نکات رانندگی در هوای برفی

به گزارش مجله هاستفا، رانندگی در شرایط نامساعد جوی خطراتی را به همراه دارد که باید با رعایت بعضی نکات احتمال بروز خطر را به حداقل رساند.

نکات رانندگی در هوای برفی

به گزارش خبرنگاران به نقل از خودروکار ،با آمدن فصل سرما و بارش برف باید نکاتی را هنگام رانندگی در این شرایط جوی رعایت کرد تا از بروز تصادفات و خطرات احتمالی جلوگیری گردد.

در شرایط غیر عادی مانند مواقع بارندگی، یخبندان و سرما قواعد مربوط به خود را دارد که با شرایط عادی متفاوت بوده که احتیاط و همراه داشتن تجهیزات ایمنی را الزامی می سازد و باید نکات مهمی را رعایت کرد که در زیر به بعضی از آن ها شاره می گردد:

هنگام طوفان و کولاک در خودرو بمانید برای آوردن نیروی یاریی خودرو را ترک نکنید، مگر این که ساختمانی مناسب در آن نزدیکی مشاهده گردد که بتوانید در آن پناه بگیرید. مراقب باشید، به خاطر بارش برف فاصله ها واقعی به نظر نمی آیند، ممکن است ظاهراً ساختمانی نزدیک بنظر برسد، ولی برای پیاده روی در برف شدید خیلی دور باشد.

چراغ های خودرو را روشن کنید، قرار دادن یک لباس یا پارچه روشن روی آنتن رادیو موجب می گردد تا در روز بهتر دیده شوید. هنگام پارک کردن خودرو در روز های سرد و برفی از ترمز دستی استفاده نکنید، چون محتمل است لنت های ترمز یخ زده و به دیسک بچسبد و چرخ ها قفل نموده و به هنگام حرکت مجدد باعث بروز مشکل و به مرور زمان باعث فرسودگی سریع لنت ها بگردد.

به هنگام حرکت در جاده برفی با توجه به اینکه لنت ها تا حدودی گرم است (بخاطر ترمز دریافت مکرر) سطح آن ها مرطوب و خیس است و بهنگام توقف و سرد شدن لنت ها، رطوبت و آب موجود بر سطح آن ها یخ می زند.

در این هنگام (موقع توقف) اگر از ترمز دستی بهره ببرید لنت ها یخ زده و به دیسک خواهد چسبید. برای پیشگیری از این اتفاق احتمالی بهنگام توقف و پارک کردن خودرو از دنده بهره ببرید و اگر در سرازیری توقف نموده اید برای اطمینان بیشتر جلوی لاستیک ها آجر یا سنگ قرار دهید.

اگر ناگهان با مانعی در چند متری خود روبرو شدید و متوجه عملکرد ضعیف ترمز شدید، می توانید نیم دور فرمان را بگردانید و با کشیدن ترمز دستی و سپس به سرعت معکوس کردن و چرخانیدن فرمان به مقدار همان نیم دور در جهت عکس بدون تغییر جهت خود، ماشین را با زاویه حدود 30 درجه کنترل کنید این کار جهت ایستادن را تا 20درصد کوتاهتر می نماید.

هنگام حرکت با دنده عقب در برف و یخ در صورت سر خوردن خودرو، ترمز نگیرید در این حالت سریعا ماشین را در دنده سنگین (یک) قرار دهید و کلاچ را تا وسط نگه دارید و بوسیله عمل نیم کلاچ و درگیر کردن دنده ها خودرو را متوقف کنید.

اگر در جاده برفی یا بارانی ترمز بریده باشید، به علت لغزنده بودن سطح جاده خیلی آرام از ترمز دستی بهره ببرید، چون اگر ترمز دستی بطور سریع کشیده گردد یا ترمز دستی بریده می گردد و یا چرخ ها نیز بواسطه لغزنده بودن جاده قفل خواهد نمود.

در صورتی که به هر دلیل در هوای سرد برای مدت طولانی برای تعمیر خودرو متوقف شدید برای جلوگیری از یخ زدن و خشک شدن دست ها می توانید مقدار کمی گریس به دست های خود بمالید گریس بصورت عایق میان هوای بیرون و دست شما عمل نموده و به گرم ماندن دست هایتان یاری خواهد نمود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6111

به "نکات رانندگی در هوای برفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات رانندگی در هوای برفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید