26 راه آسان و مؤثر برای کاهش آلودگی هوا در خانه

به گزارش مجله هاستفا، بیشتر مردم فکر می نمایند که آلودگی هوا در واقع چیزی است که فقط در خارج از محیط منزلشان تجربه می گردد. با این حال، معین شده است که بسیاری از مواد آلوده نماینده و سمی هوا که در خارج از خانه یافت می شوند به همان میزان در داخل خانه نیز وجود دارند. چه در اتومبیل، چه در خانه و چه در محل کار، مواد آلاینده هوا وجود داشته و اگر کیفیت هوا به میزان توصیه شده تمیز نگردد، می تواند سلامت سلامتی افراد را تحت تأثیر قرار دهد. اسپری های آئروسل، گرد و غبار روی مبلمان، شمع های معطر، ریختن موی حیوانات خانگی، موجودات بسیار ریز موجود در گرد و غبار و خوشبو نماینده های هوا نمونه هایی از منابع آلاینده هوا در محیط داخلی هستند. خبر خوب این است که آلودگی هوا در محیط داخلی به راحتی قابل کنترل است به شرط آنکه محیط داخل خانه تمیز و عاری از مواد آلاینده باشد. در مجله اینترنتی خبرنگاران 26 راه آسان و مؤثر برای کاهش آلودگی هوای داخل ساختمان آورده شده است. بعلاوه برای اینکه بدانید به هنگام آلودگی هوا چه چیزهایی بخورید، به مقاله مواد غذایی مفید برای آلودگی هوا مراجعه کنید.

26 راه آسان و مؤثر برای کاهش آلودگی هوا در خانه

1- از جلا دهنده و اسپری مو در نواحی با تهویه مناسب بهره ببرید.

استفاده از موادی مانند هر نوع لاک، لاک ناخن و اسپری مو باید در خارج از منزل انجام گردد که جریان آزاد هوا وجود دارد. اگر این فعالیت ها باید در داخل خانه انجام گردد، باید به خوبی تهویه گردد زیرا آنها ترکیبات آلی فرار را که با تعداد بیشماری از بیماری ها و عوارض سلامتی مانند مسائل ریه و سرطان همراه هستند را آزاد می نمایند.

2- اطمینان حاصل کنید که هوای اطراف اجاق گاز شما به خوبی تهویه شده است.

در حین پخت و پز در خانه، حتماً اطمینان حاصل کنید که هوای اطراف اجاق گاز شما به خوبی تهویه شده است تا فراوری مونوکسید کربن و هیدروکربن های فراوری شده به علت احتراق ناقص را محدود کند. این گازها در داخل خانه سالم نیستند و در درازمدت خطرات جدی برای سلامتی به همراه دارند.

3- برای کاهش رطوبت، هود یا فن را در آشپزخانه و حمام نصب کنید.

هوای مرطوب در آشپزخانه و حمام باعث افزایش قرار گرفتن در معرض رشد انواع قارچ ها و کپک ها می گردد.

این قارچ ها و کپک ها دارای ذرات ریز هستند که می توانند وارد بدن شوند و منجر به بیماری جدی مانند سرماخوردگی، سرفه های مداوم و حتی عفونت های قارچی شوند. نصب هود و فن های اگزوز در آشپزخانه و حمام به کاهش مقدار قرار گرفتن در معرض خطر رشد قارچ ها و کپک ها یاری می نماید.

4- اطمینان حاصل کنید که کل خانه، محل کار یا ماشین به طور مناسب تهویه شده است.

تهویه مناسب جریان هوای تازه را در داخل خانه تضمین می نماید، اما تهویه نامناسب و ضعیف باعث می گردد تا آلاینده ها در داخل خانه جمع شوند.

5- از کشیدن سیگار در داخل خانه خودداری کنید.

استعمال دخانیات در داخل خانه منجر به تجمع دود و مواد سمی می گردد که به طور جدی بر کیفیت هوای داخل ساختمان تأثیر می گذارد. دود سیگار و سایر دخانیات دارای مواد بیشماری است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم باعث بروز خطر ابتلا به انواع سرطان می شوند و از این رو برای سلامتی بسیار نامناسب هستند.

ترک سیگار برترین راهکار است زیرا سلامت کلی را بهبود می بخشد. با این وجود، از سیگار کشیدن در داخل خانه یا اتومبیل باید کاملاً اجتناب گردد.

6- قبل از استفاده از شومینه، اطمینان حاصل کنید که دودکش مربوطه کاملاً باز است.

این امر به سادگی باعث کاهش تجمع ذرات گرد و غبار و دود ناشی آتش در شومینه می گردد. بعلاوه از آزاد شدن مونوکسید کربن که اغلب به علت احتراق ناقص ساطع می گردد، جلوگیری می نماید.

7- از شر منبع های بوی بد خلاص شوید.

بیشتر افراد معمولاً سعی می نمایند با پوشاندن بوی بد در منزل با استفاده از رایحه های مصنوعی و خوشبو نماینده هوا، از بوی بد داخلی جلوگیری نمایند. این مسئله به سادگی مشکل را بدتر می نماید زیرا رایحه مصنوعی یا خوشبو نماینده هوا حاوی VOC و فتالات است که می تواند حتی بیشتر به سلامتی شما آسیب برساند. در عوض منبع بوها را پیدا نموده و از بین ببرید و محل آن را با مواد تمیز نماینده خانگی یا جوش شیرین تمیز کنید.

8- مدیریت حشرات موذی

دور نگه داشتن مواد غذایی و آب بندی و پر کردن ترک ها، شکاف ها و منافذ بسیار مهم است زیرا باعث از بین رفتن آفات و حشرات می گردد. این امر احتیاج به استفاده از سموم دفع آفات و سایر مواد شیمیایی برای از بین برنده حشرات و جانوارن موزی را کاهش می دهد. با کاهش قرار گرفتن در معرض مواد سمی حاصل از آفت کش های شیمیایی برای از بین بردن این حشرات و جانوارن موذی، کیفیت هوا در محیط داخلی را بهبود می یابد.

9- تمیز کردن و گرد و غبار باید بطور کامل انجام گردد.

گرد و غبار می تواند باکتری، کپک، موی حیوان خانگی، کنه ها، قارچ ها و گرده ها را به همراه داشته باشد. تمیز کردن کامل برای بهبود کیفیت هوای داخلی بسیار توصیه می گردد زیرا این مواد را از بین می برد. گرد و غبار و تمیز کردن باید با استفاده از مواد پاک نماینده هایی انجام شوند که در اصطلاح دوستار محیط زیست هستند و به آن آسیب نمی رسانند.

10- به حداقل رساندن به هم ریختگی و نامنظمی

با به حداقل رساندن به هم ریختگی، می توان تجمع گرد و غبارهایی را که باکتری، قارچ ها، کنه ها و کپک ها را حمل می نمایند، کنترل کرد که باعث کاهش چشمگیر آلودگی هوای داخلی می گردد.

11- در صورت امکان فرش را جدا کنید.

فرش ها به عنوان بستری برای ذرات کوچک گرد و غبار و شوره های حیوانات خانگی عمل می نمایند که باعث افزایش آلودگی هوا در محیط داخلی می گردد. ذرات گرد و غبار موجود در فرش با مسائل مزمن ریه مانند آسم و سرفه های مداوم همراه است. از بین بردن موکت راهی مطمئن برای کاهش آلودگی هوای داخل خانه است.

12- پاک نماینده های خانگی درست کنید.

بیشتر مواد تمیزنماینده خانگی که مصنوعی فراوری می نمایند، پر از مواد شیمیایی غیر دوستدار محیط زیست هستند که ممکن است باعث مسائل تنفسی یا آسم شوند. امروزه فرآیندهای بسیار ساده ای در ساخت پاک نماینده های خانگی وجود دارد. سایت هایی مانند DIY می تواند برای کسانی که می خواهند از این راستا استفاده نمایند به منظور کاهش آلودگی هوا در داخل ، مفید واقع گردد.

13- کفش های درب را جدا کنید.

کفش شناخته شده است که بیش از 50 درصد گرد و غبار را ایجاد می نماید، بیماری هایی که باعث ایجاد میکروارگانیسم و مواد شیمیایی در فضای باز در خانه های ما می شوند. به همین علت، عمل برداشتن کفش در درب از ساده ترین راه های کاهش آلودگی هوا در محیط داخلی است. استفاده مکرر و خیس کردن گرد و غبار با آب بسیار توصیه می گردد.

14- استفاده از خوشبو نماینده هوا را به حداقل برسانید.

بیشتر مردم عطرها را دوست دارند، اما باید از روغن های اساسی تهیه گردد که بر کیفیت هوا در محیط داخلی تأثیر نمی گذارد. خوشبو نماینده های هوا مصنوعی دارای حساسیت هایی هستند که در هوای داخلی گردش می نمایند و با حملات آسم و آلرژی همراه هستند. انتخاب محصولات بدون عطر به کاهش آلودگی هوای داخل خانه یاری می نماید.

15- سطل زباله را پوشانید.

پوشاندن یاری های زباله در دور نگه داشتن آفات و حشرات. این بخشی است که باعث کاهش احتیاج به استفاده از سموم دفع آفات و سایر مواد شیمیایی از بین بردن مخلوط مصنوعی می گردد. در نتیجه، با کاهش انتشار مواد سمی از محصولات مدیریت مخلوق مصنوعی، آلودگی هوای داخلی را کاهش می دهد.

16- استفاده از مواد شیمیایی داخلی را کاهش دهید.

محصولات بی شمار خانگی مانند پاک نماینده ها ، سموم دفع آفات، رنگ ها و مواد شوینده لباسشویی مملو از مواد شیمیایی است. این مواد شیمیایی نشان داده شده است که در داخل خانه بسیار غلیظ هستند. بنابراین، استفاده از این محصولات باید کاهش و مدیریت گردد تا آلودگی هوای داخل خانه به حداقل برسد. توجه دقیق به برچسب های محصولات می تواند یک استراتژی مدیریتی مؤثر را ارائه دهد. با این وجود برترین توصیه تغییر محصولات طبیعی است که عناصر مضر کمتری دارند.

17- مقدار انتشار گازهای داخل اتومبیل را به طور مرتب تست کنید.

علاوه بر خانه ها و دفاتر کار، این فضای داخل اتومبیل است که افراد هنگام حرکت از یک منطقه به منطقه دیگر، زمان قابل توجهی را در آن صرف می نمایند. این امر حفظ سلامت محیط داخلی اتومبیل را بسیار مهم می نماید. یکی از راه های انجام این کار، آزمایش مقدار انتشار گازهای اتومبیل به داخل آن به طور مرتب است که این امر برای کاهش آلودگی هوا در داخل اتومبیل در هنگام رانندگی است.

18- خانه خود را از نظر وجود رادون آزمایش کنید.

رادون یک عنصر رادیواکتیوی طبیعی است که با تجزیه رادیوم تشکیل می گردد. در خانه ما یافت می گردد و قرار گرفتن در معرض آن می تواند پیامدهای جدی برای سلامتی به همراه داشته باشد. مطالعات علمی دریافته اند که رادون باعث ایجاد مسائل رشد در بچه ها و بعلاوه باعث ایجاد ضریب هوشی پایین می گردد. آزمایش رادون و اطمینان از عدم وجود رادون در محیط داخلی منزل ، یک روش عملی برای کاهش آلودگی هوای داخل خانه است.

19- برطرف نشت آب

نشت آب در ایجاد رطوبت و هوای مرطوب در محیط داخلی نقش دارد. در نتیجه ، مقدار قرار گرفتن در معرض سرنشینان داخلی در برابر قارچ و کپک را افزایش می دهد. کپک ها دارای ذرات ریزی هستند که می توانند وارد بدن شوند و منجر به بیماری جدی مانند سرماخوردگی، سرفه های مداوم و حتی عفونت های قارچی شوند. بنابراین برطرف نشت آب به کاهش خطر روبرو با این قارچ ها و کپک ها یاری می نماید.

20- از آشکارسازهای مونوکسید کربن بهره ببرید.

مونوکسید کربن می تواند آهسته آهسته انسان را در معرض خطر مرگ قرار دهد. به علت تهویه نامناسب شومینه ها و اجاق گاز، احتراق ناقص فراوری می گردد. استفاده از آشکارسازها و هشدار دهنده های مونوکسید کربن به کاهش خطر وجود آن یاری می نماید و آلودگی هوای داخل خانه را کاهش می دهد.

21- پنجره ها را باز کنید.

باز کردن پنجره ساده ترین راه برای کاهش آلودگی هوای داخل خانه است. مشروط بر اینکه محیط خارج از محیط اطراف عاری از پساب ، دود، ترکیبات آلی فرار یا گرد و غبار باشد. باز کردن پنجره گردش هوای تازه را فراهم می نماید که باعث کاهش آلودگی هوای داخل خانه می گردد.

22- ملافه ها را به صورت هفتگی در آب گرم بشویید.

ذرات گرد و غبار، عناصر سمی و موی حیوان خانگی معمولاً با گذشت زمان در ملافه ها جمع می شوند. از آنجا که این ذرات از نظر میزان بسیار کوچک هستند، در هوا معلق می شوند و حتی بدون آگاهی از وجود آن ها افراد آن ها را به سادگی تنفس می نمایند. شستن هفتگی ملافه ها در آب گرم برترین روش برای از بین بردن آنها و در عین حال کیفیت هوا در محیط داخلی است.

23- از شر شمعهای معطر و تجاری خلاص شوید.

شمع های معطر و صنعتی در بازار، رهبران آلودگی هوا در محیط داخلی هستند. بیشتر شمع ها حاوی موم پارافین هستند و هنگام روشن شدن ، موم ، تولوئن و بنزن را که موادی سرطان زا هستند، در هوا منتشر می شوند. از طرف دیگر ، فیتیله شمع های معطر حاوی سرب هستند. شمع های معطر بعلاوه حاوی رایحه مصنوعی هستند. تعویض شمع های معطر و تجاری با شمع های موم زنبور عسل راه مطمئن برای کاهش آلودگی هوا در محیط داخلی است.

24- از فیلترهای پیشرفته تر برای دستگاه های تهویه مطبوع بهره ببرید.

هواساز و سایر تجهیزات تهویه مطبوع میلیون ها ذره گرد و غبار کوچک و دود ساطع می نمایند. بعلاوه در صورت عدم تهویه مناسب به علت احتراق ناقص، مونوکسید کربن آزاد می نماید. بنابراین، استفاده از فیلترهای پیشرفته تر دستگاه های تهویه مطبوع در کاهش آلودگی هوای داخلی در مقایسه با نمونه های سنتی به این حساب که آنها برای تمیز کردن هوا با خلوص 99.97٪ طراحی شده اند، یاری خواهد نمود.

25- عاقلانه تصفیه نماینده هوا را انتخاب کنید.

دستگاه های تصفیه هوا بی شماری وجود دارد، اما انتخاب یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت خوب، کلید بهبود کیفیت هوای داخلی است. برترین کیفیت تصفیه نماینده هوا حدود 99٪ از ذرات موجود در هوا را از بین می برد. هرچقدر که تصفیه هوا هزینه بیشتری داشته باشد باز هم به صرفه است و ارزش پولی را که برای آن هزینه می کنید را کاملاً دارد، زیرا نوید بخش بهتر و بهتر شدن کیفیت هوای داخل است.

26- از گیاهان آپارتمانی برای تصفیه طبیعی هوا در محیط داخلی بهره ببرید.

گیاهان برای خلاص شدن از شر سموم داخل هوای خانه به صورت شگفت انگیزی عملکرد خوبی دارند. علاوه بر این، گیاهان طبیعی هستند و از نظر زیبایی نیز ارزشمند هستند. گیاهان ضمن پاکسازی هوای داخلی از سموم، سر و صدایی ایجاد نمی نمایند. نمونه هایی از گیاهانی که می توانند در تصفیه هوا برای کاهش آلودگی هوا در محیط داخلی یاری نمایند در گل فروشی ها به صورت فراوان یافت می شوند و به راحتی در دسترس هستند.

این مقاله از سایت معتبر https://www.conserve-energy-future.com برگرفته شده است.

منبع: اُکالا
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 9272

به "26 راه آسان و مؤثر برای کاهش آلودگی هوا در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "26 راه آسان و مؤثر برای کاهش آلودگی هوا در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید