دیپلمات سابق آلمانی از پذیرش ریاست اینستکس انصراف داد

به گزارش مجله هاستفا، دیپلمات سابق آلمانی که برای تصدی ریاست ساز و کار اقتصادی موسوم به اینستکس نامزد شده بود از پذیرش این سمت منصرف شد.

دیپلمات سابق آلمانی از پذیرش ریاست اینستکس انصراف داد

به گزارش گروه بین الملل مجله هاستفا، برند اربل، سفیر سابق آلمان در ایران و عراق که برای تصدی سمت مدیر عاملی ساز و کار موسوم به اینستکس نامزد شده بود مجبور شده از پذیرش این سمت انصراف دهد.

روزنامه آلمانی بیلد گفته اربل در مصاحبه با یک کانال یوتیوب آلمانی برنامه موشکی ایران را قانونی خوانده بود. رسانه های صهیویستی همچنین گزارش داده اند او بعد از افشا شدن بعضی از سخنانش درباره هولوکاست مجبور به استعفا شده است. وزارت خارجه آلمان تأیید نموده که اربل گفته بنا به دلایل شخصی نمی تواند ریاست اینستکس را به عهده بگیرد.

سه کشور اروپایی طرف برجام 11 بهمن ماه سال گذشته اعلام کردند قصد راه اندازی ساز و کاری به نام اینستکس (INSTEX) با هدف ادعایی تسهیل مبادلات تجاری با ایران دارند.

اینستکس سرواژه ای است که از قرار دریافت حروف ابتدایی عبارت Instrument in Support of Trade Exchange به معنای ابزاری برای حمایت از مبادلات تجاری تشکیل شده است.

این نهاد در فرانسه ثبت شده و مقر آن در پاریس است. اداره آن بر عهده آلمان است و انگلیس هم به عنوان سهامدار در آن مشارکت خواهد داشت.

اروپایی ها ثبت این کانال ویژه را با تأخیر فراوان شروع کردند و فعلاً از وعده های اولیه برای پوشش دادن مبادلات نفت با ایران عقب نشینی نموده اند. اینستکس قرار است در مراحل اول مبادلات مربوط به مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی را پوشش دهد، اما کشورهای اروپایی وعده گسترش آن را داده اند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 192

به "دیپلمات سابق آلمانی از پذیرش ریاست اینستکس انصراف داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات سابق آلمانی از پذیرش ریاست اینستکس انصراف داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید