فیلترینگ طبقه بندی شده در راه است، شرایط وی پی ان رسمی چیست؟

به گزارش مجله هاستفا، همشهری نوشت: بعد از مدت ها حرف و حدیث خاتمه ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی تأیید نموده که قرار است اپراتورهای رسمی وی پی ان در کشور شکل بگیرند و همچنین طرح طبقه بندی فیلترینگ هم براساس فعالیت افراد در دست آنالیز است.

فیلترینگ طبقه بندی شده در راه است، شرایط وی پی ان رسمی چیست؟

روز گذشته فیروزآبادی در جمع خبرنگاران گفت: بحث وی پی ان قانونی از قدیم مطرح بوده و با توجه به اینکه این اقتصاد بزرگ شده است، امیدواریم با مسئولیت پذیری دادستانی و وزارت ارتباطات شاهد شکل گیری اپراتورهای وی پی ان رسمی در کشور باشیم.

به گفته او قرار است با این طرح اقتصاد فروش وی پی ان در کشور سر و سامان بگیرد. رئیس مرکز ملی فضای مجازی در این رابطه گفت: امروز با همکاری دادستانی آیین نامه ای در این زمینه تهیه شده که امیدواریم با توجه به اقتصاد بزرگی که فروش وی پی ان در کشور ایجاد نموده فروش این سرویس در کشور قانونمند گردد. به گفته فیروزآبادی وی پی ان باید مقررات و نظم بگیرد و به وسیله اپراتورهایی خاص واگذار گردد تا افراد و سازمان ها بتوانند درصورت احتیاج از وی پی ان استفاده نمایند. به گفته رئیس مرکز ملی فضای مجازی، وی پی ان برای بسیاری از کارهای بانکی و کسب وکارها یک وسیله ضروری بوده و در کشور عرضه گردد، اما باید سازوکاری داشته باشد.

شرایط وی پی ان رسمی

استفاده از وی پی ان ها در کشور ما به ویژه پس از فیلترینگ تلگرام به شدت افزایش داشته است و بسیاری از مردم از این ابزارها که بسیاری از آنها هم احتمالا ناامن هستند برای دور زدن فیلترینگ استفاده می نمایند. هنوز به صورت کامل و شفاف مشخص نیست چه کسانی می توانند از وی پی ان رسمی استفاده نمایند. آنچه اما مشخص است افراد و نهادهای خاص قادر به استفاده از این نوع وی پی ان خواهند بود. به گفته فیروزآبادی سازمان ها و نهادهای مختلف دولتی، بانک ها و استارتاپ هایی وجود دارند که به این سرویس احتیاج دارند. او درباره شرایط امکان دریافت این نوع وی پی ان می گوید: شرایط ایمن و شفافی برای این نهادها باید باشد که در حال تدوین آن هستیم و زمان عرضه چنین فیلترشکنی هنوز مشخص نیست. یادمان باشد که تحریم های یک سری اپلیکیشن ها برای کاربران ایرانی از سوی آمریکا نیز باعث شده که احتیاج بعضی استارتاپ ها به این اپلیکیشن ها دچار مشکل گردد و وی پی ان قانونی در اینجا هم کاربرد دارد. این در حالی است که رئیس مرکز ملی فضای مجازی روز گذشته به صراحت تأیید کرد که با وجود فیلترینگ گسترده، 80 درصد مردم از پیغام رسان های خارجی استفاده می نمایند.

یکی از مسائل دیگری که در حال پیگیری درباره فضای مجازی است طرح طبقه بندی فیلترینگ است. فیروزآبادی هم روز گذشته با اعلام موافقت خود با این مسئله گفت: ما هم مثل وزیر ارتباطات که گفت فیلترینگ برای یک پسر پنج ساله و استاد دانشگاه نباید یکی باشد، موافق این موضوع هستیم که سطوح مختلف دسترسی تعریف بگردد و این موضوع را به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه پیشنهاد دادیم و دلمان می خواست که 2، 3 ماه پیش این موضوع حل می شد اما امیدواریم در اسرع وقت این موضوع حل گردد.

2323

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1541

به "فیلترینگ طبقه بندی شده در راه است، شرایط وی پی ان رسمی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلترینگ طبقه بندی شده در راه است، شرایط وی پی ان رسمی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید