنید، منظور این است که طوری آن ها را تنظیم کنید که بتوانید به نتایج و پیروزیت طولانی مدت برسید.

واین اشتاین توضیح می دهد، چون در عمل تغییر با گام های کوچک در زمان طولانی اتفاق می افتد.

2. دقیق و مشخص باشید

دقیقاً به این که می خواهید چه کنید و کجا و در چه زمانی، فکر کنید

ما اغلب هدف هایی برای خودمان مشخص می کنیم بدون اینکه برنامه و نقشه ای برای اجرای آن ها داشته باشیم. بسیار مهم است که جزئیات را به روشنی برای خودمان ترسیم کنیم.

بنا به نظر پروفسور نیل لوی از دانشگاه آکسفورد: اینکه بگوییم سه شنبه ها بعد از ظهر و شنبه ها صبح ورزش خواهم کرد بیشتر احتمال دارد پیروزیت آمیز باشد تا فقط بگوییم من بیشتر ورزش خواهم کرد.

وقتی کار ها را به این صورت مشخص و عملی ترتیب دهید، می توانید اطمینان پیدا کنید که نه فقط تصمیم گرفتید و قصد دارید آن کار را انجام دهید بلکه گام های عملی برای انجام و رسیدن به آن را هم برداشته اید.

3. حامی و پشتیبان بیابید

اعلام عمومی تصمیم ها باعث می شود بیشتر تشویق شوید تا به آن ها پایبند بمانید

یافتن افرادی که در راستا مورد نظرتان با شما همراه شوند، یکی از بهترین انگیزه هاست. این کار ممکن است شرکت در کلاسی همراه با دوستی باشد یا اعلام عمومی تصمیماتی که گرفته اید.

وقتی تعهد خودمان را به تصمیمی به نمایش گذاشتیم، بیشتر احتمال دارد که آن را پی بگیریم و به آن پایبند بمانیم. دکتر جان مایکل، فیلسوف دانشگاه واریک در کاونتری، عوامل اجتماعی دخیل در ایجاد تعهد و پایبندی به تعهدات را بررسی و مطالعه می کند.

او معتقد است ما بیشتر تمایل به پایبندی به تصمیمات و تعهدات مان داریم وقتی بدانیم آن ها برای دیگران هم اهمیت دارند، یا به عبارتی در صورت شکست، جان دیگران در گرو تصمیمات ماست.

پس چه موضوع انجام تعهد یا یافتن حمایت و پشتیبانی باشد، درگیر کردن افراد دیگر در ماجرا به شما در رسیدن به اهداف تان یاری خواهد کرد.

4. غلبه بر شکست

از تغییر کوچک در زندگی روزمره غافل نشوید

وقتی کار ها سخت و درهم پیچیده می شود، درنگ کنید و شرایط را دوباره ارزیابی کنید. چه موانعی در برابر تان قرار گرفته است؟ چه راهبرد هایی از همه مؤثرترند؟ چه راهبرد هایی از همه بی فایده ترند؟

تلاش کنید تا واقع بین تر باشید و قدر کمترین و کوچک ترین پیروزیت خود را بدانید. اگر می خواهید به تصمیم خود پایبند بمانید، چرا راه دیگری را امتحان نمی کنید، راهی که نیروی ارادهٔ شما را هم تقویت کند؟

تغییر و تبدیل های ساده در زندگی روزمره به شما یاری می کند که در راستا درست پیش بروید.

اگر تصمیم دارید که تغذیهٔ سالم تری داشته باشید، می توانید میزان کربو هیدرات مصرفی خود را فقط با مصرف انواع سالم تر پستا و نان تهیه شده با آرد کامل غلات به جای آرد های تصفیه شده، کاهش دهید.

یا می توانید به جای میان وعده هایی مثل کیک و بیسکوئیت از مواد غذایی طبیعی گیاهی یا اسموتی های طبیعی استفاده کنید تا میزان چربی های اشباع شدهٔ مصرفی خود را کاهش دهید.

5. تصمیم خود را با هدف های طولانی مدت تان هماهنگ کنید

نیروی اراده به تنهایی کافی نیست

به نظر دکتر آن سونبورن، روان شناس رفتاری، بهترین تصمیم ها، آن هایی هستند که شما را در دستیابی به بخشی از برنامهٔ طولانی مدت زندگی تان یاری دهند، نه آن هایی که مبهم و آرمانی هستند.

اگر هیچ علاقه ای به ورزش ندارید، تصمیم اینکه ورزشکار درخشانی بشوید، وصلهٔ ناجوری برای شما خواهد بود. او می گوید:افرادی که بسیار بر نیروی ارادهٔ خود تکیه می کنند، معمولاً شکست می خورند.

پس هر وقت خواستید تصمیمی بگیرید که به آن علاقه دارید یا شما را بر می انگیزد، بهتر است برنامهٔ اجرای آن را با تمام جزئیات از همان روز اول بریزید. در نبرد با موانع پیش رو، خودتان را از حمایت و پشتیبانی دیگران بی نصیب نگذارید.

منبع: فرادید
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2332

به "5 توصیه برای پایبندی به تصمیم هایی که میگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 توصیه برای پایبندی به تصمیم هایی که میگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید