کاهش تخلفات تبلیغاتی پزشکان ، واکنش به ادعای مضر بودن مسواک و خمیردندان

به گزارش مجله هاستفا، مدیرکل نظارت سازمان نظام پزشکی چگونگی رسیدگی به تخلفات تبلیغاتی پزشکان را تشریح کرد.

کاهش تخلفات تبلیغاتی پزشکان ، واکنش به ادعای مضر بودن مسواک و خمیردندان

به گزارش خبرنگاران، با رونق دریافت طب سنتی و اقبال مردم به این نوع از روش های درمانی، تخلفات، ادعاها و اظهاراتی کارشناسی نشده روز به روز درحال افزایش است. این درحالی است که این موارد تنها از سوی غیر پزشکان انجام نمی شود و برخی نیز به پزشکان هم نسبت داده می شود. اما فارغ از اثرات و هزینه های اجتماعی که یک ادعا می تواند به بدنه بهداشت و سلامت کشور وارد کند، وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و مراجع قضایی چگونه به ادعاهای پزشکی رسیدگی می کنند و مصادیق تخلف و جرم در این حوزه توسط چه نهادی بررسی و ابلاغ می شود؟

چگونگی رسیدگی به تخلفات تبلیغاتی پزشکی

به همین دلیل، دکتر فربد رهنما-مدیرکل نظارت سازمان نظام پزشکی در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: براساس قانون تشکیل وزارت بهداشت، نظارت بر مطب ها و مراکز ارائه خدمات درمانی به عهده وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی تابعه است؛ طبق قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی، نظارت بر تبلیغات حوزه سلامت، تابلو، مهر و سرنسخه بر عهده سازمان نظام پزشکی است.

وی افزود: شورای عالی نظام پزشکی، در سال 1397 تبلیغات حوزه سلامت در فضای مجازی را تحت شمول دستورالعمل تبلیغات سازمان نظام پزشکی قرار داد؛ یعنی اگر فردی بخواهد در حوزه فضای مجازی اقدام به تبلیغات دارویی، آرایشی، بهداشتی یا امور پزشکی نماید، موظف به اخذ مجوز از سازمان نظام پزشکی است. این مجوز با در نظر دریافت جامعه هدف، محتوای تبلیغات و راستی آزمایی محتوا صادر می شود.

کاهش تخلفات تبلیغاتی پزشکان در فضای مجازی

وی در خصوص نحوه نظارت و نوع مجازات پزشکان متخلف، اظهار کرد: پس از تشدید نظارت بر فضای مجازی، پزشکانی که تخلفات تبلیغاتی دارند به دادسرا احضار شده و فرایند بررسی پفراینده آنها درحال انجام است. پس از انجام این اقدامات شاهد هستیم تخلفات تبلیغاتی امور پزشکی در فضای مجازی کاهش یافته است و تعدادی از کانال ها و صفحات مجازی غیرفعال شده و یا مطالبی که تخلف محسوب می شد، از صفحات حذف شده است. انتظار می رود با ادامه این فرایند، تعداد تخلفات تبلیغاتی در حوزه سلامت رو به کاهش گذارد.

رهنما در خصوص حواشی پیش آمده پس از ادعاهای یکی از مدعیان طب سنتی مبنی بر مضر بودن مسواک و خمیر دندان، ضمن درخواست از رسانه ها در خصوص آگاهی رسانی در موارد اینچنینی، شرح داد: این فرد در زمینه طب سنتی ادعاهایی دارد؛ این درحالیست که طب ایرانی-سنتی نیز دارای مراجع علمی خود مانند دانشکده های طب سنتی، انجمن علمی پزشکی طب سنتی و دفتر طب سنتی وزارت بهداشت است که همان مراجع نسبت به نادرستی این ادعا واکنش نشان دادند. در مواردی که ادعاهای فریبنده، اغواگرانه و نادرست از نظر علمی توسط فردی انتشار یابد چنانچه فرد مدعی پزشکی باشد توسط سیستم انتظامی سازمان نظام پزشکی و در صورتی که غیرپزشک باشد، از طریق دادسرای جرایم پزشکی به مسائل رسیدگی می شود.

مدیرکل نظارت بر سازمان نظام پزشکی در پایان گفت: مردم می توانند در صورت مشاهده تخلفات در حوزه سلامت به معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان های نظام پزشکی شهرستان مراجعه کنند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1900

به "کاهش تخلفات تبلیغاتی پزشکان ، واکنش به ادعای مضر بودن مسواک و خمیردندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تخلفات تبلیغاتی پزشکان ، واکنش به ادعای مضر بودن مسواک و خمیردندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید