پیشگیری از کرونا با یاری یک اسپری بینی

به گزارش مجله هاستفا، پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با استفاده از یک فناوری ابداع شده برای ژن درمانی، نوعی اسپری بینی ارائه دهند که می تواند از ابتلا به کروناویروس پیشگیری کند.

پیشگیری از کرونا با یاری یک اسپری بینی

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا و شرکت داروسازی آمریکایی ریجنران (Regeneron) در حال آنالیز این موضوع هستند که آیا می توان از یک فناوری ابداع شده برای ژن درمانی، در ساخت یک اسپری بینی استفاده کرد که از عفونت ناشی از کروناویروس پیشگیری کند.

این ایده، به کارگیری ویروس را به عنوان وسیله ای برای حمل دستورالعمل های ژنتیکی به سلول های داخل بینی و گلو مطرح می نماید تا بدین ترتیب، پادتن هایی قوی ساخته شوند که حمله کروناویروس را به بدن متوقف می نمایند.

جیمز ویلسون، سرپرست این پژوهش گفت: مزیت روش ما این است که برای موثر بودن آن، دیگر نیازی به سیستم ایمنی مناسب وجود ندارد.

این فناوری در حال حاضر در حال آزمایش روی حیوانات است و ویلسون باور دارد که در صورت موفقیت، یک دوز از آن می تواند با اسپری شدن به داخل بینی، حدود شش ماه از کاربر محافظت کند.

ویلسون، یکی از پیشگامان ژن درمانی و ارسال کد ژنتیکی به سلول های بیمار برای اصلاح نقص ها و درمان بیماری است.

ویلسون و گروهش دریافتند گروهی از ویروس ها موسوم به ویروس های مرتبط با آدنو (AAV) که هم انسان ها و هم پستانداران دیگر را آلوده می نمایند اما عامل بیماری شناخته نشده اند، می توانند مهندسی شوند تا DNA سالم را به سلول ها منتقل نمایند.

این روش در سال 2019، به تایید داروی موسوم به زولجنسما (Zolgensma) منتج شد که نخستین دارو برای درمان آتروفی عضلانی نخاعی است. ویروس های مرتبط با آدنو در حال حاضر برای کاربردهای احتمالی بیشتری مورد آنالیز قرار دارند.

دولت آمریکا در ماه فوریه، از ویلسون خواست تا آنالیز کند که آیا می توان از این روش جدید برای درمان بیماری کووید 19 استفاده کرد یا خیر. در هر حال، این موضوع تا پیش از زمانی بود که شرکت ریجنران، دو پادتن امیدوارنماینده آزمایشگاهی برای مقابله با کروناویروس ابداع کرد. این پادتن ها، به پروتئین سطح پاتوژن متصل می شوند و از حمله آن به سلول ها پیشگیری می نمایند.

پادتن های ریجنران هنوز در مرحله آزمایش بالینی هستند اما تایید فوری را برای درمان بیماران مبتلا به سطح متوسط کووید 19 که در معرض خطر ابتلا به نوع شدید هستند، دریافت نموده اند. این پادتن ها اخیرا برای درمان دونالد ترامپ نیز مورد استفاده قرار گرفته بود.

پژوهشگران امیدوارند که این اسپری بینی بتواند از سوراخ های بینی به سلول های اپیتلیال آن راه یابد و با دزدیدن دستگاه ساخت پروتئین آنها، امکان ساخت پادتن های ریجنران را فراهم کند.

در حالت عادی، تنها سلول های ایمنی، پادتن ها را می سازند و همین موضوع، این ایده را به یک روش کاملا نوین تبدیل می نماید.

از آنجا که کروناویروس از راه بینی به ریه منتقل می گردد، شاید اسپری بتواند عفونت را در جهت خود متوقف کند.

علاوه بر این، شاید ویروس های مرتبط با آدنو، تنها یک واکنش ایمنی ملایم داشته باشند که ممکن است اثرات جانبی آن، کمتر از واکسن های پیش رو باشد که کار خود را با آموزش سیستم ایمنی برای شناسایی پروتئین اصلی ویروس انجام می دهند.

این گروه پژوهشی امیدوارند که بتوانند آزمایش های حیوانی را تا ماه ژانویه به سرانجام برسانند و مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را برای آزمایش های انسانی دریافت نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6001

به "پیشگیری از کرونا با یاری یک اسپری بینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از کرونا با یاری یک اسپری بینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید