فردا؛ شروع دسترسی 137 روستا به آب رسانی پایدار و سالم

به گزارش مجله هاستفا، تهران (پانا) - فردا (سه شنبه) سی و پنجمین هفته #الف ب- ایران، طرح آب رسانی سالم و پایدار را برای 137 روستا به ارمغان خواهد آورد.

فردا؛ شروع دسترسی 137 روستا به آب رسانی پایدار و سالم

به گزارش وزارت نیرو، دومین مرحله افتتاح طرح های مهم صنعت آب و برق در قالب پویش هر هفته#الف-ب-ایران فعالیت خود را از فروردین ماه سال جاری شروع کرد.

این مرحله از پویش، بهره برداری از طرح های مهم صنعت آب و برق را برای سراسر کشورمان در شرایط سخت تحریمی به همراه داشت و نشان داد با وجود شرایط سخت تحمیل شده به کشور، قطار سازندگی دولت تدبیر و امید زمین گیر نشده و همچنان با قوت رو به جلو در حرکت است.

وزیر نیرو در زمان راه اندازی این پویش به مردم قول داده بود تا سرانجام سال هر هفته از پروژه های مهم صنعت آب و برق در سراسر کشور رونمایی کند.

در قالب پویش هر هفته#الف-ب-ایران مقرر است از 250 پروژه مهم صنعت آب و برق در سراسر کشور با سرمایه گذاری 50 هزار میلیارد تومان بهره برداری گردد.

اهیمت این پویش به قدری بود که حسن روحانی رییس جمهوری، دهم تیرماه سال جاری در پیامی که به وزیر نیرو بابت این طرح داد، گفت: اقدام های برنامه ریزی شده در زمینه دو احتیاج اساسی مردم یعنی آب و برق (الف و ب)، عبور بی مشکل از تابستان های گرم و خشک، ایجاد امنیت روحی و اجتماعی در جهت استمرار بهره گیری از دو نعمت ارزشمند، اعتماد لازم برای برنامه ریزی مالی و نگاه امیدوارانه به تابستان 99 با وجود مواجهه با پاندمی کووید19 و عدم دغدغه مردم برای قطعی آب یا برق در بیمارستان، منزل یا محل کار از یک سو و بیان و تشریح لازم در سرانجام طرح ها و افتتاح آنها به سبکی نوین و دلگرم کننده از سوی دیگر، برای مردم ایران و دولت تدبیر و امید افتخارآمیز و غرورآفرین بود.

اکنون این پویش به هفته سی و پنجم خود رسیده و قرار است فردا با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو، طرح های آب رسانی به 137 روستا در دو استان مرکزی و فارس و همچنین سه پروژه ساز و کاری به بهره برداری برسد.

از مجموع طرح های آماده افتتاح، دو پروژه ساخت و سازی با اعتبار 107 میلیارد تومان و سه پروژه نیز جزو پروژه های ساز و کاری است که در پژوهشگاه نیرو افتتاح خواهد شد.

بر این اساس، در استان مرکزی پروژه آبرسانی به 74 روستا با اجرای 198 کیلومتر خطوط انتقال برای تامین آب شرب 29 هزار و 231 نفر از جمعیت روستایی استان با اعتبار 31.8 میلیارد تومان افتتاح می گردد.

همچنین پروژه آبرسانی به 63 روستا در استان فارس نیز که با اجرای 118 کیلومتر خطوط انتقال جمعیتی حدود 31 هزار و 501 نفر را تحت پوشش قرار می دهد، با اعتبار 75.3 میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید.

در بخش پروژه های سازوکاری، نخستین پروژه سامانه پیشرفته بازار برق ایران است که در شرکت مدیریت شبکه برق ایران و با همکاری پژوهشگران پژوهشگاه نیرو در قالب هشت پروژه، به بهره برداری خواهد رسید. ایده اصلی طراحی این سامانه، افزایش ایمنی شبکه برق با یکپارچه سازی برنامه ریزی آرایش فراوری واحدهای نیروگاهی بوده است.

دومین پروژه ساز و کاری، سامانه پایش و پیش بینی سیلاب است که با هدف فراوری، تحلیل و ایجاد دسترسی برخط به داده ها، اطلاعات پایش و پیش بینی بارش و سیلاب در رودخانه ها و مخازن کشور برای بهبود مدیریت سیلاب طراحی شده است.

پروژه دیگر سازوکاری، سند زیست بوم نوآوری نیرو است که به عنوان رویکردی جدید در صنعت آب و برق به دنبال هم سویی و هم افزایی همه طرح های نوآورانه و خلاق در این صنعت و رسیدن به یک نتیجه کاربردی و مشترک است.

این رویکرد بر این اصل راسخ است که همه مسیرهای پژوهشی و فناورانه باید به صورت یکپارچه و مشارکتی و با همکاری گسترده همه فعالان و بازیگران طی گردد.

فردا در کنار هفته سی و پنجم پویش، جشنواره مجازی پژوهش و فناوری وزارت نیرو با مشارکت وزارت نیرو، پژوهشگاه نیرو، شرکت های مادرتخصصی صنعت آب و برق و شرکت های تابعه، همچنین شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه آب، برق و انرژی فردا با حضور وزیر نیرو شروع به کار خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6378

به "فردا؛ شروع دسترسی 137 روستا به آب رسانی پایدار و سالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فردا؛ شروع دسترسی 137 روستا به آب رسانی پایدار و سالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید