سودان، تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره کشتار معترضان و محاکمه البشیر

به گزارش مجله هاستفا، نخست وزیر سودان دستور تشکیل کمیته حقیقت یاب مستقل درباره حمله به محل تحصن معترضان در مقابل فرماندهی کل نیروهای مسلح در خارطوم و کشته شدن ده ها نفر را صادر کرد.

سودان، تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره کشتار معترضان و محاکمه البشیر

به گزارش گروه بین الملل مجله هاستفا، عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان دستور داد تا یک کمیته مستقل حقیقت یاب درباره حمله به محل تحصن معترضان در مقابل فرماندهی کل نیروهای مسلح در خارطوم، تشکیل گردد.

این کمیته شامل هفت نفر به ریاست قاضی دادگاه عالی، نمایندگان وزارتخانه های دادگستری، دفاع و کشور به اضافه سه فرد مستقل است.

بنابر گزارش شبکه الجزیره، مدت فعالیت این کمیته سه ماه معین شده که در صورت احتیاج تمدید خواهد شد و قرار است به صورت مستقل و به دور از هر گونه نهاد دولتی و حقوقی فعالیت کند.

گزارش های متفاوتی درباره تعداد کشته های حادثه حمله به محل تحصن معترضان در مقابل فرماندهی کل نیروهای مسلح در 3 ژوئن گذشته وجود دارد و در حالیکه وزارت بهداشت سودان تعداد کشته ها را 61 نفر اعلام نموده اما ائتلاف معارض احزاب تغییر و آزادی می گوید که تعداد کشته ها 128 نفر است و شورای نظامی سابق سودان را مسئول این کشتار می دانند.

محاکمه مجدد عمر البشیر

محاکمه عمر البشیر رئیس جمهور مخلوع سودان روز شنبه(دیروز) بار دیگر برگزار گردید و مقادیر زیادی مبالغ اقتصادی به عنوان ادله ای در مورد اتهام فساد اقتصادی البشیر و کسب غیرقانونی ارز خارجی، در دادگاه ارائه شد.

مسئولان سودان پیشتر اعلام نموده بودند که آوریل گذشته پس از سرنگونی رژیم البشیر و بازداشت وی، میلیون ها یورو و پوند سودانی در محل اقامت البشیر کشف و ضبط شده است.

همچنین چهار نفر از شاهدان از جمله ابوبکر عوض وزیر مشاور در امور ریاست جمهوری سودان به بیان شهادت خود در دفاع از البشیر پرداختند و ادامه جلسه دادگاه به شنبه آینده موکول شد.

محمد الحسن الأمین یکی از اعضای هیئت دفاع البشیر نیز گفت که در اختیار داشتن ارز خارجی جرم نیست بلکه معامله با ارز جرم است و لذا البشیر تنها با اتهام ثروت اندوزی غیرقانونی و قبول هدیه روبرو است.

البشیر ماه گذشته اذعان نموده بود که 25 میلیون دلار از محمد بن سلمان ولی عهد سعودی و منابع دیگر دریافت نموده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 337

به "سودان، تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره کشتار معترضان و محاکمه البشیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودان، تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره کشتار معترضان و محاکمه البشیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید