پشت صحنه یک دعوت نحس

به گزارش مجله هاستفا، چند سالی بود که عادت مان شده بود ماه رمضان ها ببینیم شان و با آنها به دنیایی کمی آن طرف تر از جایی که هستیم سر بزنیم. دنیای ماورا و ماجراهایی که جنس شان با داستان های روزمره و سریال هایی که همیشه می بینیم، متفاوت است و پخش آن به خصوص در دهه گذشته باعث شد تا این قصه ها بخش جدانشدنی سریال های بعد از افطار را به خود اختصاص دهند.

پشت صحنه یک دعوت نحس

البته چند وقتی بود که پای این کارها از تلویزیون بریده شده بود و تازگی ها حتی با توقف تولید روبه رو شده بودند تا جایی که شاید همین جریان هم باعث شد سلطان سریال های ماورائی دوباره دست به کار گردد و با دعوت نحس یک بار دیگر این فضا را بعد از مدت ها زنده کند.

از اوایل آبان بود که خبر آغاز تصویربرداری این سریال با تیتر بازگشت علیرضا افخمی با یک سریال ماورائی باز هم سروصدا به پا کرد.

مجموعه ای به تهیه کنندگی محمودرضا تخشید که در آن بازیگران مختلفی از قدیمی ها تا تازه واردها حضور دارند.

این آغاز دوباره باعث شد تا ما هم به استقبال آن برویم و برای باخبر شدن از کم و کیف آن یک روز را مهمان پشت صحنه این سریال شویم.

چه خبر بود؟

ساعت نزدیک 11 بود که به محل تصویربرداری گروه دعوت نحس رسیدیم. خانه ای قدیمی حوالی کامرانیه که پس از ورود به آن و عبور از یک حیاط کوچک به در چوبی که ورودی خانه بود، منتهی می شد. فضای نیمه روشن آنجا به همراه طراحی قدیمی و تا حدی بازسازی شده آن حس و حال فیلم های رازآلود را داشت. از در که وارد می شوید راهرویی با کف چوبی منتهی به دو جهت جلو رویتان قرار می گیرد. از سمت راست به پله های بازهم چوبی که به طبقه دوم می رسید راه دارید و اگر راهرو را به سمت چپ ادامه دهید، از پذیرایی سردرمی آورید؛ جایی که عوامل گروه آنجا حضور داشتند. این خانه دوبلکس که شامل دو پذیرایی بزرگ و چندین اتاق در طبقه دوم است، به شکلی است که انگار کاملا درست برای حال و هوای یک قصه ماورائی انتخاب شده است.

در گوشه انتهایی پذیرایی که به ورودی دیگری راه داشت، رضا توکلی، نسرین نکیسا، مرتضی کاظمی، سعیده عرب، آرش مجیدی و آدرینا صادقی که از چهره های جدید و جوان این سریال است، دور یک میز چوبی نشسته و با علیرضا افخمی مشغول دورخوانی بودند. در طول دورخوانی هرکدام از بازیگرانی که می خواهند جلوی دوربین بفرایند، با هم فیلمنامه را مرور می کنند و کارگردان با نظارت روی حالت آنها، این فضا و شیوه مطرح شدن دیالوگ ها را با بازیگران چک و هماهنگ می کند.

افخمی هم به دیالوگ آرش مجیدی که می رسد، آغاز به شرح درباره شیوه گفتن آن و حالتی که او باید در آن سکانس بگیرد، می کند. این شرح و تفسیر برای بقیه بازیگران و آدرینا صادقی هم ادامه دارد.

کمی آن طرف تر هم گروه نور و تصویر مشغول آماده کردن پروژکتورها و فضاست. در این سکانس قرار است صحنه خواستگاری تصویربرداری گردد. آرش مجیدی نقش خواستگار را دارد و کاظمی هم به عنوان پدر داماد حضور دارد، نسرین نکیسا هم مادر عروس و توکلی هم پدر خوانده اوست.

روی میز دیگری که نزدیک میز دورخوانی است، میوه، شیرینی و غذا چیده شده است و خانمی مشغول تنظیم چیدمان آنهاست و همه طوری در رفت وآمدند که انگار واقعا قرار است مهمان مهمی بیاید. کم کم نوبت به ضبط سکانس می رسد. اول قرار است تا به صورت تست آن را اجرا کنند. افخمی در حین تست وارد می گردد و حالت ورود به صحنه و اتفاقاتی که قرار است هرکدام از بازیگران رقم بزنند را خودش شرح می دهد تا آنها با پیش زمینه ای از آنچه قرار است اجرا کنند، تصویربرداری را آغاز کنند.

و آغاز ...

ضبط آغاز می گردد و ما هم کنار افخمی و پشت مانیتور می مانیم تا با این سکانس از زاویه کارگردان همراه شویم و جلوی دوربین ها نباشیم. جایی درست در پشت صحنه.

آغاز این سکانس با حرف های معمولی خواستگاری و صحبت از هر چه به جز اصل ماجراست. سوژه اینجا اوضاع نابسامان اجاره هاست که پدر داماد آن را مطرح می کند و بعد هم با مرور قوانین و این صحبت ها، بحث ادامه پیدا می کند.

همین سکانس حدود چهار بار تکرار می گردد، یعنی از آغاز دیالوگ ها تا ورود آدرینا صادقی با سینی چای به صحنه. بعد از ضبط چندباره، افخمی بالاخره به آنچه می خواهد می رسد و به گروه برای استراحت و تجدید گریم زمان داده می گردد. دیگر ظهر شده و ساعت از یک ونیم گذشته است.

داستانی پر از شخصیت و ماجرا

زمان استراحت، فرصتی پیش می آید تا گپی با افخمی بزنیم؛کارگردانی که تابه حال مجموعه های زیادی را در این فضا ساخته و در این گزارش هم آنها را مرور کردیم. او این سریال را با هر آنچه تا به امروز ساخته، متفاوت می داند و البته ترجیحش این است که از جزئیات قصه و عنوان کار خیلی صحبت نکند. در ادامه این گفت وگو را می خوانید.

کارهای ماورائی همواره با نقد و نظرهای زیادی همراه است و شما هم این قضیه را بیش از هرکسی تجربه کرده اید، چه شد که بازهم تصمیم گرفتید این فضا را زنده کنید؟

بیش از آن که به کارهای ماورائی هجمه وارد گردد، طبق بازخوردهایی که ما از مردم گرفتیم ،دلتنگی و اشتیاق بود که بازهم از این کارها ساخته و پخش گردد. آن هجمه ها هم به کارهای ماورائی است و هم به دیگر آثار. درواقع این ژانر هم مثل هر کار دیگری هم موافق دارد و هم مخالف، ماهم خیلی از آن نمی ترسیم و فرار نمی کنیم، چون کارمان این است.

تمایز دعوت نحس با بقیه کارهایی که داشتید، چیست؟

این کار هم گرچه همان فضای ماورائی را دارد و بحث های ماورائی دیگری مثل کارهای قبلی درآن مطرح می گردد اما تفاوت های زیادی دارد و داستان با بقیه مجموعه هایی که داشتیم مثل 5 کیلومتر تا بهشت، اغما یا او یک فرشته متفاوت بود. مهم ترین خصوصیت و تمایز آن هم می تواند این باشد که داستان خیلی پیچیده و شخصیت های متعددی دارد، یعنی در کارهای قبلی که از آن گفتم، داستان خیلی محدود و متمرکزی باشخصیت های محدودی داشت اما در این مجموعه این جریان خیلی متفاوت است و از جهت تعداد شخصیت بین کارهای من به خصوص ویژه است و همین هم ساخت و اجرا را خیلی سخت می کند.

داستان این سریال بیشتر روی چه موضوعی تأکید دارد؟

در این سریال هم سعی کردم در طول گفتن قصه، اشاره هایی به آن دنیا و ماورا داشته باشم. فکر می کنم مرکزیت تقریبا همه ادیان ابراهیمی بیش از هر چیزی انذار دادن انسان ها به وجود دنیای پس از مرگ است، به همین علت در این کار هم روی این قضیه تا حدی تأکید داشتم و فکر می کنم ازاین جهت دینی ترین رسالت کارهای تصویری همین است که بیننده را به دنیای پس از مرگ و فضایی فراتر از این دنیا جلب کند و این کار نیز همین ویژگی را دارد. به علاوه آن که مقداری سعی کرده ایم در کنار این موضوع به مسائل روز هم در کشاکش درام نگاهی داشته باشیم؛ مواردی مثل کرونا و مسائل اجتماعی که شاهدش هستیم.

این کارها و منابعی که از آنها به عنوان مرجع استفاده می گردد، همواره محل بحث بوده و است، شما سراغ چه مراجع و منابعی برای این سریال رفتید؟

در خصوص بخشی از چیزهایی که گفته می گردد بین همه علما، فیلسوفان و متکلمین اسلامی اجماع وجود دارد در خصوص برخی از مسائل مطروحه در این سریال هم اجماع کامل داریم و خیلی اختلاف نظر نیست. در مواردی بله ممکن است اختلاف نظرهایی بین متکلمین و فلاسفه باشد. در این بین مرجع خود من آیت ا... طباطبایی و جوادی آملی هستند. حرف های این دو برای من ملاک است و بیشتر به آنها تکیه دارم. البته موارد متعددی نیست که درگیر این جریان باشند و شاید فقط دریکی دو مقطع از داستان ممکن است اختلافات کلامی وجود داشته باشد که در آن موارد مرجع و منبع من همان دو بزرگواری است که گفتم.

در ترکیب بازیگران سریال هم اسامی مختلفی از چهره های تازه تا قدیمی ترهایی که مدتی است کم پیدا بودند، به چشم می خورد. از این انتخاب ها هم می گویید؟

بله. ترکیب بازیگران شامل بازیگران پر سابقه و چهره های جدید است. در این مجموعه نزدیک به پنج بازیگر دختر ما جدید هستند. واقعیت این است در سن و سالی که می خواستم این دخترها باشند، بازیگر حرفه ای نداریم و برای سن 22 تا 24سالگی در سینما و تلویزیون فقری حاکم است به همین دلیل ناچار بودم این کار را بکنم. البته این ناچاری از روی اکراه نبوده چون دوست دارم افراد جدیدی که بضاعت و استعدادش را دارند، پیدا کنم و برای آنها شرایطی فراهم کنند تا بتوانند استعدادشان را نشان دهند. من به این چهره های تازه هم خیلی امیدوارم، چون در طول حدود یک ماه و اندی از حدود 80نفر تست گرفتم و به این افراد رسیدم که فکر می کنم استعداد و زمینه اولیه در آنها هست و امیدوارم این سریال محل خوبی برای بروز خلاقیت شان باشد.

در این کارها کسی که آن را می نویسد و می سازد از نزدیک تر حال و فضایی که در آن است را حس می کند. برای خود شما این درگیری چطور بود؟

این که من به نوشتن و ساختن کارهای ماورائی علاقه مند هستم، بیشتر ناشی از این است که به مقوله مرگ و پس از مرگ خیلی فکر می کنم و این تفکر در زندگی عادی من مدام هست و البته این فکر کردن هیچ وقت توام با ترس نیست و سعی می کنم تا جایی که می گردد، بیش از پیش بفهمم که چه احتمالاتی وجود دارد و دنیای پس از مرگ چه خصوصیاتی می تواند داشته باشد؟ به همین منظور براساس اعتقاداتی که دارم و چیزهایی که خواندم به این موضوع خیلی فکر می کنم و شاید این فکر که بیشتر همراه با کنجکاوی است، باعث می گردد به این مقوله علاقه مند باشم و نوشتن و کارکردن در این فضا برایم لذتبخش باشد. البته تاکید می کنم که تنها کارهای من آثار ماورائی نیست و مجموعه هایی مثل تب سرد، زیرزمین و... را ساختم و نوشتم که اصلا این فضاها در آن نبود. اما به این حوزه علاقه ویژه دارم و به نظر می آید طبق بازخوردی که از مردم گرفتم، آنها هم به این فضا علاقه ویژهدارند و امیدوار هستم که این تمایل هم ناشی از این باشد که عموم مردم هم به دنیای پس از مرگ فکر می کنند.

خیلی وقت ها در این فضا ما شاهد مطرح شدن داستان های تکراری هستیم که انتهایش را از اول می گردد حدس زد، شما برای فرار از کلیشه در این سال ها و این قصه چه کردید؟

من فکر می کنم که خروج از کلیشه به این ژانر برنمی گردد. به طور کلی فرار از کلیشه در همه ژانرها ضرورت دارد و راهکارش این است که آدم بیشتر و بیشتر فکر کند که چطور وارد یک ایده گردد. گاهی یک ایده کمدی و درام هم می تواند کاملا کلیشه ای باشد و یک موضوع ماورائی نیز همین طور. من فکر می کنم این ژانر تفاوتی از این نظر با بقیه ندارد و فیلمساز و نویسنده باید از همان ابتدا فکر کند و راه غیرکلیشه ای اش را پیدا کند. من نیز همین کار را می کنم.

جلوه های ویژه هم در دعوت نحس دارید؟

بله، در این کار جلوه های ویژه زیادی داشتیم و امیدوار هستیم که مسئله ای نداشته باشیم. البته هنوز نمونه کار نداریم و گفتیم که انجام گردد و ببینیم چطور از آب درمی آید. به همین دلیل امیدواریم به نتیجه ای که می خواهیم برسیم.

معصومه را از اسمش می گردد شناخت

نسرین نکیسا هم یکی دیگر از چهره هایی است که فرصتی شد تا با او هم گپ بزنیم. او که مدت ها بود در سریال ها حضور چندانی نداشت درباره آغاز این همکاری با افخمی گفت: طبق روال همه کارهایی که تا به امروز اجرا شده و انجام خواهد شد از طرف پروژه تماس گرفتند و برای همکاری دعوت شدم و پس از مذاکرات اولیه طبق عرفی که همواره در همه کارها بوده به توافق و این همکاری رسیدیم البته من سابقه همکاری با جناب علیرضا افخمی را در سریال پرستاران هم داشتم و با این سریال مجددا توفیق نصیبم شد که در معیت تیم دعوت نحس باشم.

او با اشاره به عاملی که باعث شد در این سال ها کمتر در سریال ها حضور داشته باشد، اضافه کرد: من تقریبا 2سال خیلی کم کار بودم، یک سالش که به خاطر رکود فعالیت های هنری حاصل از شیوع ویروس کرونا بود و تقریبا یک سال هم به دلیل مسافرت های طولانی و انجام یکسری موارد شخصی فعالیت جدی و طولانی نداشتم. ولی درنهایت مجددا بعد از یک دوره دوری از این فضا باز هم فعالیت هایم را آغاز کردن و حالا به نظرم در حال جبران مافات هستم.

او در پاسخ به این سوال که سریال های ماورائی همواره در کنار طرفدارانشان، منتقدان زیادی هم دارند و شما نگران بازخوردهای این کار و حضور در چنین فضایی نبودید، اعلام نمود: قبل تر هم سریال هایی با تم ماورائی تولیدشده و انعکاس آنها را بعد از پخش از دیدگاه مخاطبان مشاهده کردیم، جریانی که جالب توجه بود و مخاطب هم دوست داشت. همچنین عملکرد جناب افخمی در سریال های با این مضامین مثل او یک فرشته بود و مشابه آن این مطلب را اثبات کرده است. به همین دلیل تصمیم گیری برای یک بازیگر در انتخاب چنین کاری خیلی راحت تر می گردد هرچند همواره به همه کارهایی که تولید می شوند، انتقادهایی هم وارد می گردد. به ویژه که تم آنها مواردی خاص و ویژه مثل ماورائی باشد که ذهن مخاطب را از دیدگاه ایدئولوژیک ومحتوایی، اعتقادی و....درگیرکند. از همین رو طبیعی است که باید منتظر نقدها خاصی هم بود.

نکیسا اضافه کرد: با همه اینها زمانی که فیلمسازی مانند آقای افخمی با اشراف و تسلط کامل و با دانش صحیح تصمیم می گیرد سریالی در این زمینه تولید کند، قطعا آگاهانه و درست قدم برمی دارند، تا حدی که این نقدها به کمترین حد خود می رسند. کما این که با انعکاس کارهای قبلی ایشان همگی به این اطمینان رسیده ایم. مهم تر از همه این است که مضامین ماورائی همواره از ازل به خاطر مجهول بودن ماهیت آنها مورد توجه مخاطبان قرار می گیرند و موضوعات مهیج وجذابی برای همه هستند. به همین دلیل سریال هایی با این موضوع، اغلب مخاطبان زیادی را جذب می کنند. این هم دلیل محکم دیگری است که باعث می گردد من به عنوان بازیگر علاقه مند باشم با این دست مجموعه ها همکاری داشته باشم.

جزئیات نقش نکیسا در این سریال هم موضوع دیگری بود که او درباره اش گفت: نام شخصیتی که من بازی می کنم معصومه است. به نظرم از عنوان نام ها در این سریال می گردد تا حدی تشخیص داد نقش در فیلمنامه چگونه طراحی و شخصیت پردازی شده است، برای همین فعلا درباره آن چندان توضبح نمی دهم. با وجود این همان طور که گفتم موضوعات ماورائی همواره جذاب بوده و معتقدم انسان ها همواره درتلاش بودند از هر آنچه ماهیت شان به طور دقیق برای آدمی مبهم بوده، سردربیاورند و به کشف و شهود برسند. برای خود من نیز همین طور بوده مخصوصا زمانی که متوجه می شوم می توانم پاسخ بسیاری از پرسش هایم را از یک منبع موثق دریافت کنم. بنابراین طبیعی است باکمال میل این نقش را بپذیرم و تاحدی به پرسش های ذهن خودم پاسخ دهم.

نکیسا با اشاره به شناختی که از افخمی داشت هم اضافه کرد: از آنجا که سابقه همکاری با آقای افخمی را داشتم و کاملا از حساسیت هایشان آگاه بودم، این بار تصمیم گیری برای من راحت تر بود. در پروژه پرستاران روزهای نخست تاحدی این همکاری برایم سخت و عجیب بود؛ چون شیوه کارگردانی ایشان با بسیاری از فیلمسازان وکارگردان هایی که با آنها طی 30سال همکاری کرده بودم، بسیار متفاوت بود. ایشان بسیار وسواس و حساسیت های خاصی داشتند و دارند، ولی خوشبختانه من از این حساسیت حاصل از اشراف و تسلط ایشان آگاهی داشتم و همین کار را برایم خیلی راحت تر می کرد.

قصه، بازیگران و مروری به کارهای سلطان ماورا

در خصوص داستان دعوت نحس خیلی صحبت نشده و عوامل آن هم بیشتر مایل اند خودمان سریال را ببینیم و قصه اش را متوجه شویم. با این حال در همان خلاصه داستانی که منتشر شده، این طور نوشته شده است: مائده و زهره دخترعمه و دختر دایی یکدیگر هستند. همراه با دو نفر از دوستان خود، سوسن و شکیبا، برای یک سفر تفریحی راهی شمال شده اند. گرچه هر چهار نفر ظاهرا از دوستان صمیمی یکدیگر هستند اما یکی از آنها نسبت به مائده حسادت می ورزد و دل خوشی از او ندارد. این سفر بهانه ای می گردد تا کینه ورزی های او برملا گردد. با پیوستن محسن ـ خواستگار قبلی مائده ـ به این جمع حوادثی رقم می خورد که زندگی و سرنوشت مائده و زهره را دگرگون می کند.

همچنین در خصوص بازیگران این سریال هم می گردد به چهره هایی مثل آدرینا صادقی، مینو آذرمگین، نازنین هاشمی، دینا هاشمی و میلاد میرزایی، رضا توکلی، نسرین نکیسا، آرش مجیدی، افسانه چهره آزاد، علی دهکردی و... اشاره کرد.

نکته جالب توجه این جمع هم ترکیب بازیگران تازه وارد و قدیمی است. البته برخی از این چهره ها با افخمی در مجموعه های قبلی او حضور داشته اند.

مثل مرتضی کاظمی،نسرین نکیسا و رضا توکلی. علاوه بر اینها علیرضا افخمی که می توان او را سلطان ماورا خواند، برای چندمین بار است سراغ چنین قصه ای رفته. او با ساختن سریال های او یک فرشته بود، پنجمین خورشید، پنج کیلومتر تا بهشت و… در حوزه سریال های ماورائی فعالیت کرده بود و در سریال دعوت نحس علاوه بر کارگردانی، نگارش مجموعه را نیز به عهده داشته است. دعوت نحس به سفارش گروه فیلم و سریال مرکز سیمافیلم تهیه و تولید می گردد.

بیدارکردن آدم ها با سریال ها و قصه ها

گروه کم کم برای ادامه تصویربرداری آماده شده بودند و در بین هماهنگی های آغاز دوباره، سعیده عرب که البته آن روز جلوی دوربین نمی رفت اما برای آنکه در جریان کار باشد، سر صحنه حاضر شده بود را دیدیم.

عرب یکی دیگر از بازیگرانی است که بعد از مدت ها در این سریال حاضر شده و درباره نقشش به جام جم گفت: در این پروژه من سعادت داشتم که در نقش مادر محسن حاضر شوم. فعلا هنوز چیز زیادی از جزئیات نقشم نمی دانم و نمی توانم کامل درباره آن شرح دهم اما فقط می دانم مادر محسن هستم و پسرم طی تصادفی فوت کرده است. اگر بخواهم کمی بیشتر بگویم مراسمی که در مسجد برایش برگزار می گردد، نماز و دعایی که مادر برای بچه اش می خواند و انعکاس این موضوعات از مواردی هستند که در طول قصه به آن پرداخته می گردد.

بخش غمناک قصه انگار این بار هم به نام این بازیگر زده شده تا جایی که خودش اعلام نمود: طبق معمول قسمت تلخ ماجرا برای من است. با این حال برای همه گروه آرزوی موفقیت دارم و خیلی خوشحالم که به واسطه این مجموعه عزیزانی را که خیلی وقت است ندیدم، ملاقات کردم و با هم باز هم همکار و همراه شدیم. با وجود آنکه نقش من تلخ است امیدوارم بازهم در نگاه عزیزان و مخاطبان ماندگار گردد.

دعوت نحس و ویژگی هایی که در این سریال به عنوان یک مجموعه ماورائی وجود دارد هم موضوع دیگری بود که با عرب درباره اش صحبت کردیم، او در بخشی از حرف هایش گفت: ماورائی بودن بستگی به باور خود آدم ها دارد. من جاهایی به خیلی از مسائل اعتقاد دارم، چون با آن روبرو شده ام. نه آن که بگویم در حد و اندازه سفر به ماورا و این موارد بلکه به اندازه درک شخصی ام با آن روبه رو شده ام. در این بین یکسری حقایقی هست که از طریق این فیلمنامه ها و آثار اینچنینی مطرح می شوند و گاه آدم های خواب را بیدار و یادآوری می کند که زندگی این نیست که شما همه چیز را سخت و سنگین ببینید. همواره جایی خداوند آنچنان دست آدم را می گیرد و باورهای انسان را به یقین می رساند که احساس و روبروه با آن همان ماورا می گردد.

او با بیان این که از کل داستان خبر ندارد اضافه کرد: از آنجا که کل قصه را نمی دانم، نمی توانم بیشتر درباره فضا آن شرح دهم اما جای خوشحالی است که این دست فیلمنامه ها دوباره جان گرفته اند. مثلا علاوه بر دعوت نحس، من در شهرستان مشغول کاری بودم که آن هم تقریبا در همین وادی و با عنوان المپیادی ها به بهشت می فرایند بود. داستان آن هم درباره گیاهی بود که با خوردن آن عده ای که پیر هستند جوان می شوند و اتفاقات دیگر. خوشبختانه دید همکاران و دوستان ما آن قدر باز و وسیع شده و داستان ها را آن قدر زیبا اجرا می کنند که می توانند بیننده را به خوبی جذب کنند. در حال حاضر ما ماه رمضان را داریم که فکر می کنم در آن موقع دیگر کسی سراغ شبکه های آن ور نمی رود. پس اگر به واسطه قصه مخاطبان به این کارها جذب شوند، اتفاقات خوبی رخ می دهد.

عرب در بخش دیگری از این گپ سراغ رسالت این دست قصه ها رفت و گفت: بیدار کردن آدم ها در کل بد نیست، خدا در طبیعتش هم بیداری را به ما می آموزد، خزان می گردد، زمستان و بعد دوباره در بهار بیدار می شوند. من امیدوار هستم که این بیداری برای عموم مردم باشد؛ آنهایی که حتی خودشان را به خواب زده اند. من در هرکاری که آن را می پذیرم و بازی می کنم به گونه ای از نو متولد می شوم، بعد از این تولد با آن نقش عجین می شوم و دیگر نقشم را دوست دارم چرا که در غیر این صورت مطمئنا نمی توانم آن ارتباطی که باید را از طریق حسی با آن برقرار کنم، به همین دلیل این تجربه را هم خیلی دوست دارم و واقعا خوب است.

ناپدری ای که پایش به دنیای ماورا باز می گردد

رضا توکلی هم که گریمش کامل شده و مشغول مرور فیلمنامه بود، برای مدتی حاضر شد تا گفت وگویی داشته باشیم. توکلی که پیشتر در او یک فرشته بود در قالب اولین کارهای ماورائی با افخمی همکاری کرده بود، در دعوت نحس هم با نقش تازه ای حضور دارد.

او با اشاره به همین ماجرا اعلام نمود: علیرضا افخمی فصل جدید و تازه ای را در تلویزیون از گذشته ای نه چندان دور تا به امروز باز کرد. این فصل جدید با توجه به شرایط موجود آن موقع اتفاق ویژه ای بود که مدیران در تصمیم گیری ها، برنامه سازی و طراحی های آینده وارد چنین مرحله و فضایی شدند. با این حال اما در ادامه، کار آن طور که باید صورت نگرفت. البته چند مجموعه هم شکل گرفتند ولی طبق آمار و بازخوردها می گردد گفت اثرگذاری سریال او یک فرشته بود را نداشتند و آن خروجی اتفاق نیفتاد. بنابراین نه تنها من بازیگر که من مخاطب هم منتظر بودم تا کارهای ماورائی در ماه مبارک رمضان پخش گردد، چرا که مردم عادت کرده بودند این نوع کارهارا در این ماه مقدس و مبارک ببینند اما همان فرایند هم ناگهان قطع شد. من شخصا می خواهم به سیمافیلم برای حضور هنرمندی مثل علیرضا افخمی تبریک بگویم.

این که دعوت نحس چه ویژگی ای دارد که بتواند مثل آن موقع ها مخاطب را با خودش همراه کند و باعث شده تا او هم در آن حضور داشته باشد، سوالی بود که درباره اش گفت: من با علیرضا افخمی کارهای زیادی داشتم؛ بعد از او یک فرشته بود، زیرزمین را بازی کردم و در ادامه هم پنج کیلومتر تا بهشت و یکی دو مجموعه دیگر. خود او یک بار گفت که نمی دانم چرا تا آغاز به نوشتن می کنم، یکدفعه یاد تو می افتم و دوست دارم که در آن کار باشی؟! این یک اتفاق خوب است و یعنی خدا هم من را دوست دارد که برای چنین کارهایی انتخاب می شوم. در این مدت هم خیلی در خصوص پذیرش نقش ها وسواس پیدا کرده بودم اما سابقه همکاری و شناختی که از آقای افخمی داشتم در کنار فضای تازه در این روزهای تلویزیون باعث شد که باز هم با این تیم همراه شوم. همچنین همان نگاه جدید در شکل دادن به داستانی که حرف نهایی اش با گوش همه ما آشناست، وجه تمایزی است که می تواند باز هم آغاز تازه ای را در جای خالی این دست سریال ها و قصه ها رقم بزند و به قول شما مخاطب را با خودش همراه کند.

او اضافه کرد: با وجود همه اینها اول برای من حضور آقای افخمی مهم است چرا که او بیگدار به آب نمی زند و هر کاری را به هر شکلی انجام نمی دهد. در حال حاضر باید حتما شرایط را برای او مهیا کنند تا بتواند یک کار ماورائی دیگر بسازد. ضمن آنکه لازم است از یکسری خطوطی که وجود دارد، عبور کنیم تا بتوانیم جذابیت های تصویری را به مخاطب ارائه کنیم. خود من زمانی که سگ های پوشالی را ساختم همه می گفتند وارد این حوزه نشو چون خطرناک است اما من هم به هرحال گوشه ای از این دنیا را به این شکل منعکس کردم چون آن کار هم در ژانر ماورا و البته وحشت بود. به همین دلیل می گویم که نباید کنار کشید و تا حد امکان باید در این حیطه هم پیش رفت.

در ادامه هم صحبت از نقش توکلی در این سریال و درگیری او با بخش ها ماورائی قصه شد و او اعلام نمود: در این کار خانواده ای حضور دارد و قصه تا حدی درباره موناست. من ناپدری این دختر هستم و براساس اتفاقات پیچیده ای که در طول داستان رخ می دهد او برای خودش ماجراهایی دارد که بخشی از قصه را پیش می برد. به شکلی در ادامه آن دختر باعث می گردد که ناپدری اش هم در جهت تازه ای از جنس ماورا و رخدادهای مختلف غیرمعمول بیفتد.

در آخر هم توکلی از علاقه مردم به این ژانر و شهرت دنیایش گفت و گفت: ما در سینما هم چنین ژانری را خیلی نداریم و این فضا باید بیشتر ساخته و دیده گردد. در این بین مسوولان و علما باید اجازه دهند که ما هم بتوانیم بیش از پیش وارد چنین موضوعاتی شویم. خود من این روزها در حال نوشتن دو طرح در همین فضا هستم که در مرحله آماده سازی مقدمات است اما این که جامعه چقدر پذیرای آن است، باید در ادامه و با اجرایش آن را دید نه این که از اول مدام بگوییم که این بدآموزی دارد و... . الان خیلی از کسانی که در تلویزیون هستند و کار تولید می کنند، فکر می کنند که فقط باید مردم را بخندانند در صورتی که ما باید جامعه و مخاطب مان را کامل بشناسیم.

فاطمه شهدوست - رسانه / روزنامه خبرنگاران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6589

به "پشت صحنه یک دعوت نحس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت صحنه یک دعوت نحس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید