مهرعلیزاده: یونسکو ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی را به نام ایران به رسمیت می شناسد

به گزارش مجله هاستفا، رئیس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی گفت: کمیته توسعه ورزش های رزمی یونسکو، ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی را به نام ایران به رسمیت می شناسد.

مهرعلیزاده: یونسکو ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی را به نام ایران به رسمیت می شناسد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، محسن مهرعلیزاده در حاشیه برگزاری ششمین اجلاس دنیای جاده ابریشم که در شهر همدان برگزار گردید، گفت: آیین پهلوانی یکی از میراث های فرهنگی ناملموس ایران است که تبلور آن در این دو ورزش باستانی کشورمان است.

وی اضافه نمود: هم اکنون با به رسمیت شناخته شدن این دو ورزش به وسیله فعالیت های فدراسیون در ایران شاهد توسعه و آموزش آن در 85 کشور دنیا هستیم و مسابقات و آموزش های لازم در این خصوص در حال برگزاری است.

نایب رئیس کمیته توسعه هنرهای رزمی ثبت شده در یونسکو در مورد اجلاس جاده ابریشم و ارتباط آیین پهلوانی با آن گفت: اجلاس جاده ابریشم همه ساله از طرف یونسکو با هدف احیای فرهنگ راه ابریشم به عنوان پل ارتباطات فرهنگی کشورها و شهرهای تاریخی این راستا سال جاری در همدان برگزار گردیده و در این فرصت پیش آمده در مورد تجارب ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی به عنوان حافظان فرهنگ فتوت و جوانمردی در بین انسان ها نیز رایزنی هایی صورت گرفت.

مهرعلیزاده اضافه نمود: بر همین اساس مقرر شده است تا کوشش های لازم در به رسمیت شناخته شدن این ورزش، تثبیت قطعی آن به نام ایران و یاری به توسعه این رشته با برنامه های آموزشی مدون از ورود کشورهای مدعی به این بحث جلوگیری و برای ترویج هر چه بهتر آن اقدامات لازم صورت گیرد.

وی با بیان اینکه آیین پهلوانی قدمتی چهار هزار ساله در کشورمان دارد ابراز داشت: تواضع، فروتنی، ایثار و احترام به بزرگان، مأمن و معتمد مردم بودن و از همه مهمتر مروج فرهنگ صلح و دوستی بودن این آیین، هدیه ای ارزشمند برای انسان های قرن جدید است تا به اصل انسانی خویش بازگشت داشته باشند.

رئیس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی در سرانجام گفت: کوشش ها برای ورود این دو ورزش به المپیک در حال اجرا است و مرام این ورزش برخلاف دیگر ورزش های رزمی در زدن و امتیاز دریافت نیست بلکه به نمایش گذاشتن انسانیت یک انسان ورزشکار در هنگام غلبه بر حریف و رعایت فروتنی و تواضع در برابر فرد بازنده است.

فدراسیون ورزش های زورخانه ای و پهلوانی از سال 83 فعالیت خود را در کشور شروع نموده و هم اکنون این دو ورزش در 85 کشور دنیا مورد آموزش ورزشکاران قرار می گیرد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 349

به "مهرعلیزاده: یونسکو ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی را به نام ایران به رسمیت می شناسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهرعلیزاده: یونسکو ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی را به نام ایران به رسمیت می شناسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید