پیش بینی بلندمدت بورس ، توصیه به سهامداران برای سود بیشتر

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، در روزهای اخیر شاهد قرمز شدن بازار سرمایه و ریزش شدید شاخص بورس بودیم. البته پس از چهار روز متوالی دیروز رشد داشت اما همچنان سهامدارن نگران شرایط این روزهای بورس هستند.

پیش بینی بلندمدت بورس ، توصیه به سهامداران برای سود بیشتر

حامد ستاک، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص گفت: اگر در روزهای بعد هم حقوقی ها در صفوف فروش خریداری انجام دهند و این فرایند تداوم داشته باشد این به یک رویه تبدیل خواهد شد. در این صورت سرمایه گذاران به یقین می رسند خریدی که اتفاق افتاده یک فرصت فروش نیست بلکه یک حمایت مداوم و پرقدرتی است که در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

او در ادامه گفت: همین عامل باعث می شود که اعتماد دوباره به بازار سرمایه برشود و طرف تقاضای بازار سرمایه تقویت شود. وقتی بازار سرمایه تقویت شود، عرضه کننده ها با این خیال که می توانند در قیمت های بالاتر عرضه کنند یا در بلند مدت سود خوبی داشته باشند، عرضه نخواهند داشت.

حامد ستاک که با صدای بورس گفتگو می کرد، افزود: فارغ از بحث خرید و فروش سهام که در این چند روز اتفاق افتاده و اخیرا حجم خوبی هم نداشته، مواردی که شاید به بازار ما کمک کند بازارگردانی به هنگام چه در روزهای مثبت و چه در روزهای منفی بازار سرمایه است.

او در توضیح بازارگردانی خوب این چنین گفت: بازارگردانی به هنگام به این ترتیب است که در روزهای مثبت وقتی سرمایه داران شرکت ها سهم ها را عرضه می کنند، مواقعی که حس می کنند رشد بی رویه در سهام انجام می شود سهم ها را باید عرضه کنند و بازارگردانی خوبی در بازار داشته باشند. همچنین در روزهای این چنینی که بازار سرمایه دچار ترس شده و ریز ش ها منطق لازم را در برخی از سهم ها ندارد، با قدرت خریداری کنند و نشان دهند از آن سهم حمایت می شود که می تواند به قیمت های بهتری برسد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: اگر بازارگردان های ما هم در عرضه و هم در تقاضا تابع شرایط بازار سرمایه باشند، به این صورت که اگر بازار مثبت بود در قیمت بالاتری بفروشند و در روزهای منفی بازار با قیمت های منفی خریداری کنند نتیجه آن همین اتفاقات اخیر می شود؛ یعنی رشد هیجانی و پرشتاب در روزهای مثبت و افت پرفشار در روزهای منفی بازار.

ستاک با بیان اینکه متاسفانه تفکر پارادایم غالب این روزهای بازار این گونه است و برخی از سرمایه داران نهادی این گونه تصمیم می گیرند، گفت: باید این رویه و پارادایم تغییر کند و یک بازارگردانی تخصصی و متعهدانه انجام شود، همچنین نقدینگی در سهم ایجاد شود و این نمودار های پرشتاب و پرشیب به نمودارهای مناسب تری تبدیل شود.

او با بیان اینکه سرمایه داران نباید فقط دغدغه و نیت سود بیشتر داشته باشند، گفت: هر سود پرشتابی، نزولی پرشتابی هم خواهد داشت و این یک فرایند طبیعی در بازارهای مالی است که گریزناپزیر به نظر می رسد.

ستاک در سرانجام گفت: کسانی که تجربه بیشتری در این حوزه دارند می دانند هم روزهای مثبت و هم روزهای منفی گذرا هستند و این خاصیت بازار است. این روزها ر ا باید تحمل کرد تا بازار به روزهای اوج خود و زمانی که تحلیل و عقلانیت فرایند کلی بازار سرمایه را تعیین می کند، برشود.

اخبار مرتبط با بورس را در صفحه اختصاصی بورس در خبرنگاران بخوانید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4928

به "پیش بینی بلندمدت بورس ، توصیه به سهامداران برای سود بیشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بلندمدت بورس ، توصیه به سهامداران برای سود بیشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید