10 علامت برای تشخیص هوش بچه ها

به گزارش مجله هاستفا، بچه های کوچک می توانند نشانه های اولیه ای از هوش بالا را بروز دهند که هوشیاری در نوزادی، دقت و توجه بالا، توسعه زبانی، مهارت های حرکتی، بیان اولین کلمات در نه ماهگی، به راه افتادن تا قبل از چهار سالگی، حس شوخ طبعی بالا از جمله علائم باهوش بودن بچه ها است.

10 علامت برای تشخیص هوش بچه ها

پدر و مادر ها فکر می نمایند فرزندشان به طرز فوق العاده ای باهوش است اما وقتی تکالیف مهد کودکشان را می بینند متوجه می شوند که الزاماً استثنایی نیستند.

بچه های کوچک می توانند نشانه های اولیه ای از هوش بالا را بروز دهند که هوشیاری در نوزادی، دقت و توجه بالا، توسعه زبانی، مهارت های حرکتی، بیان اولین کلمات در نه ماهگی، به راه افتادن تا قبل از چهار سالگی، حس شوخ طبعی بالا از جمله علائم باهوش بودن بچه ها است.

نشانه های هوش بالا در بچه ها

1. خواندن در سن پایین

اگر فرزندتان فوق العاده باهوش باشد به احتمال زیاد زود خواندن را یاد می گیرد. بعضی از این بچه ها تا سه سالگی با کمی آموزش یا حتی بدون آن قادر به خواندن هستند. دلیلش حافظه قوی است که بسیاری از کلماتی را که دیده اند یا شنیده اند به خاطر می سپارد. آن ها اشتهای سیری ناپذیری برای خواندن دارند. سعی کنید چند اثر کلاسیک اما مناسب سن او پیدا کنید (پیتر پن، جزیره گنج، ماجرا های رابین هود) تا توانایی هایش را به چالش بکشید. این آثار منبع عالی برای یادگیری هستند.

2. خلاقیت در بازی هنگام تنهایی

بچه ها عاشق بازی کردن هستند، اما آن هایی که فوق العاده باهوش هستند، وقتی به تنهایی بازی می نمایند به طرز منحصر به فردی خلاق و خیال پرداز می شوند. معمولا دوستی خیالی برای خود خلق می نمایند. اگرچه این نشانه را در دیگر بچه ها هم می توان دید اما بچه ها بااستعداد به طرز عجیبی خلاق هستند. برای مثال یکی از این بچه ها به پدرش گفته بود که دوستش یکی از رؤسای جمهور سابق ایالات متحده است. آن ها تمایل دارند براساس آن چه می خوانند یا می بینند دنیای کوچک خود را بسازند. بعلاوه در داستان پردازی بهتر هستند، بیشتر مستعد خیال پردازی هستند، و معمولاً اتفاقات را جادویی توصیف می نمایند.

3. کنجکاوی نشان می دهد

از نشانه های هوش بالا در بچه ها این است که درباره هر چیزی در اطراف خود کنجکاو هستند. آن ها فکری کنجکاو دارند و معمولاً در خصوص هر چیزی سوال می نمایند. آن ها خواستار دانش هستند. ممکن است از سوالات آن ها خسته شوید به خصوص وقتی مسائلشان فراتر از دانسته های شما است. این یک زمان عالی برای انتخاب چند کتاب با موضوعات مورد علاقه آن هاست. به آن ها نشان دهید که چطور پاسخ سوالات شان را در امنیت جستجو نمایند. سایت های آنلاین مانند نشنال ژئوگرافیک بچه ها می توانند مفید باشند.

4. پافشاری

وقتی بچه های فوق العاده باهوش موضوعی پیدا می نمایند که مورد علاقه شان است، می خواهند همه چیز را درباره آن بدانند. آن ها مدام درباره آن مسئله سوال می پرسند، درباره اش مطالعه می نمایند و حرف می زنند. آن ها در حل مسئله پافشاری می نمایند و می خواهند هر طور شده جواب ها را پیدا نمایند. پسربچه ای به جنگ جهانی دوم علاقه مند بود و همه کتاب های مربوط به این موضوع را خواند و بعد رمان جنگی 200 صفحه ای در سن 8 سالگی نوشت.

5. خلاقیت

کودک فوق العاده باهوش شما ممکن است به شدت خلاق باشد. مطالعات نشان می دهد که افراد خلاق می توانند با راه های بدیع و خلاقانه مسائل را حل نمایند. این بچه ها خصوصیات هنری نشان می دهند.

6. حافظه عالی

کودک با استعداد شما می تواند حافظه ای عالی در خصوص حقایق و اعداد و ارقام داشته باشد. بعضی از آن ها شماره تلفن یا شماره پلاک را برای تفریح حفظ می نمایند. آن ها مثل کتاب های زنده هستند و هرچه مطالعه نموده اند به زبان می آورند. گاهی حقایق ریاضی را حفظ می نمایند یا کلمات را بعد از یک بار تماشا هجی می نمایند.

7. به شدت حساس

بچه ها بسیار باهوش ممکن است بسیار حساس هم باشند. یعنی به شدت نسبت به احساسات خود و دیگران هوشیار بوده و به لحاظ لمسی حساس هستند؛ بنابراین از لباس های زبر یا برچسب های داخل لباس هایشان بیزارند. از جایگاه های خیلی سفت یا خیلی نرم یا جوراب های درزدار خوششان نمی آید. این خصوصیت برای والدین دردسرساز است، اما سعی کنید تا حد ممکن ترجیحاتشان را رعایت کنید.

8. اراده قوی

تعجب نکنید اگر کودک استثنایی شما مستعد بحران و بهم ریختگی است. وقتی باید از کاری که دوست دارند دست بکشند یا احساس می نمایند کسی به آن ها گوش نمی دهد، به راحتی فرسوده می شوند. آن ها نمی فهمند که چرا باید دست از مطالعه کردن بردارند، چون برایشان خیلی مهم است. آن ها در بحث قانع نماینده و در نظراتشان خاطرجمع هستند.

9. حس شوخ طبعی بالا

از دیگر نشانه های هوش بالا در بچه ها شوخ طبعی زیاد است. آن ها همواره در حال جوک گفتن و شوخی کردن هستند. این کمدین ها با صحبت و پرسش های مداوم همراه با شوخ طبعی، ممکن است به اسم دلقک کلاس شناخته شوند. آن ها عاشق این هستند که معلمشان درباره جوکشان بخندد و بقیه بچه ها اصلا متوجه نکته آن نشوند!

10. ممکن است گستاخ به نظر برسند

بچه های بسیار باهوش عظیم تر از سن خود نشان می دهند. از آن جایی که بسیار خوب حرف می زنند و دایره لغات وسیعی دارند، دوست دارند با عظیمتر های همسطح خود تعامل داشته باشند. گاهی اوقات که اشتباه یک عظیمتر را تصحیح می نمایند یا سوالات شخصی می پرسند ممکن است بی ادب و گستاخ تلقی شوند. معمولاً آن ها را بی ادب می بینند، اما اغلب اوقات فقط کنجکاو هستند یا می خواهند شوخی نمایند. اگر چنین کودکی دارید باید با کتاب های خوب و فعالیت های مفید فکر او را فعال و پویا نگه دارید. او را به موزه، باغ، اماکن تاریخی، یا جنگل ببرید. تجارب زیادی به آن ها بدهید تا یادگیریشان ارتقاء یابد. بعلاوه به او یاد بدهید هنگام کنجکاوی هم مودب باشد. عاشقشان باشید و در ماجراجویی شان برای درک بهتر زندگی کنارشان بمانید.

نماشو: شبکه تبلیغاتی نماشو | آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، ثبت آگهی رایگان، آگهی رایگان اینترنتی، رپورتاژ رایگان

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 8070

به "10 علامت برای تشخیص هوش بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 علامت برای تشخیص هوش بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید