قدم در بهشت مازندران

به گزارش مجله هاستفا، الیمستان با تمام مناظر بکر و نابش که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند، برای طبیعت دوست ها و کوهنوردان، یک مقصد جذاب و بی نظیر است. جنگل الیمستان در استان مازندران، در شهر آمل، جایی نه چندان دور از تهران واقع شده است. برخی از بومیان منطقه معتقدند که نام صحیح این جنگل، علیمستان است.

قدم در بهشت مازندران

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، در دل جنگل الیمستان با درختانی از طایفه هیرکانی چشمه سارهای بسیار و آبشارهای کوچک و بزرگ با آب زلال روان است. در میان جنگلی با درختان انبوه، دشت هایی گسترده شده اند که با ابرهای پرتلاطم و اسب های وحشی، تصویری رویایی در مقابل چشم ها ایجاد می کند.

گذر فصل ها در الیمستان

طبیعت منطقه جنگلی الیمستان در تمام فصل ها زیبایی و شکوه مختص خود را دارد. بهار و تابستان بهترین فصل های این جنگل هستند چرا که بسیاری از درختان و گیاهان بومی منطقه در این فصول جوانه می زنند و رنگی از تازگی و طراوت بی مانند به منطقه می دهند.

این دو فصل به خصوص از اوایل اردیبهشت تا پایان تابستان، بهترین زمان برای غرق شدن در جنگلی مه آلود و لمس شبنم و نم باران بر صورت است. خنکی و سردی جنگل حتی در فصل گرم تابستان نیز حس می شود.

پاییز در الیمستان، دنیای رنگ و زیبایی است. درختان طیفی از زرد، نارنجی و قرمز به خود می گیرند و جنگل را یک سره غرق رنگ می کنند.

در این فصل پیاده روی در جنگل اگرچه ممکن است به خاطر سرما کمی سخت باشد اما برای عاشقان پاییز، بهشت روی زمین است.

زمستان اما سردتر از آن است که هر کسی بتواند قدم در راه بگذارد. باید کمی صبر کرد تا اردیبهشت زیبا دوباره از راه برسد.

قله ای در میان جنگل

زیبایی ها و دیدنی های این منطقه تمامی ندارد. جنگل نوردی تنها انتخاب برای قدم گذاشتن بر این پهنه بیکران نیست. دوستداران کوه و کوهنوردان حرفه ای می توانند راستا قله الیمستان را برگزینند و با گام نهادن بر این کوه، راستا حدود دو هزار و 500 متری آن تا رسیدن به قله را طی کنند. در تمام راستا دامنه شرقی، قله دماوند پیداست و هر لحظه با شما حرکت می کند.

برای رسیدن به بهشت مستان باید قدم در این راه گذاشت

راه رسیدن به جنگل الیمستان از جاده هزار می گذرد. برای حرکت از تهران، باید راستا دماوند را طی کرد و بعد از گذر از پنجاب، بلده و در نهایت زردبند از جاده هزار بیرون رفت و وارد جاده الیمستان شد.

بعد از حدود نیم ساعت رانندگی در جاده خاکی الیمستان، نخستین ایستگاه جنگل پیمایی در الیمستان دیده می شود.

کوهنوردانی که علاقه به پیاده روی از ابتدای راه را دارند، در نخستین ایستگاه از خودروها پیاده می شوند و راه را آغاز می کنند.

در طول راستا دو دشت با مناظری عجیب و باورنکردنی انتظار گردشگران را می کشد. دشت اول الیمستان فاصله کمتری با ایستگاه نخست پیاده روی دارد.

پیش از رسیدن به دشت اول، بقعه متبرکی به نام امامزاده حسن واقع شده است که می توان در آنجا استراحتی کوتاه داشت و وسایل مورد نیاز را از مغازه های اطراف امامزاده تهیه کرد.

بعد از نیم ساعت پیاده روی در دل جنگل، دشت اول از میان انبوه درختان جنگل بیرون می آید. دشت دوم جایی دورتر در دل جنگل بکر پوشیده از درختان و گیاهان سرسبز و باطراوت واقع شده است.

رسیدن به دومین دشت این جنگل نیاز به 45 دقیقه پیاده روی دیگر دارد. جنگل ابر و مه آلود این دشت دیدنی ترین و رویایی ترین جنگل در مازندران است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4450

به "قدم در بهشت مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدم در بهشت مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید