نام طهران چگونه تهران شد؟

به گزارش مجله هاستفا، آن روز ها که تهران از هر طرف کِش نیامده بود و در حصار خندق و دروازه ها قرار داشت، حتی قبل تر از آن، زمانی که هنوز به پایتختی ایران انتخاب نشده بود و دهی از توابع شهرری به حساب می آمد، نامش تهران بود؛ نامی که به نظر می رسد از گذشته های دور روی این روستای قدیمی قرار داشت و هنوز هم پایتخت را با همین نام می شناسند.

نام طهران چگونه تهران شد؟

اما احتمالا کمتر کسی از ما اطلاع چندانی درباره وجه تسمیه این نام دارد. اینکه چطور این کلانشهر چند میلیون نفری امروز که از 236 سال پیش پایتخت ایران بوده، تهران نام گرفت، سؤالی است که در این گزارش کوتاه به دنبال پاسخی برای آن می گردیم.

تاریخ تهران

همین چند سال پیش بود که پیدا شدن اسکلت یک انسان 7 هزار ساله در محدوده میدان مولوی، باعث تحول در حدس های تاریخ تهران شد. اینکه تهران دست کم 7 هزار سال عمر دارد، موضوع جذابی است که از همان زمان سوژه تحقیقات و پژوهش های باستان شناسان و تهران پژوهان شد. البته با توجه به قدمت طولانی شهرری، همیشه این موضوع درنظر گرفته می شد که تهران هم پا به پای شهرری از پیش از اسلام تا به امروز عمر کرده، اما پیداشدن این اسکلت 7 هزار ساله مهر تأییدی بر قدمت پایتخت است.

واقعیت این است که تهران از گذشته های دور، حتی شاید از پیش از اسلام از توابع شهرری بوده است. اما نخستین باری که نام تهران را در متون قدیمی می بینیم، زمانی است که از محمد بن ابوعبدالله حافظ تهرانی، یکی از محدثان نامدار سده سوم هجری قمری یاد می شود. در کتاب تاریخ بغداد نوشته ابوبکر خطیب بغدادی که حدود هزار و 160 سال پیش نگاشته شده، به نام این محدث نامور اهل تهران اشاره شده که همین نام درواقع قدیمی ترین سند تاریخی است که نشان می دهد بیش از هزار سال پیش تهرانی با همین نام وجود داشته و از آبادی های حومه شهرری به حساب می آمده.

ی ک شهر و هزار معنی

حالا که متوجه شدیم نام تهران دست کم از هزار و 200 سال پیش تهران بوده، بهتر است به وجه تسمیه آن بپردازیم؛ اینکه چرا نام تهران، تهران شده. درباره وجه تسمیه تهران روایت ها و نظرات مختلفی وجود دارد. بسکمک از تهران پژوهان و زبان شناسان آن را به معنای پایین دامنه درنظر گرفته اند، بعضی آن را به معنای جای گرمسیر و مکان گرم می دانند و بعضی دیگر معتقدند که از گذشته های دور تیره ای از خاندان طاهری خراسان در این منطقه ساکن بودند و به همین دلیل نام طاهران روی تهران قرار گرفت و بعد ها تهران شد. جز این ها هم چندین و چند معنی دیگر برای تهران درنظر گرفته شده که در ادامه به هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

جای گرم

یکی دیگر از معانی تهران که بیشتر از سایرین مورد پذیرش و قبول تهران پژوهان و زبان شناسان است، این است که تهران از دو بخش ته و ران تشکیل شده که ته در زبان های بسیار کهن به معنای گرم بوده و ران نیز به معنای مکان است. اینطور که مرحوم احمد کسروی، زبان شناس و پژوهشگر نام آشنا این نظریه را درباره وجه تسمیه تهران ارائه داده، مجموعا می توان تهران را به معنای مکان گرمسیر و جای گرم درنظر گرفت. جالب اینکه افرادی که به این وجه تسمیه درباره نام پایتخت عقیده دارند، مثل گروه قبل از واژه شمیران مدد گرفته اند. این افراد معتقدند که شمی به معنای سرد است و شمیران یعنی جای سرد و خنک؛ بنابراین تهران هم معنی جای گرم می دهد. مرحوم دکتر حسین کریمان، ادیب، لغت شناس و مورخ هم این نظریه را قبول دارد. اما می گوید نام پایتخت در اصل گِهران بوده و بعد با معرب شدن، به تهران تبدیل شده است.

تهران، ته دامنه، پایین دامنه

یکی از اصلی ترین وجه تسمیه های تهران که بیشتر پژوهشگران تهران قدیم بر آن اتفاق نظر دارند، این است که نام تهران از دو کلمه ته به معنای پایین و ران به معنای پایین دامنه تشکیل شده است. مرحوم جعفر شهری در کتاب تهران قدیم هم از همین وجه تسمیه صحبت کرده و گفته از آنجا که این شهر در پایین دامنه کوه های البرز قرار گرفته است، معنای پایین دامنه می دهد. تهران پژوهانی که این نظریه را درباره وجه تسمیه تهران قبول دارند، از نام شمران هم کمک گرفته و گفته اند که شمران به معنای بالای دامنه است و به همین دلیل این اعتقاد که تهران هم به معنای پایین دامنه است، قوت می گیرد.

رانندگان به انتهای زمین

اینکه تهران از ترکیب دو واژه ته و ران تشکیل شده، باور بیشتر لغت شناسان، پژوهشگران و زبان شناسان است. اما همانطور که در دو مورد قبلی اشاره شد، هر کدام از این لغت شناسان این دو واژه را به معانی مختلف می گیرند و به همین دلیل مجموعا معنی ای که برای تهران درنظر می گیرند، متفاوت می شود. یکی از این افراد، سعید نفیسی است؛ زبان شناس و پژوهشگر ادبیات فارسی که سال 1345 درگذشته است. مرحوم نفیسی معتقد بود که ته در نام تهران به معنی زیر است و ران از بن مضارع راندن تشکیل شده؛ مجموعا هم به ته راندن یا زیرزمین معنا می دهد. این ادیب معاصر معتقد بود که مردم این ناحیه برای پناه بردن از جنگ و حمله متجاوزان به زیر زمین پناه می بردند و به اصطلاح به ته می راندند! برای همین به این خطه تهران گفته می شد.

تیر، عطارد، تیرداد

در بعضی از منابع از جمله فرهنگ نظام، تهران را به سیاره عطارد یا تیر منسوب کرده اند. درباره اینکه چرا تهران را به نام سیاره عطارد منسوب کرده اند، توضیحی وجود ندارد، اما این نظریه وجود دارد که شخصی به نام تیرداد این سرزمین را آباد کرده و به همین دلیل نام این منطقه را تیران گذاشته اند. بعد ها به مرور زمان تیران به تهران تبدیل شده. اما تیران به چه معناست؟ این واژه از دو واژه کوچک تر تیر و ان تشکیل شده که این الف و نون آخر کلمه را معادل کلمه آباد کنونی گرفته اند؛ یعنی اگر می خواستیم آن را به فارسی امروزی برگردانیم، می شد تیرآباد. مثل بسکمک از محله های این روز های پایتخت که با همین روش ساخته شده اند؛ علی آباد، امیرآباد و....

طهیران یا طاهران

و درنهایت به دو نظریه دیگر درباره وجه تسمیه تهران می رسیم که اگرچه مانند سایر نظریه ها قوی و معتبر نیست، اما به هر حال درباره تهران و دلیل نامگذاری اش مطرح شده و بد نیست به آن ها هم بپردازیم. حسین قلی خان ایلخانی از رجال دوره قاجار که مدتی در ری و شمیرانات ساکن بوده، در نوشته های خودش مردم تهران را مردمی طهیرالچهره معرفی می کند و می گوید: به درستی که این نام (طهران) برازنده این مردم طهیرالچهره است.

مردم این دیار جامه پاکیزه بر تن دارند و آب و هوای خوب مصرف می کنند. لحن آنان زیبا و سرشار از آداب است. با استناد به همین جملات این رجال قاجاری، بعضی گفته اند طهیران می تواند ترکیبی از طهیر + ان باشد؛ یعنی جمع زیبایان و پاکان که به مرور برای سهولت در بیان، طهران شده است. گروهی هم معتقدند که از گذشته های دور، تیره ای از خاندان طاهری خراسان در این منطقه زندگی می کردند و درواقع طاهران که بعد ها طهران شده، نامش را از ساکنانش گرفته است.

نماشو: شبکه تبلیغاتی نماشو | آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، ثبت آگهی رایگان، آگهی رایگان اینترنتی، رپورتاژ رایگان

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7812

به "نام طهران چگونه تهران شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نام طهران چگونه تهران شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید