فیستول زایمان چیست؟

به گزارش مجله هاستفا، فیستول زایمان زمانی ایجاد می شود بین مجرای زایمان و مثانه و/یا مقعد سوراخی ایجاد می شود و به هم راه پیدا می کنند.

فیستول زایمان چیست؟

بنابر آمار های موجود، در هر 100 هزار زایمان در افغانستان، 638 زن جان خود را از دست می دهند که علت مرگ پنج نفر از آن ها فیستول زایمان است.

فیستول زایمان یکی از جدی ترین آسیب های زایمان است و سازمان ملل 23 مه (دوم خرداد) را روز جهانی خاتمه دادن به فیستول زایمان نام گذاشته است. فیستول زایمان زمانی ایجاد می شود بین مجرای زایمان و مثانه و/یا مقعد سوراخی ایجاد می شود و به هم راه پیدا می کنند.

در دسترس نبودن مراقبت پزشکی مناسب، به موقع و باکیفیت در زایمان های طولانی و سخت باعث این عارضه می شود. این عارضه، اگر به آن درست رسیدگی نشود، باعث ناتوانی های ماندگار می شود و تمام جوانب زندگی زنان مبتلا را تحت تاثیر قرار می دهد.

فقر، ازدواج در سن کم، ناآگاهی و نبود خدمات بهداشتی-درمانی به موقع و مناسب، از علل فیستول زایمان هستند. به گفته سازمان ملل، صد ها هزار زن در آفریقا، آسیا، کشور های عرب و آمریکای لاتین با ناتوانی ها و معلولیت های این عارضه زندگی می کنند.

در افغانستان به دلیل فقر گسترده و ازدواج های زودهنگام موارد فیستول زایمان زیاد است، اما در سال های اخیر امکانات درمان این بیماری در کابل و ولایت های هرات و ننگرهار فراهم شده است.

نظیفه همراه، مسئول بخش فیستول زایمان در زایشگاه ملالی کابل می گوید تا سال 2007 فیستول زایمان بیماری ناشناخته ای در افغانستان بود با اینکه زنان زیادی از این بیماری یا جان می باختند یا دچار آسیب جدی می شدند.

به گفته خانم همراه، 13 سال پیش با ایجاد دو مرکز درمان این بیماری در کابل، صد ها زن مبتلا به این بیماری درمان شدند. به تازگی دو مرکز درمانی دیگر در هرات در غرب و ننگرهار در شرق احداث شده است.

خانم همراه می گوید به دلیل بهتر شدن خدمات بهداشتی-درمانی و بالا رفتن آگاهی مردم، فیستول زایمان از سال های پیش کمتر شده است، اما همچنان ماهی 15 الی 20 فیستول زایمان، حدود سالی 200 مورد، در زایشگاه ملالی در کابل به ثبت می رسد.

نظیفه همراه می گوید این بیماری باعث آسیب های روانی و حتی انزوای برخی زنان افغان می شود، آن ها به دلیل این بیماری قادر به کنترل ادرار خود نیستند، خانواده و شوهر آن ها را طرد می کنند و در خیلی موارد به طلاق زنان مبتلا منجر می شود.

سازمان ملل بر کاهش موارد فیستول زایمان تاکید دارد و سال 2030 را سال هدف برای خاتمه دادن به فیستول زایمان در جهان تعیین کرده است.

منبع: فرادید
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7698

به "فیستول زایمان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیستول زایمان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید