پیکسل سوختگی، چالشی که با تلویزیون های QLED سامسونگ خاتمه یافت

به گزارش مجله هاستفا، جا ماندن بخشی از تصویر یا پیکسل سوختگی برای سال های متمادی، یکی از مسائل شایع تلویزیون ها و نمایشگرها بود که در زمان تماشای مداوم برنامه ها پیش می آمد. برای جلوگیری از این مشکل معمولا به افراد توصیه می شد که کانال تلویزیون را پس از گذشت مدتی تغییر دهند تا لوگوی شبکه یا بخش های ثابت ویدئوها بر روی صفحه نمایش جا نماند. مثلا در هنگام بازی های ویدئویی که معمولا بخش ثابتی مثل آمار و اطلاعات بازی ها به نمایش گذاشته می گردد، احتمال حک شدن تصویر وجود داشت و هر لحظه ممکن بود که پس از ساعت ها استفاده شاهد ثابت ماندن قسمتی از تلویزیون بزرگ و گران قیمت خود باشیم.

پیکسل سوختگی، چالشی که با تلویزیون های QLED سامسونگ خاتمه یافت

برای رفع این مشکل بزرگ، شرکت سامسونگ سال 2017 میلادی به عنوان رهبر چند ساله بازار جهانی تلویزیون دست به کار شد و فناوری نو QLED را به عنوان راه چاره رفع مهم ترین چالش های دنیای تفریح های خانگی معرفی کرد.

در تلویزیون های QLED برای نخستین بار از ذرات کوانتوم دات برای فراوری رنگ یاری گرفته شد. با برخورد نور به کوانتوم دات ها که ابعاد بسیار ریزی دارند این فرصت فراهم شد تا QLEDها بیش از یک میلیارد رنگ خالص و زنده را نمایش دهند. مزیت دیگر بهره مندی از ذرات کوانتو م دات این بود که با افزایش نور تصویر، کیفیت نمایش رنگ ها تغییر نمی کرد و همزمان طول عمر پنل هم کاهش نمی یافت.

مزیت مهم دیگر تلویزیون های QLED اما سرانجام بخشیدن به چالش پیکسل سوختگی تلویزیون ها بود که دیدنگران به یاری آن می توانستند بدون نگرانی از صدمه دیدن صفحه نمایش، برای ساعت های متمادی برنامه تلویزیونی دلخواه خود را دیدن نمایند. حتی اگر بخشی ثابت مثل لوگوی شبکه یا امتیاز بازی برای مدت طولانی روی تصویر باقی بماند هم در این تلویزیون ها اثری از حک شدن تصویر مشاهده نمی کنید.

تلویزیون های QLED بعلاوه به عنوان اولین تلویزیون با حجم رنگ 100 درصدی شناخته شدند. این تلویزیون ها در هر سطحی از روشنایی پنل، تصاویر را با رنگ های واقعی و طبیعی نمایش می دهند. این تلویزیون ها با تجهیز به فناوری کوانتوم دات و قابلیت هایی مانند HDR 1500، نمایش بیش از یک میلیارد رنگ، حجم رنگ 100 درصدی و… آغازگر عصری نو در دنیای تفریح های خانگی بود و توانست بسیاری از مسائل و چالش های معمول این عرصه را رفع کند.

آزمایش ویدئو

سال 2018 مجله مشهور ویدئو آلمان طی گزارشی خاطرنشان کرد که تلویزیون هایQLED با موفقیت تست های آزمایشگاهی را پشت سر گذاشته و تاییدیه عدم پیکسل سوختگی و عدم حک شدن تصویر را به این سری از تلویزیون های سامسونگ اهدا کرد. در تحقیقاتی که به وسیله آزمایشگاه معتبر تست لب (TestLab) انجام شد، متخصصان با استفاده از استاندارد ارزیابی اطلاعات نمایشگر (IDMS) که معیاری جهانی برای آنالیز عملکرد صفحه های نمایش است، آزمایشی را برای تایید مقاومت تلویزیون های مختلف در برابر این مشکل در صورت استفاده طولانی مدت طراحی کردند. طی تست های 72 ساعته ای که آزمایشگاه این مجله انجام شد، کارشناسان و متخصصان آن تایید کردند که تلویزیون های QLED سامسونگ دچار پیکسل سوختگی و حک شدن تصویر نمی گردد.

در تلویزیون های سری QLED به علت استفاده از فناوری کوانتوم دات و غیر ارگانیک بودن این ذرات، مشکل پیکسل سوختگی به طور کامل حل شد.

ارتقا QLEDها

سال 2021 سامسونگ، تلویزیون های QLED خود را ارتقا داد و این بار فناوری Quantum Mini LED را معرفی کرد. در تلویزیون هایی که با نام Neo QLED طراحی و روانه بازار شدند، از منبع نور نوی استفاده شد تا همزمان با تقویت مقدار کنتراست، کیفیت تصویر و روشنایی تلویزیون افزایش یابد.

کوانتوم های Mini LED تنها یک چهلم LED های معمولی ارتفاع دارند و به یاری لایه ریزی که بر روی آنها کشیده شده می توانند نور را بصورت یکنواخت فراوری و پخش کند. ابعاد کوچک Quantum Mini LED باعث شده تا بتوان تعداد زیادی از آنها را در کنار هم قرار داد و در نتیجه امکان کنترل بسیار دقیق نور فراهم گردد. رنگ مشکی بسیار تیره در کنار روشنایی بالای صفحه نمایش، برترین تصویر ممکن را در اختیار کاربر نهایی قرار می دهد.

علاوه بر این تلویزیون های Neo QLED سامسونگ به نسخه تکامل یافته فناوری Local dimming مجهز شده اند که ماتریس کوانتوم نام دارد. این فناوری مقدار روشنایی را در سری Neo QLED تا 12 بیت و در 4096 مرحله افزایش می دهد و به این ترتیب بخش های تاریک، تاریک تر و بخش های روشن، روشن تر دیده خواهند شد و تجربه ای دقیق تر و فراگیرتر به کاربر منتقل خواهد شد. فناوری ماتریس کوانتوم قادر به نمایش رنگ ها در ده ها سطح مختلف بدون درز نور یا blooming است. مثلا اگر در حال بازی های ویدئویی باشید می توانید دشمنان خود را درون غاری تاریک به راحتی ببینید و تشخیص دهید.

منبع: فوت و فن
انتشار: 10 آبان 1401 بروزرسانی: 10 آبان 1401 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 11108

به "پیکسل سوختگی، چالشی که با تلویزیون های QLED سامسونگ خاتمه یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیکسل سوختگی، چالشی که با تلویزیون های QLED سامسونگ خاتمه یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید