عکس دریافت با گوشی؛ 12 ترفند کاربردی برای دریافت عکس های فوق العاده

به گزارش مجله هاستفا، گوشی های هوشمند امروزی از قابلیت های بالایی برای عکاسی بهره مند شده اند. دوربین گوشی های هوشمند با داشتن سنسورها و لنزهای کوچک و فشرده، کیفیت بالایی در عکاسی دارند که می توانند از لحاظ کیفیت با دوربین های عکاسی حرفه ای رقابت کنند.

عکس دریافت با گوشی؛ 12 ترفند کاربردی برای دریافت عکس های فوق العاده

به گزارش خبرنگاران به نقل از چطور ، برای عکاسی عالی با گوشی های هوشمند ابتدا باید همان موارد الزامی در عکاسی را رعایت کنید، یعنی دید عالی برای به تصویر کشیدن ایده ها، نورپردازی و درک عمیق از عکاسی. اما ترفندهایی وجود دارند که می توانند عکس های شما را از عکس های ساده و گاهی بد به عکس هایی عالی و جالب بدل کنند. در ادامه با ترفندها و تکنیک های ساده عکاسی با موبایل، همراه ما باشید.

1. از لوازم جانبی استفاده کنید

داشتن گوشی هوشمندی با دوربینی کیفیت بالا و استفاده از نرم افزارهای مناسب، ترکیب عالی برای دریافت عکس های فوق العاده است. اما اگر دید شما به عکاسی با دوربین گوشی جدی تر است و می خواهید سطح عکاسی خود را بالا ببرید، استفاده از لوازم جانبی عکاسی می تواند قابلیت های عکاسی شما را با گوشی های هوشمند به سطحی برساند که با دوربین های حرفه ای قابل مقایسه است.

برخی لوازم جانبی ضروری برای دوربین های گوشی هوشمند عبارت اند از: مونوپاد و گوریلاپاد برای ثابت نگه داشتن گوشی، لنزهای خارجی برای گسترش محدوده دوربین های گوشی هوشمند؛ برخی از این لنزها به کاربران امکان عکاسی ماکرو و واید انگل را می دهند. همچنین تجهیزات نورپردازی برای شب و مکان های کم نور و برای افرادی هم که علاقه مند به سلفی هستند هم یک شاتر بی سیم از راه دور می تواند، ابزار بسیار مفیدی باشد.

2. هیچ وقت از فلش گوشی خود استفاده نکنید

یکی از مواردی که هنگام عکاسی با گوشی هوشمند خود باید همواره به خاطر داشته باشید، این است که همواره فلش گوشی خود را خاموش نگه دارید. نور زیاد فلش گوشی ها اغلب باعث می شود که عکس های شما زمینه تاری داشته باشند، رنگ های عکس مصنوعی شوند و چشمان سوژه ها هم قرمز شود. این موارد قطعا نمی تواند خوشایند باشد.

هنگام عکاسی در یک محیط تاریک، می توانید این گزینه ها را به جای فلش گوشی هوشمند امتحان کنید:

  • به دنبال منبع نور مناسب بگردید. به عنوان مثال، اگر در یک رستوران یا کافه هستید، به دنبال تابلوی نئونی باشید یا اگر می خواهید از میز خود (احتمالا غذای خود) عکس بگیرید، سعی کنید از قبل، میز نزدیک به نور یا پنجره را انتخاب کنید.
  • از قابلیت دامنه دینامیک بالا (HDR) گوشی خود استفاده کنید. این قابلیت به طور هم زمان سه عکس را با سه نوردهی متفاوت می گیرد و آنها را با هم ترکیب می کند و نتیجه نهایی آن هم عکس های بهتر با جزئیات مطلوب تری است. فقط هنگام عکاسی با حالت HDR، از ثابت نگه داشتن گوشی خود اطمینان حاصل کنید.
  • حساسیت ISO و نوردهی دوربین خود را افزایش دهید.
  • از نرم افزارهای مخصوص عکاسی در شب (Night Vision Camera Apps) استفاده کنید.
  • از یک منبع نور خارجی مصنوعی استفاده کنید.

3. همواره لنز دوربین خود را تمیز کنید

اگر عادت دارید گوشی هوشمند خود را در جیب تان بگذارید، خوب است. اما اگر این طور نیست و بیشتر از گوشی خود برای عکاسی استفاده می کنید، سعی کنید، به طور مرتب لنز گوشی را تمیز کنید. در غیر این صورت، ممکن است عکس هایی که می گیرید، ناواضح و تار شوند.

4. از نور طبیعی استفاده کنید

گوشی های هوشمند در نور کم، عکس های خوبی نمی گیرند، بنابراین بهتر است که از نور طبیعی استفاده کنید. اگر از خودتان عکس می گیرید، مطمئن شوید که نور کافی به صورت تان می رسد. اگر نوردهی بیش ازحد است یا صورت تان سایه دار شده، از نمای بهتری استفاده کنید یا جای خود را عوض کنید.

ساعت های طلایی (غروب و طلوع آفتاب) بهترین زمان ها برای نورپردازی با نور طبیعی هستند. در این دو زمان، خورشید در آسمان پایین تر است و از این رو، نور در این زمان ها نسبت به نور خشن وسط روز خفیف تر است و به دلیلِ فاصله اضافی که نور خورشیدی باید برای عبور از جو زمین بپیماید، رنگ هایی با طول موج بلندتر مانند زرد، نارنجی و قرمز برجسته تر می شوند. همچنین صحنه های طلوع و غروب، با غبار و مه همراه است که باعث می شود، عکس های شما مناظر جذاب تر و مرموزتری را به تصویر بکشند.

نور پنجره هم گزینه عالی است که کیفیت فوق العاده ای دارد. نور پنجره منبع نوری بزرگ، روشن و پراکنده ای است که باعث می شود برای سوژه های مختلفی به خصوص پرتره مناسب باشد. سایه های نرم نور طبیعی پنجره می تواند باعث دریافت عکس های مناسبی با نکات برجسته و سایه هایی شود که ویژگی های صورت را به خوبی نشان می دهند.

5. به جای بزرگ نمایی، عکس ها را برش دهید

سعی کنید در زمان عکاسی با گوشی هوشمند خود، روی موضوع عکاسی خود بزرگ نمایی نکنید. دلیل این کار هم واضح است، بزرگ نمایی موجب کاهش کیفیت عکس می شود. درعوض، عکس خود را کراپ (Crop) یا برش دهید و المان های غیرضروری را از آن خود حذف کنید. اگر می خواهید یک عکس واضح تر بگیرید، به موضوع عکاسی خود نزدیک شوید تا بتوانید عکس باکیفیت تری با جزئیات بهتر بگیرید.

6. از قانون یک سوم استفاده کنید

قانون یک سوم، یکی از ترفندهای قدیمی عکاسی است که سال هاست استفاده می شود. براساس قانون یک سوم، مهم ترین عناصر یک عکس، در محل تلاقی خطوط افقی و عمودی (اگر تصویر را به سه قسمت تقسیم کنیم) قرار می گیرند. به این ترتیب، شما باید جالب ترین بخش های عکس خود (مانند یک درخت یا چهره فردی که از آن عکس می گیرد) را در نزدیکی این خطوط فرضی قرار دهید.

بنابراین، برای بهبود ترکیب عکس های خود قانون یک سوم را امتحان کنید. مهم نیست از چه موضوعی عکاسی می کنید، از دوستان تان یا از یک منظره طبیعی، این ترفند ساده نتیجه کار شما را بهتر می کند. حتی ساده تر این که دیگر مجبور نیستند خطوط را در ذهن تان ترسیم کنید. در گوشی های اندرویدی، می توانید آیکون جدول (یا Grid) را در تنظمیات نرم افزار دوربین گوشی خود مشاهده کنید. در گوشی های آیفون هم می توانید در بخش تنظیمات در قسمت Photos & Camera به دنبال این جدول بگردید.

7. از قابلیت پانورامای گوشی خود استفاده کنید

هرگز قابلیت پانورامای (Panorama) گوشی هوشمند خود را دست کم نگیرید. ممکن است مدتی طول بکشد تا استفاده از این قابلیت را به خوبی یاد بگیرید، اما مطمئنا وقتی نتیجه کار را ببینید، متوجه ارزش این ویژگی خواهید شد. نمای پانوراما برای عکاسی از مناظر و عکس های داخلی بهترین گزینه است.

بیشتر مدل های جدید گوشی های اندروید و آیفون دارای حالت پانوراما هستند. علاوه براین، نرم افزارهای زیادی برای عکاسی پانوراما وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید.

  • برای استفاده از قابلیت پانوراما، به نرم افزار دوربین گوشی بروید. روی آیکون دوربین تپ کنید، سپس گزینه پانوراما روی انتخاب کنید. این گزینه زاویه عکس شما را گسترده می کند.
  • بسته به موضوع عکاسی خود، گوشی را به صورت عمودی یا به صورت افقی نگه دارید. کاربران آیفون می توانند برای تغییر جهت پانوراما روی آیکون فلش تپ کنند. در همین حال، کاربران اندروید می توانند بدون تعیین جهت خود به چپ یا راست حرکت کنند.
  • برای شروع، روی دکمه شاتر گوشی خود تپ کنید.
  • گوشی را برای دریافت عکس دل خواه، حرکت دهید. سعی کنید تا حد ممکن، گوشی خود را ثابت نگه دارید. مهم ترین بخش دریافت عکس های پانوراما، نگه داشتن ثابت دوربین و حرکت با سرعت مناسب است.
  • وقتی کارتان تمام شد، روی دکمه شاتر تپ کنید. اگر در حین دریافت عکس پانوراما به انتهای خط رسیدید، ممکن است عکس دریافت به صورت اتوماتیک متوقف شود و عکس شما ذخیره شود. حالا می توانید به گالری دوربین خود بروید و عکس پانورامای خود را ببینید.

8. از نمای کلیشه ای صرف نظر کنید

فقط از نماهای کلیشه ای استفاده نکنید، بلکه سعی کنید، همواره از قوه تخیل و خلاقیت استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید عکس هایی از عابران در خیابان بگیرید، چرا از زاویه بالا استفاده نکنید؟ می توانید، از نمایی متفاوت، مانند نمای چشم پرنده (Birds Eye View) برای عکاسی استفاده کنید. همچنین می توانید از زاویه پایین استفاد کنید و زیبایی آسمان را به تصویر بکشید. همواره خارج از چهارچوب فکر کنید و سعی کنید، جزئیات فوق العاده را از دل اتفاقات عادی بیرون بکشید!

9. از حالت عکس های پشت سرهم استفاده کنید

اگر می خواهید عکس های بهتری بگیرید، حتما باید از حالت عکس های پشت سر هم (Burst Mode) استفاده کنید و در هر عکس موارد جزئی مانند زاویه و قاب بندی را کمی تغییر دهید. این قابلیت به شما گزینه های زیادی برای عکس های صفحه اینستاگرام، فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی می دهد.

بسیاری از گوشی های هوشمند به کاربران امکان دریافت عکس های سریع پشت سرهم را به سادگی و تنها با نگه داشتن دکمه شات می دهند. به عنوان مثال، گوشی های سامسونگ به کاربران اجازه می دهند تا 100 عکس پشت سرهم بگیرند.

یکی از مزیت های حالت عکس های پشت سر هم این است که قادر به انتخاب عکس مطلوب خود از بین چندین عکس هستید. علاوه براین، کاربران حرفه ای تر می توانند با ترکیب این عکس ها، انیمیشن بسازند.

10. یک نرم افزار تایم لپس دانلود کنید

عکاسی تایم لپس (Time Laps) ممکن است چند دهه ای باشد که به کار می رود، اما همین حالا هم زمان خوبی برای شروع این تکنیک جالب عکاسی است. نرم افزارهای کاربردی زیادی برای ساختن ویدئوهای باکیفیت و طولانی از عکس های شما وجود دارد. کافی است در اپل استور یا اپ استور گوگل، واژه Time Laps را جست وجو کنید. یکی از محبوب ترین نرم افزارها برای عکاسی تایم لپس، Framelapse است. این نرم افزار یک نسخه رایگان بسیار مفید دارد که همین حالا می توانید دانلود کنید.

11. به دنبال داستان های خود بروید

عکاسی خوب و جذاب بیش از صرف عکس دریافت تصادفی است. همواره باید بدانید که چرا عکس می گیرید و می خواهید چه پیامی را به بینندگان عکس برسانید. بنابراین، قبل از اینکه گوشی خود را بردارید و شروع به عکس دریافت کنید، به داستان های جالب و موضوعاتی که می خواهید از آنها عکاسی کنید، فکر کنید. همان طور که به طرح خود فکر می کنید، ترکیب عکس را هم در ذهن خود داشته باشید، اینکه می خواهید چه عناصری در عکس تان باشد، قاب بندی و پس زمینه و موارد دیگر تا بتوانید، پیامی را که در ذهن دارید، به خوبی به بیننده خود منتقل کنید.

12. عکس های خود را ویرایش کنید

دریافت عکس های خوب با گوشی های هوشمند، فقط به نرم افزار دوربین گوشی ختم نمی شود. بلکه در بیشتر موارد برای رسیدن به نتیجه دل خواه، نیاز دارید که عکس های خود را با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس تا حدی تغییر دهید. درنظر داشته باشید که فقط عکس های خود را فیلتر نکنید و تنها به تنظیم مواردی مانند روشنایی و کنتراست بسنده نکنید.

3 نرم افزار رایگان ویرایش عکس

در اغلب موارد نمی توانید به تنهایی به مهارت عکاسی خود برای دستیابی به نتیجه مطلوب تکیه کنید؛ به ویژه هنگامی که نیازی به دست کاری عکس و تنظیم رنگ و موارد دیگر دارید تا تغییراتی را روی عکس های خود اعمال کنید. به این جهت، می توانید از نرم افزارهای کاربردی ویرایش عکس استفاده کنید. در ادامه، 3 مورد از بهترین نرم افزارهای رایگان ویرایش عکس را با هم مرور می کنیم.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 5355

به "عکس دریافت با گوشی؛ 12 ترفند کاربردی برای دریافت عکس های فوق العاده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس دریافت با گوشی؛ 12 ترفند کاربردی برای دریافت عکس های فوق العاده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید