21 نشانه و علت دل درد هشدار دهنده

به گزارش مجله هاستفا، تغییرات ناشی از ورزش کردن بر سامانه عصبی خودمختار (که کنترل عملکرد های بدن را دارد) دستگاه گوارش معده بعلاوه برتحرک روده بزرگ و احتمالا روده کوچک موثر است.

21 نشانه و علت دل درد هشدار دهنده

دل درد یکی از درد های شایعی است که میتواند دلیل و نشانه یک بیماری و یا یک مشکل جدی در بدن باشد و باید مورد آنالیز قرار بگیرد.

هر دردی نشانه ای است از مسئله ای که در بدن اتفاق افتاده و نیاز به توجه دارد پس برای همین درد را نشانه ای مقدس می دانند که می تواند با آنالیز به موقع از بروز بیماری های جدی جلوگیری کند، یکی از درد های شایع و قطعا همه گیر دل درد است، دری که انواع و اقسام مختلف دارد اینجاست که باید از خودمان سوال کنیم آیا سیستم گوارش ما منبع ثابت درد است؟ دلیل دل درد ما چه چیزی است و خبر از چه بیماری یا مسئله ای می دهد؟

1. به فیبرو بیوتیک نیاز دارید

اگر دچار ناراحتی های معده، مانند نفخ، گازمعده، یبوست، اسهال یا حتی ریفلاکس اسید معده هستید، پروبیوتیک ها به شما یاری خوهند کرد. مصرف روزانه پروبیوتیک موجب حمایت و جوانسازی ریز اندامگان های همزیست بوسیله یاری به متوازن سازی ریزاندامگان های روده ای، یاری به گوارش، یاری به بدن برای ساخت ویتامین و جذب مواد معدنی، تقویت سیستم ایمنی و بهبود متابولیسم می گردد.

ریز اندامگان های همزیست مجموعه ای از باکتری های مفید هستند که بر سلامت دستگاه گوارش تاثیر میگذارد و میتوانند با خوردن ماست، یا غذا های ترش مثل نارنج ایجاد شوند.

2. درمعرض مواد شیمیایی زیادی هستید

طبق مطالعات اخیر، ناهمترازی ریزاندامگان های شکم میتواند به وسیله آلاینده های محیطی ایجاد گردد. روده درد یا شکم درد غیرعادی است و اغلب نشانه های ریزاندامگان های آسیب دیده می باشد. دکتر آنجل میگوید چند روز موادی را که به بدن خود میزنید در نظر بگیرید.

غذا های فرآوری شده، مواد شیمیایی موجود در کرم ها، لوسیون ها، مواد شوینده و دارو ها اغلب میتواند عوارضی همانند کاهش یا تغییر آرایش ریزاندامگان ها را در روده را موجب شوند.

تحقیقات هنوز هم بر چگونگی تاثیر گذاری دقیق این عوامل بر ریزاندامگان ها ادامه دارد، اما خوردن وعده غذایی کامل، مثل خوراک دام، گوشت، تخم مرغ، ماهی و محصولات طبیعی در صورت امکان، و خوردن پروبیوتیک ها میتواند مفید واقع گردد.

3. سیستم ایمنی ضعیفی دارید

بخش مفیدی از سیستم ایمنی بدن در روده است، و سلول ها دیواره آن فراوری نماینده پادتن های مفید هستند. علاوه بر این، باکتری های روده ویتامین B فراوری میکند، بیوتین، folate و ویتامین B 12 را فراوری میکند.

علاوه بر این، شرایط روده موجب جذب مواد مغذی می گردد، که خود برای سلامت سیستم ایمنی بدن مفید است؛ بنابراین اگر اغلب بیمار هستید وقتی که شکم شما با باکتری های مفید بالانس شده باشد، از بدن شما در برابر بیماری و عفونت دفاع میکند، اگر عدم تعادل وجود داشته باشد، بدن قدرت خود را برای مقابله و دفع میکروب ها که منجر به بیماری های مکرر می گردد، از دست میدهد.

تحقیقات نشان میدهد اگر اندازه میکروارگانیسم ها کاهش یابد، دیگر آنتی اکسیدان ها فراوری نمیشوند، و موجب در معرض قرار گرفتن هرچه بیشتر فرد درمقابل بیماری می گردد.

4. سیستم عصبی سمپاتیک شما در حالت هشدار است

در تحقیقی که به وسیله لیندا رینمان، استاد دانسگاه دولتی فلوریدا صورت گرفت رابطه روده و مغز را آنالیز شد. او شرح داد که مغز و روده چگونه بوسیله عصب واگوس با یکدیگر صحبت مینمایند، این عصب در امتداد بدن از مغز تا پایین ستون فقرات پهن شده است و به همین خاطر است که وقتی استرس داریم دلشوره میگیریم.

درمواقع استرس های احساسی، سیستم عصبی سمپاتیک متوقف میگردد و عملکرد های روده را به طور ویژه متوقف می سازد.

وقتی به وسیله یک خرس دنبال می شوید دیگر چه نیازی به هضم غذا دارید؟ بدن شما خون را از روده به اندام های شما را کم میکند، کم شدن سرعت خون در روده میتواند منجر به حالت تهوع و استرس بیشتر گردد. با گذشت زمان استرس میتواند تاثیر منفی بر روده شما داشته باشد.

5. الگوی خواب شما نیاز به اصلاح دارد

کمبود خواب میتواند سلامت روده شما را تحت تاثیر قرار دهد. زیست بوم ریزاندامگان ها گسترده و متنوع روده دارای ریتم های روزانه خود است. تحقیقات نشان میدهد که یکی از راه هایی که روده بر خواب شما تاثیر میگذارد به وسیله سروتونین های شیمیایی است که بر چرخه خواب / بیداری تاثیر میگذارد. اگر از مردم بپرسید میگویند که سروتونین در مغز فراوری می گردد، اما در واقع 80 درصد از سروتونین فراوری شده در بدن به وسیله روده است.

6. ورزش کنید

طبق مطالعات مدرسه پزشکی هاروارد، حرکت بدن شما یاری به حرکت شکم شما میکند. تغییرات ناشی از ورزش کردن بر سامانه عصبی خودمختار (که کنترل عملکرد های بدن را دارد) دستگاه گوارش معده بعلاوه برتحرک روده بزرگ و احتمالا روده کوچک موثر است. از این رو میتوان شاهد فواید ورزش در بهبود یبوست بود؛ در واقع یکی از دلایل یبوست عدم ورزش کافی است.

7. عصب معده ای بیش فعالی دارید

بر اساس تحقیقات اخیر FSU، یک ریزاندامگان ناسالم روده بوسیله یک عصب وحشی، ممکن است منجر به اختلالات خلقی و عاطفی گردد عصب های معده، سیگنال های Motor را از مغز به روده ارسال مینمایند و این در فرایند گوارش تاثیر میگذارد.

سیگنال هایی که به وسیله روده به مغز ارسال می گرددمیتوانند از گزارش همه چی خوب است به این پایین به مشکل برخوردیم تغییر یابند.

بعنوان مثال، خودن غذا هایی مانند شکر، دانه های روغنی، غذا های سرخ شده، آرد تصویه شده، افزودنی های شیمیایی و شیرین نماینده هایی مصنوعی میتواند منجر به التهاب در بدن گردد و شامل سیگنال های خطر که از عصب معده بالا می فرایند مثل سیگنال هایی که علائم اضطراب، و افسردگی را بدتر میکند، باشند؛ و این مسئله خلق و رفتار را تحت تاثیر قرار میدهد.

8. بسیار نزدیک به خوابتان، غذا میخورید

یکی از علل شایع مسائل روده مثل اسید ریفلاکس معده، سوزش سردل، و حتی (GERD) (بازگشت اسید معده) خواب، درست بعد از خوردن غذا است. سوزان رمضانی، متخصص گوارش معده، (AGAF)، متخصصان انجمن گوارش آمریکا میگوید: دو تا سه ساعت پیش از خواب شام بخورید، اگر محتوی غذای شما کربوهیدرات و چربی زیاد باشد،4 تا 6 ساعت قبل از زمان خواب غذا بخورید.

9. چیزی در شکم شما گیر نموده است

اگر شکم سخت و متورم باشد، میتوانداین معنا را برساند که گاز معده یا یبوست دارید. اما اگر این شرایط ادامه یابد، نشانه ای از انسداد روده می باشد. تحقیقات نشان میدهد چنین انسداد هایی میتواند منجر به متورم شدن شکم گردد و بیمار اغلب سفت شدن شکم را تجربه میکند. علل انسداد روده میتواند ناشی از چسبدندگی فتق، التهاب دیورتیکول های جدار روده، (IBD) سندرم التهاب روده و حتی سرطان باشد.

10. خونریزی داخلی دارید

خون موجود در مدفوع منجر به وحشت میگردد، اما مدفوع سیاه نیز میتواند علامت خونریزی در دستگاه گوارش باشد از جمله در قسمت شکم یا روده کوچک البته اگر سبزیجات تیره رنگ مانند چغندر، یا مکمل های آهن مصرف ننموده باشید، مدفوع سیاه رنگ نشانگر سرطان می باشد.

خون قرمز روشن در مدفوع ناشی از خونریزی هموروئید ها پس از خستگی و تنش یا حرکت روده سفت است. ممکن است اولین نشانه یک مسئله جدی مانند التهاب روده، ایجاد زائده و کیسه در دستگاه گوارش و سرطان روده بزرگ می باشد.

11. وقت کلونوسکپی است

نه تنها خوردن کپسول های کولو در سال های اخیر توجه زیادی را به خود جلب نموده است، کلونوسکپی می تواند زندگی شما را نجات دهد. مخصوصا اگر علائم سرطان مثل:خون یا چرک در مدفوع، کاهش وزن، تب، توده های غیر طبیعی که شما را از خواب بیدار میکند را داشته باشید. سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یا بیماری التهابی روده (IBD) ممکن است نیاز به کولونوسکپی در شما را نشان دهد.

12. نیاز به فیبر غذایی

یبوست ممکن است معانی مختلفی برای افراد داشته باشد بر اساس تصور آن ها مثلا تغییر عادات روده، مدفوع خیلی سخت یا خیلی کوچک، یا دفع آن سخت باشد. یبوست میتواند اغلب به وسیله رژیم غذایی نامناسب ایجاد گردد، بنابر این سعی کنید از مصرف فیبر و نوشیدن آب هرچه بیشتر دریغ نکنید.

اگر یبوست بیشتر از 3 ماه به طول بیانجامد، بخصوص اگر همراه با خون درموفوع، کاهش وزن و یا کاهش اشتها باشد، باید به وسیله پزشک آنالیز گردد، چراکه میتواند نشانگربیماری های جدی از جمله دیابت، فلج چندگانه، بیمار پارکینسون و کم کاری تیروئید باشد.

13. ممکن است یبوست مزمن داشته باشید

اگر مسائل مداوم با یبوست دارید، که دلیل مشخصی ندارد، ممکن است مبتلا به یبوست مزمن ایدیوپاتیک CIC شده باشید علامت آن مدفوع سخت و احساس اینکه نمیتوانید مدفوع را کاملا دفع کنید. اگر با یبوست دست و پنجه نرم میکنید از صحبت کردن درمورد آن با پزشک خجالت نکشید.

14. ممکن است مسائل کبدی داشته باشید

ممکن است درک آن سخت باشد، اما کبد در واقع بخشی از سیستم گوارش است. مواد مغذی غذای ما، مواد سمی مصرف شده و دارو ها به جریان خون دستگاه گوارش جذب میشوند، و اولین مکانی که در آن متوقف میشوند، کبد است که شامل فرآیند های متابولیسم می باشد و به ساخت انرژی یا تجزیه مواد خطرناک یاری میکند.

علائمی مانند کاهش وزن، کاهش اشتها، خستگی و تورم شکمی و تغییر در شرایط روانی میتواند اولین نشانه بیماری های کبدی، از جمله هپاتیت، سیروز یا سرطان باشد. همانطور که در کبد رشد مینمایند، بیماران ممکن است درد شکمی را در قسمت راست نزدیک قفسه سینه تجربه نمایند.

15. در رژیم غذایی تان غذا های چرب زیادی پیدا میگردد

علاوه بر عوارض جانبی آشکار غذا های چرب، این نوع غذا ها میتواند منجر به تشکیل سنگ های صفراوی شوند. افزایش کلسترول خون موجب ایجاد سنگ کلیه کلسترول میگردد و خوردن چربی اشباع کمتر میتواند از بروز آن جلوگیری کند.

16. شاید زخم معده دارید

اگر احساس درد در معده دارید و اغلب پس از خوردن احساس ضد اسید معده دارید، باید برای زخم معده تان مورد آزمایش قرار بگیرید. اغلب افراد با زخم معده سوءهاضمه یا درد قسمت بالای شکمی با ناراحتی های چپ، راست و یا گا ها پشت آن را تجربه مینمایند.

اگر چه در بعضی موارد زخم معده هیچ نشانه ای ندارد، اما اگر علائم زخم معده مثل استفراغ خون، دفع مدفوع سیاه یا قرمز، درد ناگهانی شکم و نفخ و گاهی اوقات کاهش وزن داشتید آن را جدی بگیرید. این تنها یکی از هزاران دلیلی است که نباید سوزش سر دل را نادیده گرفت.

17. آنفولانزای معده

اسهال ناگهانی و کوتاه ممکن است نشانه ای از مسمومیت غذایی یا یک آنفولانزای معده باشد. وقتی مدفوع شل باشد، میتواند نشانه ای از عفونت دستگاه گوارش باشد.

از جمله عفونت های ویروسی مانند نورودیروس، روتاویروس یا آدنوویروس؛ عفونت های باکتریایی، اغلب سالمونلا، کمپیلوباکتر، اشرشیاکلی، شیگلا و یا عفونت پروتوزوئیک (با یک انگلی) مانند جیاردیا است. عفونت های باکتریایی و انگلیمیتوانند با دارو درمان شوند، اما باید از ویروس ها نیز خلاص شوید.

18. به چیزی حساسیت دارید

بعضی از غذا ها ممکن است به شما آسیب برسانند، اما تشخیص این غذا ها سخت است. میتوانید از روش آزمون و خطا بهره ببرید و هر بار که با خوردن غذایی احساس درد و ناراحتی پیدا کردید، اگر به آن غذا آلرژی داشتید، از مصرف دوباره آن بپرهیزید.

ممکن است مدفوع شنماینده یا اسهال داشته باشید. در صورت بروز این اتفاق به پزشک مراجعه کنید که دلیل آن را از جمله بیماری هایی مانند بیماری های سلیاک (آلرژی به گلوتن) یا واکنش ناایمن به لاکتوز (آلرژی به لبنیات) را تشخیص دهد.

19. سندرم روده تحریک پذیر دارید IBS

مدفوع شل میتواند نشانه سندرم روده تحریک پذیر باشد، اما ممکن است با یبوست اشتباه بگیرید.

20. التهاب روده

با IBS اشتباه گرفته نگردد، این بیماری میتواند در بخش های مختلف دستگاه گوارش ظاهر گردد بعلاوه علائم مربوط به التهاب روده معنی دار است همانند، خون یا مخاط درمدفوع، کاهش وزن، تب و حرکات روده. بیماران مبتلا به IBD اغلب شواهدی از التهابات خارج روده ازجمله درد های مفصلی یا خارش پوستی را تجربه مینمایند.

21. وقتی روده نشت می نماید

علائم ناخوشایند GI مانند نفخ، مسائل گوارشی و درد میتواند ناشی از سندرم روده تحریک پذیر (نفوذ پذیری روده) نامیده می گردد. سندرم روده تحریک پذیر اغلب در نتیجه بهبود جراحی های روده برای مسائل روده بزرگ، سرطان یا سایر بیماری های ژنتیکی است، علل دیگر آن میتواند ژنتیک و رژیم غذایی نامناسب باشد.

منبع: ایسکانیوز

منبع: فرادید
انتشار: 1 شهریور 1401 بروزرسانی: 1 شهریور 1401 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 10667

به "21 نشانه و علت دل درد هشدار دهنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "21 نشانه و علت دل درد هشدار دهنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید