چرا هوای پاییزی بوی بی نظیری دارد؟

به گزارش مجله هاستفا، دوباره در آستانه پاییزی دیگر قرار داریم و بسیاری از افراد با نزدیک شدن به فصل پاییز بسیار خوشحالند. اما یکی از تجارب مشترک بسیاری از ما این است که فصل پاییز عطر و بویی خاص خود دارد.

چرا هوای پاییزی بوی بی نظیری دارد؟

به گزارش، پژوهشگران آمریکایی بررسی کرده اند که آیا واقعا فصل پاییز عطر و رایحه خاصی دارد یا این موضوع زاییده ذهن خود ما است. نتایج بسیار جالب توجه هستند.

به نظر می رسد بخشی از رایحه دلچسب پاییز به علت تغییر دما است. درواقع درجه حرارت بالا و پایین می تواند بو ها را تغییر دهد. برای مثال در یک هوای گرم تابستانی که آفتاب به سطل های زباله می تابد بوی زباله ها بر بوی باغچه نزدیک سطل زباله غالب است. اما در فصل پاییز ماجرا برعکس می شود. یا تقلیل پیدا می کند.

یکی از قویترین بو هایی که ممکن است در فصل پاییز به مشام شما برسد، بوی برگ درختان و گیاهان است. متخصص زیست شناسی، متیو کاپوچی به واشنگتن پست می گوید: وقتی برگ ها سقوط می کنند، درواقع آن ها می میرند. هنگامی که آخرین نفس خود را می کشند، انواع گاز ها را بازدم می کنند. این گاز ها بوی کم و خاص مخصوص به خود را دارند.

جالب است بدانید این بو همچنین با تحریک عصبی در مغز شما به نام عصب سه قلو مرتبط است، که وظیفه احساسات موجود در صورت شما از جمله بینی شما را بر عهده دارد. وقتی نفس می کشید، آن عصب فعال می شود، به همین دلیل مغز شما هوای خنک تر را با رایحه مرتبط می کند.

اما همه چیز در مورد علم اعصاب و انتشار گاز ها نیست. راشل هرتز، متخصص روانشناسی بو و نویسنده کتاب، عطر و بوی میل: کشف حس غریب و بویایی ما می گوید: بو بسیار دلخواه تر از مولکول ها است. عطر ترکیبی از چیزی است که از نظر عاطفی و جسمی می بینیم، می شنویم و احساس می کنیم. اگر بعضی از عطر های متمایز از جمله پاییز را دوست داریم به این علت است که با تجارب عاشقانه و احساسی ما آمیخته اند.

منبع: انتخاب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 300

به "چرا هوای پاییزی بوی بی نظیری دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا هوای پاییزی بوی بی نظیری دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید