20 دلیل پنهان افزایش وزن که شاید از آن ها بی خبر باشید

به گزارش مجله هاستفا، چاقی و اضافه وزن مسئله ای است که میلیون ها نفر در سراسر دنیا با آن دست وپنجه نرم می نمایند. چاقی می تواند احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را بیشتر کند. افزایش وزن ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. گاهی اوقات برخی دلایل که حتی خودمان هم از آن ها خبر نداریم، باعث می شوند دچار اضافه وزن شویم. این یعنی با وجود اینکه مدام ورزش نموده و برای کاهش وزن کوشش می کنید، باز هم به هدفتان نخواهید رسید. امروز در این مقاله از خبرنگاران مگ تصمیم داریم به 20 علت پنهانی که باعث چاقی و اضافه وزن می شوند، اشاره کنیم. تا انتها مقاله در کنار ما باشید.

20 دلیل پنهان افزایش وزن که شاید از آن ها بی خبر باشید

1. همواره دیرتان می گردد

اگر جزء افرادی هستید که همواره دیر به سرکار می رسید یا از ددلاین معین عقب می مانید، حتما می دانید که این شرایط باعث می گردد دچار استرس زیادی شوید. استرس می تواند باعث مسائل روحی و جسمی زیادی گردد. نشان داده شده که هورمون استرس که کوتیزول نام دارد، منجر به سردرد، ناراحتی معده، فشار خون بالا، درد قفسه سینه و البته کاهش سوخت وساز بدن می گردد.

زمانی که استرس دارید، هوس خوردن غذاهایی را می کنید که حاوی مقدار زیادی چربی و شکر هستند که واضح است این موضوع اصلا برای سلامتی بدن خوب نیست. روش ساده برای حل مشکل دیر رسیدن به سرکار این است که شب ها به موقع بخوابید تا صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید و وقت کافی برای صبحانه خوردن و حاضر شدن داشته باشید. برای انجام پروژ ه های کاری هم برنامه ریزی کنید و هر روز مقداری از پروژه را جلو ببرید تا از ددلاین عقب نمانید.

2. میان وعده های سالم را در اطرافتان قرار نمی دهید

گرسنه شدن بین وعده های غذایی طبیعی است و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. نکته مهم این است که خوراکی های سالم و سیرنماینده را به عنوان میان وعده بخورید. برای اینکه سراغ میان وعده های ناسالم و مضر مثل چیپس، پفک و بیسکوییت های پرکالری نروید، همواره در ماشین، کشوی میز کار و کیفتان چند میان وعده مقوی و سالم نگه دارید.

به طور مثال، یک مشت آجیل می تواند یک میان وعده خوب و مغذی باشد، چون حاوی پروتئین، چربی های سالم و فیبر است. میوه ها هم می توانند گزینه های خوبی برای میان وعده باشند. میوه های دلخواهتان را پوست بگیرید، آن ها را خرد کنید و در یک ظرف درب دار کوچک قرار دهید. ظرف را کنارتان بگذارید و هر زمان که گرسنه شدید، میوه ها را نوش جان کنید.

3. دچار کم آبی هستید

آیا واقعا گرسنه هستید یا فقط تشنه ا تان است؟ یک مطالعه به این نتیجه رسید که افراد در بیش از 60 درصد مواقع تشنگی خود را به جای نوشیدن آب، با خوردن خوراکی رفع می نمایند. ما معمولا احساس تشنگی را با احساس گرسنگی اشتباه می گیریم. بنابراین هر زمان که احساس کردید گرسنه هستید، اول مقداری آب بنوشید. اگر همچنان گرسنه ماندید، یک خوراکی سالم بخورید.

نوشیدن آب باعث می گردد معده تان پر گردد و غذای کمتری بخورید. یک مطالعه به این نتیجه رسید که افرادی که قبل از غذا خوردن دو فنجان آب نوشیدند، در آن وعده غذایی 75 تا 90 کالری کمتر مصرف کردند.

4. شب ها تا دیروقت بیدار می مانید

اگر شب ها دیر بخوابید، تمام کوشش هایی که در باشگاه کردید به باد می فرایند. یک مطالعه نشان داد که داشتن خواب کمتر با شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر و افزایش سایز دور کمر در ارتباط بود.

علت این موضوع این است که کمبود خواب می تواند منجر به افزایش هورمون گرسنگی به نام گرلین و کاهش هورمون لپتین یا هورمون سیری گردد. سعی کنید هیچ وقت کمتر از 7 ساعت خواب شبانه نداشته باشید تا بتوانید به اهدافتان در کاهش وزن و چربی سوزی نزدیکتر شوید.

5. موفقیت هایتان را با خوردن جشن می گیرید

فقط به این دلیل که ارتقای شغلی گرفته اید یا هر موفقیت دیگری را به دست آورده اید، به این معنی نیست که می توانید پرخوری کنید و چشمتان را روی اندام ایدئالتان ببندید. جشن دریافت برای دستاوردها و موفقیت ها کار بسیار خوبی است، اما این کار را بدون غذا هم می توانید انجام دهید. اما اگر این کار برایتان امکان پذیر نیست، دست کم خوراکی هایی را بخورید که چربی و کالری کمی دارند.

6. وعده های غذایی را حذف می کنید

یکی از تصورات کاملا اشتباه درباره لاغری این است که جا انداختن وعده های غذایی می تواند به کاهش وزن یاری کند. بر خلاف باور عموم، این کار نه تنها باعث کم کردن وزن نمی گردد، بلکه باعث می گردد در وعده غذایی بعد پرخوری کنید. هر چقدر هم که سرتان شلوغ باشد، هیچ وقت نباید از خوردن صبحانه، ناهار و شام غفلت کنید.

اگر کالری خیلی کمی دریافت کنید، توده عضلانی خود را از دست می دهید که این موضوع منجر به کاهش سوخت وساز بدن می گردد. تند غذا خوردن هم اصلا خوب نیست. بنابراین برای خوردن هر وعده غذایی دست کم 20 دقیقه زمان بگذارید.

7. زیاد می نشینید

ما به طور میانگین 67 ساعت در هفته می نشینیم و در 24 ساعت شبانه روز، فقط 7 ساعت را در حال حرکت هستیم. شغل بیشتر ما به گونه ای است که مجبور هستیم مدت زمان زیادی را پشت میز بنشینیم. این موضوع باعث می گردد کالری کمتری بسوزانیم و در معرض بیماری های مختلف قرار بگیریم.

به ازای هر یک ساعت نشستن پشت میز، دو دقیقه بلند شوید و پیاده روی کنید. یک مطالعه به این نتیجه رسید که بلند شدن و پیاده روی کردن بعد از هر یک ساعت نشستن پشت میز در محل کار، باعث سوزاندن 50 کالری شد.

8. خودتان را وزن نمی کنید

برای اینکه کاهش وزن معقول و درستی داشته باشید، باید به طور مرتب خودتان را وزن کنید. شاید بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید، وزن اضافه نموده باشید. اگر خودتان را وزن نکنید، همچنان به سبک زندگی غلط خود ادامه می دهید و اوضاعتان روزبه روز بدتر می گردد. بهتر است همواره آخر هفته ها خودتان را وزن کنید تا بتوانید روی وزن خود کنترل داشته باشید.

9. به فضای مجازی معتاد شده اید

امروزه ما بیشتر از همواره معتاد اینستاگرام، یوتیوب و فیسبوک شده ایم. این مسأله نه تنها باعث ضعیف شدن بینایی می گردد، بلکه مانع از کاهش وزن هم می گردد. مواجهه با نور کامیپوتر، موبایل و تبلت در شب با مختل شدن خواب در ارتباط است. کم خوابی باعث استرس می گردد و هورمون استرس، سوخت وساز بدن و ذخایر چربی را در اطراف میان تنه به طور منفی تحت تأثیر قرار می دهد. برای خودتان یک ساعت معین مشخص کنید و از آن ساعت به بعد، دیگر سراغ وسایل الکترونیکی نروید.

10. همواره از آسانسور استفاده می کنید

با وجود آسانسور، کمتر کسی به سراغ پله ها می رود که این مسأله برای افرادی که قصد کاهش وزن دارد، چیز خوبی نیست. استفاده از پله ها باعث می گردد دو برابر بیشتر کالری بسوزانید. بنابراین بد نیست هر از گاهی از پله ها بهره ببرید.

11. دور غذاهای ناسالم را خط نمی کشید

هیچ کس نمی تواند ادعا کند که از خوردن خوراکی های چرب و پرکالری مثل همبرگر، پیتزا و سیب زمینی سرخ نموده لذت نمی برد. اما اگر می خواهید وزنتان را کم نموده و چربی شکمتان را آب کنید، باید تا جایی که می توانید، مصرف این غذاها را به حداقل برسانید. این غذاها سرشار از چربی ترانس و کالری هستند که برای سلامتی بدن فوق العاده مضر هستند.

12. به اندازه کافی پروتئین نمی خورید

اگر می خواهید وزنتان را کم کنید، از خوردن منابع پروتئین غافل نشوید. شاید پیش خودتان بپرسید: پروتئین چطور می تواند به کاهش وزن یاری کند؟ زمانی که غذا می خورید، مقداری کالری صرف هضم و سوخت وساز غذا می گردد. هضم و سوخت وساز پروتئین به کالری بیشتری احتیاج دارد. علاوه بر این، پروتئین باعث می گردد کالری بیشتری بسوزانید.

تحقیقات نشان داده اند که مصرف زیاد پروتئین سوخت وساز را افزایش می دهد و باعث می گردد هر روز 80 تا 100 کالری بسوزانید. پروتئین می تواند گرسنگی و اشتها را به وسیله مکانیسم های مختلف کاهش دهد. از جمله مواد غذایی حاوی پروتئین می توانیم به اقلام زیر اشاره کنیم.

 • تخم مرغ
 • بادام
 • سینه مرغ
 • جو دوسر
 • پنیر کاتیج
 • ماست یونانی
 • شیر
 • کلم بروکلی
 • ماهی تن
 • کینوا
 • مکمل های پروتئین وی
 • عدس
 • تخم کدوحلوایی
 • سینه بوقلمون
 • میگو
 • بادام زمینی

13. فیبر کافی نمی خورید

فیبر هم مانند پروتئین ترکیبی است که حتما باید در رژیم غذایی مخصوص لاغری قرار بگیرد، چون می تواند به کاهش اشتها یاری کند. هر چیزی که بتواند اشتها را کم کند، می تواند کالری مصرفی را کاهش دهد. برخی از شواهد نشان می دهند که فیبر به طور ویژه در کاهش چربی شکم مفید است. چربی شکم چربی مضری است که ارتباطی قوی با بیماری های متابولیک دارد.

14. بیش از حد تلویزیون تماشا می کنید

تماشا کردن تلویزیون برای مدت زمان طولانی می تواند منجر به شکل گیری سبک زندگی غیرفعال گردد. علاوه بر این، بسیاری از افراد موقع تلوزیون دیدن، خوراکی های ناسالم می خورند. اگر نگران وزنتان هستید، مدت زمان تلویزیون تماشا کردن را کاهش دهید و در عوض، وقت بیشتری را صرف انجام فعالیت های فیزیکی کنید.

15. دچار کم کاری تیروئید هستید

در کم کاری تیروئید یا تیروئید غیرفعال، غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید فراوری نمی نماید. این موضوع باعث کاهش سرعت سوخت وساز بدن و افزایش وزن می گردد. کم کاری تیروئید می تواند افراد را در هر سن و با هر جنسیتی درگیر کند، اما این عارضه در زنان مسن تر شایع تر است. اگر دچار کم کاری تیروئید هستید، باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

16. از استروئیدها استفاده می کنید

استروئیدها که به عنوان کورتیکوستروئید هم شناخته می شوند، برای درمان بیماری های مختلف از جمله آسم و آرتریت به کار می فرایند. استفاده طولانی مدت از کورتیکوستروئیدها می تواند در برخی از افراد باعث افزایش اشتها و در نتیجه اضافه وزن گردد. اگر استروئید مصرف می کنید، باید حواستان به میزان غذایی که می خورید باشد.

17. افسردگی دارید

بسیاری از افرادی که دچار افسردگی هستند، نمی توانند اشتهای خود را کنترل نمایند. این شرایط با مصرف قدص های ضدافسردگی بدتر هم می گردد، چون اضافه وزن جزء عوارض جانبی این قرص ها محسوب می گردد. اگر دچار افسردگی هستید، برای درمان به روانپزشک مراجعه کنید.

18. برخی قرص ها را مصرف می کنید

بسیاری از قرص های ضدبارداری، استروئیدها، قرص های میگرن و داروهای مسدود نماینده بتا (بتا بلوکرها) می توانند باعث افزایش وزن شوند. اگر در ناحیه میان تنه دچار افزایش چربی شده اید، عوارض جانبی داروهایی که مصرف می کنید را آنالیز کنید. سپس با پزشک خود مشورت کنید.

احتمالا پزشک داروی دیگری که منجر به افزایش وزن نمی گردد را برایتان تجویز کند. همچنین حواستان باشد از دوز معین شده توسط پزشک فراتر نروید، وگرنه سلامتی تان به خطر میفتد.

19. دچار کمبود برخی از ویتامین ها و مواد معدنی هستید

افزایش وزن می تواند با کمبود آهن، منیزیم و ویتامین D در ارتباط باشد. کمبود این ویتامین ها و مواد معدنی باعث می گردد تنبل شوید و حتی انجام فعالیت های سبک هم برایتان سخت گردد. سعی کنید مواد غذایی متنوعی از جمله مغزها، حبوبات، گوشت قرمز، ماهی و گوشت ماکیان را بخورید تا مواد مغذی لازم بدن را دریافت کنید.

20. یائسه شده اید

طی یائسگی، بدن زنان دچار تغییرات هورمونی می گردد و میزان استروژن کاهش پیدا می نماید. عدم تعادل هورمونی منجر به تغییر ناگهانی خلق وخو و بی خوابی می گردد. در این دوران زنان آسیب پذیر می شوند و خودشان را با خوردن غذاهای خوشمزه تسکین می دهند.

طبیعی است که این موضوع باعث افزایش وزن می گردد. داشتن رژیم غذایی سرشار از فیتواستروژن ها می تواند برای زنان یائسه مفید باشد. باید سبزیجات تازه، سویا و ادویه جات بیشتری را در رژیم غذایی تان بگنجانید .

کلام آخر

برخی از دلایل پنهان و غیرواضح منجر به افزایش وزن ناگهانی می شوند. در این مقاله به معرفی 20 مورد از رایج ترین دلایل افزایش وزن اشاره کردیم. با کنترل این مسائل می توانید به اهدافتان برای کاهش وزن دست پیدا کنید.

منبع: 5 best things, eat this

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7405

به "20 دلیل پنهان افزایش وزن که شاید از آن ها بی خبر باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 دلیل پنهان افزایش وزن که شاید از آن ها بی خبر باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید