پیش بینی گرانی بنزین در آمریکا، بحران نفت چقدر تاثیرگذار خواهد بود؟

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، نوسان در قیمت نفت امسال رانندگان را عصبی و دیدگاه آمریکایی ها را نسبت به اقتصاد عوض کرده است. کاخ سفید و فدرال رزرو نیز از این شرایط سردرگم شده اند. به گفته شرکت جی پی مورگان چیس، نوسان های نفت هنوز در ابتدای راه هستند.

پیش بینی گرانی بنزین در آمریکا، بحران نفت چقدر تاثیرگذار خواهد بود؟

این شرکت به مشتریان هشدار داد که قیمت نفت برنت سال آینده به 125 دلار به ازای هر بشکه و در سال 2023 به 150 دلار به ازای هر بشکه خواهد رسید. دلیل اصلی این موضوع عدم توانایی اوپک در پاسخگویی به قیمت های بالا به دلیل کمبود نفت است.

به نقل از سی ان ان، اگر این پیش بینی به وقوع بپیوندد به احتمال زیاد قیمت بنزین به پنج دلار به ازای هر گالن خواهد رسید. این موضوع افزایش فشارهای تورمی، آسیب به اقتصاد آمریکا و فشار بر خانواده ها را به همراه خواهد داشت. مشکل اصلی این است که کشورهای اوپک با وجود داشتن مقادیر زیاد نفت زیر زمین، سرمایه و منطق لازم برای تحویل سریع آن به بازار را ندارند.

ظرفیت اضافه اوپک برای سال آینده تنها دو میلیون بشکه در روز خواهد بود. ظرفیت اضافه به معنای میزان نفتی است که اوپک می تواند بلافاصله به بازار ارائه کند. جالب است که فرض وال استریت تقریبا دو برابر این میزان بوده است.

این پیش بینی برای تمام طول سال 2022 نیست. بلکه شرکت جی پی مورگان قیمت نفت را 88 دلار پیش بینی کرده و می گوید احتمال دارد در بازه ای از زمان تا 125 دلار جهش قیمت داشته باشد. این پیش بینی برای سال 2023 هم در حالت عادی 82 دلار و در زمان جهش قیمت 150 دلار خواهد بود.

اگر چه ویروس اومیکرون روز جمعه تاثیر شدیدی بر بازار جهانی داشت اما مورگان می گوید این پیش بینی از مدت ها پیش در حال بررسی بوده و ارتباطی به این ویروس تازه ندارد. اوپک و متحدانش روز پنج شنبه برای تصمیم گیری در مورد اضافه کردن 400 هزار بشکه نفت در روز به منابع جلسه ای برگزار خواهند کرد. به گفته شرکت مورگان، تولیدکنندگان نفت جهان از جمله اوپک در جمع آوری سرمایه مورد نیاز برای جوابگویی به تقاضا پیروز نبوده اند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1401 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 9827

به "پیش بینی گرانی بنزین در آمریکا، بحران نفت چقدر تاثیرگذار خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی گرانی بنزین در آمریکا، بحران نفت چقدر تاثیرگذار خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید