چطور با ماشین مان برویم خارج؟

به گزارش مجله هاستفا، سافرت با خودروی شخصی می تواند جذاب تر از هر مسافرت دیگری باشد، اما این نوع سفر بشدت نیازمند توجه به نکاتی است تا دلپذیرتر و امن تر فرصت آرامش و لذت را برای مسافران فراهم آورد.

چطور با ماشین مان برویم خارج؟

سفر همواره دلچسب و خاطره انگیز است، اگرچه هواپیما راستا سفرتان را کوتاه می نماید و قطار راحت تر و ایمن تر شما را به مقصد می رساند، اما سفر با خودرو آن هم خودروی شخصی، تجربه ای است که به سبب برخی ویژگی هایش نمی توان برایش جایگزین یافت. مسافرت با خودروی شخصی این امکان را به سرنشینان می دهد تا با طبیعت ارتباط نزدیک تری داشته باشند و از یکنواختی مناظر شهری قدری فاصله بگیرند.

سفر با خودروی شخصی این فرصت را به سرنشینان می دهد تا در هر نقطه ای از راستا که جذابیت مطابق با سلیقه آنهاست، توقف نمایند و از بودن در طبیعت و آرامش آن لذت ببرند. به همین دلیل مسافرت با خودروی شخصی می تواند جذاب تر از هر مسافرت دیگری باشد، اما این نوع سفر بشدت احتیاجمند توجه به نکاتی است تا دلپذیرتر و امن تر فرصت آرامش و لذت را برای مسافران فراهم آورد. در این گزارش به کشور هایی که می توانید با وسیله نقلیه شخصی تان سفر کنید، اشاره شده است.

نخجوان

جمهوری نخجوان جزو خاک ایران بود که به همراه دیگر بخش ها براساس قرارداد ترکمنچای از ایران جدا شده است. فعلا تنها راه زمینی بین نخجوان و آذربایجان به وسیله مرز جلفای ایران به مرز بیله سوار واقع در اردبیل میسر است. خوشبختانه برای ورود هموطنان عزیز به منطقه نخجوان احتیاجی نیست به سفارت مربوطه مراجعه کنید و تنها با داشتن پاسپورت می توانید در مرز درخواست ویزای 15روزه دهید.

به علاوه اگر در خود احساس احتیاج به سفر خارجی می کنید، نخجوان یکی از ارزان ترین و در دسترس ترین مقصد های سفری است که از عهده بسیاری بر می آید . نخجوان هتل های زیادی ندارد، اما همان تعدادی هم که وجود دارد، کیفیت خوبی را ارایه می دهند. مشهورترین هتل این شهر هتل تبریز است که در مرکز شهر واقع شده است و امکانات مناسبی را برای راحتی حال مسافران فراهم آورده است.

اگر در این هتل اقامت کنید، می توانید با پای پیاده از بسیاری از جاذبه های شهر همچون مقبره مومنه خاتون، قلعه قدیمی، مقبره نوح نبی و بازار های شهر دیدن کنید. نخجوان شهر بسیار کوچکی است، شبیه یکی از شهرستان های کوچک ایران، ولی با این تفاسیر ارزش یک بار دیدن را دارد. در صورتی که قصد سفر به این شهر را دارید طوری برنامه ریزی کنید که بیشتر از دو روز اقامت تان طول نکشد، چون با این دو روز باز هم وقت اضافی خواهید داشت. نخجوان برای خرید اصلا مناسب نیست.

ترابزون سر راه تفلیس

سفر با خودرو به کشوری خارجی، تجربه ای است هیجان انگیز؛ گویا رسیدن به مقصد هم جزیی از سفر است. گرجستان از مقاصد گردشگری زیبا و محبوب در بین مسافران ایرانی است و هرساله گردشگران زیادی از طرق مختلف به این کشور سفر می نمایند. یکی از این راه ها، راه های زمینی است.

از آن جا که داشتن بیمه برای مسافرانی که می خواهند به ترکیه وارد شوند، الزامی است، بهتر است قبل از مرز مسافران بیمه تهیه نمایند، چراکه بهای بیمه در کشور ترکیه بیشتر از ایران است. تجربه ثابت نموده راستا عبور از ترکیه بهترین راستا برای سفر زمینی به تفلیس است.

سفر زمینی از ایران به گرجستان به سه طریق از سه کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه و ارمنستان قابل انجام است. اگر قصد سفر با خودروی شخصی دارید، در نظر داشته باشید که باید از قبل گواهینامه بین المللی و پلاک ترانزیت تهیه نموده باشید. برای سفر به گرجستان می توانید به سمت مرز بازرگان حرکت کنید؛ مرزی که کمی معطلی در آن خواهید داشت. بعد از گذشتن از مرز، راستا ترابزون را در پیش بگیرید.

در این راستا شما از شهر آگری خواهید گذشت؛ شهری که می توانید یک وعده ناهار به یادماندنی را در آن تجربه کنید. بعد از گذشتن از آگری به ارزروم خواهید رسید، تا از آن جا جاده سرسبز ترابزون را در پی بگیرید.

باتومی

یکی از راه های جذاب و مهیج سفر، استفاده از خودروی شخصی است. اگر قصد دارید با خودروی شخصی خود به باتومی سفر کنید، قبل از خروج از کشور باید هزینه هایی پرداخت کنید: هزینه ها برای سال 97

1 - هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: 109000هزارتومان

2 - هزینه پلاک بین المللی: 328000 تومان

3 - دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 100000 تومان

4 - برچسب CD و : IR 4400 تومان

5 - هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: 18000 تومان

6 - بیمه بین المللی ماشین: هزینه بسته به نوع ایرانی یا خارجی متفاوت است.

برای کاپوتاژ ماشین یا اخذ مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر یا مرکز استان خود مراجعه کنید.

هزینه عوارض خروج از کشور را در شعب بانک ملی سراسر کشور می توانید، بپردازید. در صورتی که قصد دارید از مرز بازرگان از کشور خارج شوید، 3 هزار تومان هم باید به حساب شهرداری قطور بپردازید. کاپوتاژ ماشین دارای اعتباری یک ساله است و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید برای تمدیدش احتیاجی به دریافت برچسب IR و پلاک نیست.

ایران با کشور گرجستان دارای هیچ مرز مشترکی نیست، بنابراین برای ورود به خاک گرجستان و سفر به باتومی چند راه پیش روی شما واقع شده است:

خروج از مرز ترکیه و بازرگان؛ معمول ترین راه برای سفر به باتومی، استفاده از مرز بازرگان است. برای آغاز سفر ابتدا باید به شهر تبریز، ماکو و سپس مرز بازرگان بروید. بعد از آن با عبور از شهر های دوگوبایزید، ایگدیر، کارسی، اردهان، آرتوین و برجکا درنهایت به سارپی (مرز ترکیه و گرجستان) می رسید. از مرز بازرگان تا شهر باتومی حدود 8ساعت و از مرز ترکیه و گرجستان تا شهر باتومی کمتر از یک ساعت سفرتان طول خواهد کشید.

خروج از مرز ارمنستان و نوردوز؛ برای رفتن از این روش باید اول از مرز نوردوز به سمت ایروان بروید بعد از آن با عبور از مرز مشترک ارمنستان و گرجستان وارد گرجستان و سپس باتومی شوید. ساداخلو مرز مشترک ارمنستان و گرجستان است که راستای کوهستانی است. به همین علت عبور از این راستا در زمستان ها توصیه نمی گردد.

خروج از مرز آذربایجان و آستارا؛ می توانید از آستارا یا بیله سوار از کشور خارج شوید و بعد وارد خاک آذربایجان شوید و به مرز آذربایجان و گرجستان، یعنی مرز پل قرمز برسید. ابتدا به تفلیس و سپس به باتومی بروید. از دیگر مرز های مشترک آذربایجان و گرجستان می توان تسودنا و واختانسیگی را نام برد.

باکو

قبل از سفر به باکو دریافت ویزا و رزرو هتل یادتان نرود. کار سختی نیست و آژانس های مسافرتی می توانند به شما یاری زیادی نمایند.

در رزرو هتل بهتر است دسترسی به مترو، قیمت و تمیزی را مدنظر قرار بدهید، برای این کار می توانید از سایت booking.com یاری بگیرید. یکی از راه های رفتن به باکو، آستاراست، البته می توانید از مرز بیله سوار هم به باکو برسید؛ از مرز بیله سوار 212 کیلومتر و از مرز آستارا 350 کیلومتر فاصله است. راستا بیله سوار برای ساکنان شمال غرب کشور مناسب است، البته کسانی که از مرکز و شرق کشور قصد مسافرت به باکو را دارند، راستا آستارا گزینه بهتری است.

قبل از آغاز سفرتان بهتر است در یکی از صرافی ها پول تان را تبدیل کنید تا خیال تان راحت باشد. در آستارا پارکینگ های روباز و مسقفی وجود دارند که می توانید وسیله نقلیه تان را آن جا پارک کنید -برای رفتن از مرز آستارا آذربایجان تا باکو می توانید از قطار یا خودروی سواری استفاده کنید- با گذشتن از مرز ایران و عبور از پل زیبای کوچک مرزی که ظاهرا خط مرزی ایران و جمهوری آذریجان است، وارد کشور آذربایجان می شوید، البته انتظار یک راستا سرسبز را نداشته باشید، چون برخلاف مرز ارمنستان که به طبیعت زیبایی می رسید، در این راستا هر قدر از مرز سرسبزی شمال ایران دور می شوید، دیگر خبری از این مناظر نیست، راستای که 5ساعت زمان می برد تا شما را به شهر زیبای باکو برساند؛ شهری تمیز با ساختمان های نوساز.

مرز ایران- باکو درحال حاضر جاده دوبانده است، با این حال دولت جمهوری آذربایجان پروژه ای در دست اجرا دارد که طبق آن جاده موجود تا مرز گرجستان و روسیه به شکل اتوبان درخواهد آمد. درحال حاضر بخش هایی از این اتوبان بازگشایی شده که از کیفیت آسفالت بالایی برخوردار است و حداکثر سرعت در آن 90 کیلومتر مشخص شده است.

وان، ازمیر، ترابزون، استانبول

برای رسیدن به ترکیه از تهران که راه می افتید باید اول به تبریز بروید؛ راستا تهران- تبریز حدود 650 کیلومتر است و از شهر های قزوین، زنجان و میانه می گذرد. ورود به ترکیه به وسیله سه نقطه مرزی انجام می گردد:

مرز بازرگان: در 290 کیلومتری شهر تبریز

مرز رازی: در 70 کیلومتری شهر خوی

مرز سرو: در 60 کیلومتری شهر ارومیه

در بین این سه راستا راحت ترین راه، مرز بازرگان است، راستای به طول 290 کیلومتر که آسفالته است و رفت وآمد راحتی را برایتان فراهم می نماید. در روز هایی که جاده چندان شلوغ نیست یک ساعت زمان لازم است که تشریفات خروج از مرز کاملا طی گردد. برای سفر به ترکیه احتیاج به ویزا ندارید و فقط کافی است پاسپورتی با 6 ماه اعتبار داشته باشید. پس از آن که به خاک ترکیه وارد می شوید، نخستین شهر پیش روی شما، شهری به نام دغو بایزید است.

دو بایزید در فاصله 45کیلومتری مرز بازرگان واقع شده است و شهری بسیار کوچک است. البته خیلی توصیه به اقامت در این شهر کوچک نمی کنیم و چیز جذاب یا قابل توجهی هم در آن منتظر شما نخواهد بود. البته وان، ازمیر و ترابزون مقاصد زیبایی برای شما خواهند بود.

منبع: فرادید
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 172

به "چطور با ماشین مان برویم خارج؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور با ماشین مان برویم خارج؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید