شرایط دریافت پلاک ویژه خودروی معلولان

به گزارش مجله هاستفا، معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران ضمن تشریح شرایط دریافت پلاک ویژه خودروی معلولیت، درخصوص افراد دارای معلولیتی که فاقد توانایی رانندگی یا خودرو هستند نیز توضیحاتی ارائه کرد.

شرایط دریافت پلاک ویژه خودروی معلولان

یوسف رضایی در مصاحبه با ایسنا، درخصوص شرایط دریافت پلاک ویژه خودروی افراد دارای معلولیت، اظهار کرد: براساس آخرین دستورالعمل ارسال شده، صدور مجوز پلاک ویژه خودرو برای افراد دارای معلولیت منوط بر این است که افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید در اندام تحتانی و دارای خودرو و گواهینامه باشند تا بتوانند از این امتیاز جهت انجام فعالیت های شغلی و اجتماعی بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد متقاضیان دریافت پلاک ویژه زیاد است، اما این افراد از نظر دستورالعملی و ضوابط قانونی بهزیستی و پلیس راهور شرایط دریافت پلاک ویژه را ندارند، گفت: بر همین اساس بهزیستی برای این افراد خدمت دیگری در قالب بسته تردد در نظر گرفته است؛ بهزیستی با شهرداری توافق نموده تا افرادی که فاقد شرایط دریافت پلاک ویژه خودروی معلولان هستند، از مجوز ورود به طرح ترافیک استفاده نمایند.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران درخصوص افراد دارای معلولیتی که فاقد توانایی رانندگی یا خودرو هستند، گفت: تعدادی از افراد دارای معلولیت که فاقد گواهینامه هستند می توانند به وسیله یکی از 6 نفر بستگان درجه یک (پدر، مادر، خواهر، بردار، همسر و فرزند) به شرط زندگی با فرد معلول از مجوز ورود به طرح ترافیک بهره مند شوند. این افراد می توانند با ورود به سایت تهران من و ثبت پلاک خودرو و انجام مراحل قانونی و نیز ارائه اسناد و مدارک معتبر به مددکار مربوطه، از این خدمت در طول سال استفاده نمایند.

رضایی اضافه نمود: برای بهره مندی از مجوز ورود به طرح ترافیک، لیستی از اسامی این افراد از سوی بهزیستی به شهرداری ارائه می گردد.

وی گفت: بعلاوه تعدادی از افراد دارای معلولیت هستند که والدین یا سرپرست این افراد فاقد خودرو هستند که برای این افراد نیز یاری هزینه ایاب و ذهاب از سوی سازمان بهزیستی در نظر گرفته شده است.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران توضیح داد: یاری هزینه ایاب و ذهاب که هر سه ماه یکبار به افراد دارای معلولیت با شرایط ذکر شده پرداخت می گردد معادل 960 هزار تومان برای ساکنین سه شهرستان تهران، ری و شمیرانات و 720 هزار تومان برای سایر شهرستان های استان (به ازای یک سال پرداخت می گردد) است. گفتنی است که به علت وجود محدودیت هایی در ارائه یاری هزینه ایاب و ذهاب، اولویت سازمان برای ارائه این خدمت، با مددجویانِ نیازمند به خدمات درمانی است.

به گفته رضایی، طی سال گذشته 241 فقره پلاک خودرو معلولان و 862 مورد مجوز ورود به طرح ترافیک صادر شده است و به بیش از 5500 نفر یاری هزینه ایاب و ذهاب ارائه شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مرداد 1401 بروزرسانی: 2 مرداد 1401 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 10453

به "شرایط دریافت پلاک ویژه خودروی معلولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط دریافت پلاک ویژه خودروی معلولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید