کدام بانک ها ریسک نقدینگی بالاتری دارند؟

به گزارش مجله هاستفا، مصارف مشاع به بیان ساده یعنی منابعی که بانک و سپرده گذار تجمیع نموده اند را بانک در چه راه هایی مصرف می نماید.

کدام بانک ها ریسک نقدینگی بالاتری دارند؟

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، یکی از اقلام کلیدی در ترازنامه بانک ها اقلام مصارف مشاع است که نشانگر شرایط بانک ها از حیث ریسک نقدینگی می باشد. اقلام مصارف مشاع در بانک ها شامل موارد زیر می باشد:1- خالص مصارف مربوط به تسهیلات و مطالبات 2- خالص مصارف مربوط به سپرده گذاری نزد بانک ها 3- خالص مصارف مربوط به سرمایه گذاری ها در سهام و سایر اوراق بهادار

مصارف مشاع به بیان ساده تر یعنی منابعی که بانک و سپرده گذار تجمیع نموده اند را بانک در چه راه هایی مصرف می نماید. (اقلام سمت ترازنامه که سپرده گذاران در سود ناشی از بکارگیری آن ها شریکند) کلمه مشاع نیز از نقش وکالت بانک در راهنمایی منابع سپرده گذاران ذیل بانکداری اسلامی گرفته شده است.

سپرده های سرمایه گذاری پس از کسر سپرده قانونی را منابع آزاد سپرده های سرمایه گذاری می نامند که در اختیار بانک قرار می گیرد تا آن را به سمت راست ترازنامه انتقال دهد. جمع منابع آزاد سپرده گذاران و بانک برابر با مصارف مشاع می باشد. سهم یک بانک از مصارف مشاع می تواند پیامد های خاصی را به دنبال داشته باشد:

1- زمانی که سهم بانک از مصارف مشاع افزایش می یابد، بهای تمام شده پول به جهت احتیاج کمتر بانک به دریافت سپرده ها با نرخ بالاتر کاهش می یابد.

2- افزایش این نرخ نشان از کاهش ریسک نقدینگی یک بانک دارد، زیرا طی سالیان گذشته فرایند سودآوری را دنبال نموده اند.

3- سهم یک بانک زمانی صفر می گردد که نه تنها منابعی از طرف خود بانک با منابع آزاد سپرده گذاران تجمیع نشده که بخشی از آن صرف زیان های گذشته فرایند های بانک می گردد.

نسبت هایی که در جدول زیر نشان داده شده است لزوما دلیلی بر عملکرد خوب یا بد یک بانک نیست، زیرا ممکن است یک بانک جهت گسترده کردن فعالیت های خود یا رقابت بیشتر با دیگر بانک ها احتیاج به نقدینگی حتی با هزینه بالاتر از نرخ معمول داشته باشد و در کوتاه مدت سودآوری ویژه ای را مدنظر قرار ندهد.

پست بانک و بانک خاورمیانه بیشترین سهم و بانک دی و پارسیان بدترین عملکرد در سهم خود از مصارف مشاع داشته اند. (این اطلاعات مربوط به دوازده ماهه 98 می باشد)

منبع: رادار اقتصاد

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 5431

به "کدام بانک ها ریسک نقدینگی بالاتری دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام بانک ها ریسک نقدینگی بالاتری دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید