جنگ فرکانس ها با صداوسیما غیر علمی و مشوق دشمنان ایران است

به گزارش مجله هاستفا، در پی فضاسازی های غیر علمی و تبلیغاتی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر فرافکنی ناتوانی وزارتخانه متبوع او در استقرار شبکه ملی اطلاعات به صدا و سیما، 275 نفر از متخصصان دانشگاهی، نامه ای به آذری جهرمی نوشتند.

جنگ فرکانس ها با صداوسیما غیر علمی و مشوق دشمنان ایران است

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، در پی فضاسازی های غیر علمی و تبلیغاتی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر فرافکنی ناتوانی وزارتخانه متبوع او در استقرار شبکه ملی اطلاعات به صدا و سیما، 275 نفر از متخصصان دانشگاهی در نامه ای به آذری جهرمی نوشتند:

با توجه به دلایل مهم فنی، فرهنگی و حقوقی از جمله عطف توجه به مبانی حقوقی مشتمل برمالکیت باند فرکانسی تلویزیونی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، تأکید می نمایند، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات مسائل خود را در فضایی کاملاً کارشناسی با آنالیز ابعاد مختلف فنی، حقوقی، مالی و فرهنگی به دوراز هرگونه تدارکات تبلیغاتی و رسانه ای و یارگیری های سیاسی و نیز به دور از انتساب ناموجه و غیراخلاقی مسائل زیرساخت ارتباطی کشور به دیگر نهادها، با سرعت نسبت به حل مشکل اساسی شبکه ملی اطلاعات اقدام کند.

متن نامه فنی و مسئله محور استادان دانشگاه به وزیر محترم ارتباطات به توضیح زیر است:

جناب آقای مهندس آذری جهرمی

وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات

سلام علیکم

همان گونه که مستحضرید، کشور عزیز ما ایران هنوز از شرایط اپیدمیک کرونا خارج نشده و نهادهای انقلابی و وزارتخانه های دولتی برای گذار از شرایط فعلی درصدد خدمت رسانی های صادقانه و گسترده به ملت عزیز و عظیم ایران اسلامی هستند.

مع الاسف در این شرایط خطیر، ارائه خدمات در فضای مجازی و اینترنت مخصوصاً در بخش خدمات خانگی دچار مسائلی جدی شده است به خصوص با توجه به تعطیلی نظام فیزیکی آموزش و تعلیم و تربیت، آموزش مجازی به دانش آموزان و دانشجویان با کندی های زایدالوصفی همراه شده است، این شرایط البته، خانواده ها و والدین را با سردرگمی، مشکل و نگرانی های فراوانی روبرو کرده و نیز هزینه های زیادی برای استفاده معلمان و والدین درپی داشته است.

از این رو پیرو دلایل اعلامی از سوی آن وزارتخانه، مسائل مهم و قابل تأملی وجود دارد که ما جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها را بر آن داشت تا در حضور ملت شریف ایران توجه فوری جنابعالی و مراکز نظارتی کشور را بدان جلب کنیم:

1) همان گونه که آگاه هستید مشکل ارائه خدمات در فضای مجازی و اینترنتی کشور به فرسودگی زیرساخت ها، عدم توسعه متوازن و جامع شبکه ملی اطلاعات و عناصر وابسته به آن بازگشت دارد، از جمله آن می توان به عدم وجود زیرساخت FTTX و ارتباطات فیبر نوری تا مرحله کاربر اشاره نمود اما از آنجاکه هیچ گونه محدودیتی در فیبر نوری برای پهنای باند وجود ندارد، این بستر جوابگوی کلیه احتیاجهای پهن باند کشور در حال و آینده است وانگهی با توجه به مزایای بسیار زیاد این فناوری، سهم این زیرساخت طبق آمارهای جهانی نزدیک به 50 درصد مشترکین پهن باند ثابت در جهان است.

درحالی که طبق گزارش های رسمی داخلی، این سهم در کشور ما بسیار ناچیز است؛ با این وصف توجه به توسعه شبکه فیبر نوری، FTTX و همچنین توسعه متوازن و جامع شبکه ملی اطلاعات در هر سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا، عوامل مؤثر در جهت خدمات گستری مناسب و رافع مسائل زیرساختی فعلی کشور بوده که درنتیجه از تحمیل بار اضافی فرکانسی تلفن همراه جلوگیری خواهد نمود.

2) آنالیز داده های منتشرشده و اندازه گیری های مبتنی بر آن نشان می دهد که در ایران طیف قابل توجهی از فرکانس های خالی بالای یک گیگاهرتز وجود داشته و به اپراتورها واگذار نشده که از مجموع پهنای باند واگذارشده به دو اپراتور مطرح کشور بیشتر است. از این رو فراهم کردن تسهیلاتی در جهت استفاده بهینه از این فرکانس های بلااستفاده، با سرمایه گذاری حداقلی به دلیل سازگاری با سیستم های موجود، قطعاً به میزان بسیار زیادی ظرفیت اینترنت همراه را افزایش داده و اگر مسئله ای در این حوزه نیز پدید آید برطرف خواهد شد. با این وصف به نظر می رسد اقدام مناسب در این زمینه به فوریت مشکل اینترنت همراه را بدون احتیاج به تجهیزات جدید حل خواهد نمود.

3) آنالیز راهبردی اپراتورهای بسیار مطرح در جهان نشان می دهد، افزایش ظرفیت اینترنت موبایل مستلزم استفاده از باندهای فرکانسی بالاتر از یک گیگاهرتز است. درحالی که باندهای فرکانسی زیر یک گیگاهرتز فقط برای تأمین پوشش و دسترس پذیری شبکه موبایل است که در حال حاضر در مناطق پر جمعیت، این مشکل وجود ندارد. همچنین آنالیز و مطالعه سیر پیشرفت فنّاوری 5G در کشورهای پیشرو نیز در حال حاضر نشان می دهد، باندهای 3500 مگاهرتز و 28 گیگاهرتز برای عملیاتی شدن 5G است که بیانگر عدم وابستگی این سرویس به فرکانس های زیر یک گیگاهرتز می باشد. پرواضح است در این صورت عملیاتی نمودن این باندها توسعه نسل پنجم تلفن همراه را تسریع کرده و ظرفیت کافی سرویس دیتا را برای کاربران مهیا خواهد نمود.

4) با توجه به انتساب بی پایه مشکل خدمات دهی اینترنت به فرکانس های سازمان صداوسیما از سوی آن وزارتخانه، توجه جناب عالی را به این نکته مهم و معقول جلب می کنیم که سازمان صداوسیما برخلاف بقیه کشورها که با استفاده از حداقل 4 پلتفرم (پخش زمینی، ماهواره، کابل و برودبند) به صورت موازی خدمات دهی رادیویی و تلویزیونی را به عموم ارائه می دهند، اما فقط یک پلتفرم معین و معین شده قانونی برای خدمات دهی به عموم جامعه یعنی پخش زمینی را در اختیار دارد و لذا خود به خوبی واقف هستید که مقایسه کشور عزیزمان با دیگر کشورها، قیاسی مع الفارق است.

از سویی دیگر، در بقیه کشورها غالبا زیرساخت های مخابراتی، کمک دهنده زیرساخت پخش همگانی است درحالی که در کشور ما این امکان به دلیل ضعف عملکرد شبکه ملی اطلاعات عملاً امکان پذیر نیست. لذا با توجه به اینکه از سازمان صداوسیما به عنوان تنها متولی پخش فراگیر صدا و تصویر چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی انتظار می رود تا آن سازمان برای جوابگویی به انتظارات یاد شده و افزایش کیفیت تصاویر به 4k، HD و 8K، احتیاجمند استفاده حداکثری از ظرفیت های فرکانسی باند تلویزیونی است و بیم آن می رود که با از دست دادن بخشی از طیف فرکانسی در اختیار، با چالش جدیدی توسعه روبرو شود.

5) با توجه به صراحت های قانونی باید گفت که مالکیت باندهای فرکانسی پخش زمینی در اختیار سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است از این رو هرگونه اقدام برای خدشه در آن اقدامی غیرقانونی بوده و مسئولیت آن بر عهده خدشه دار نمایندگان است.

6) از دیگر سو با توجه به عدم مدیریت صحیح فضای مجازی، در بخش زیرساخت ها و فراوری محتوا، شرایط خاص کشور عزیز ایران و بحران های گوناگونی که در قالب جنگ های شناختی و نرم با استفاده از انواع رسانه های ماهواره ای و مجازی درصدد انحراف افکار عمومی جامعه و خدشه بر نظام جمهوری اسلامی هستند، بدیهی می نماید تلویزیون دیجیتال زمینی ایجادشده و توسعه آن، نقش مهمی در استحکام ساخت درونی ملت و نظام داشته و دارد که عدم توجه به این امر، ضربه مهلکی به امنیت ملی و سپهر افکار عمومی جامعه در پی خواهد داشت که بی توجهی به آن، غیرقابل جبران و اصرار بر آن به نحوی ریختن آب در آسیاب دشمن و ائتلافی ناخواسته با جبهه رسانه ای ضد ایرانی است لذا تاکید می نماید اصرار بر ادعای طرح غیر علمی و فراقانونی دست یابی به فرکانس ها مستعد آن است که دشمنان ملت آن را خیلی زود به جنگ فرکانس ها در میان وحدت ملی بدل کرده و به تخریب ایران مبادرت نمایند.

7) به رغم براهین فنی گفته شده اما ما برفرض، اینکه دسترسی به فرکانس های مذکور جهت اراده خدمات پرسرعت به مخاطبان فرضیه ای درست باشد که ابطال آن در سطور بالا به سمع و نظر ملت عظیم ایران و نخبگان آن رسید؛ باید گفت با توجه به واقعیت های میدانی، در حال حاضر تعداد کثیری از گوشی های هوشمند در اختیار مردم، قابلیت بکار گیری از پهنای باند مذکور را ندارند، پرواضح است این امر مستلزم تحمیل هزینه های سنگین به بسکمک از خانواده ها جهت خرید گوشی های جدید است. از طرفی با عنایت به تحریم های موجود، امکان واردکردن تجهیزات مخابراتی قابل استفاده در این فضای فرکانسی برای مخابرات نیز مستلزم تحمیل هزینه های بسیار زیاد بر کشور است؛ این فرض در حالی است که در سایر کشورهای جهان نظیر کشور چین با 800 میلیون گوشی هوشمند نیز تمامی احتیاجهای مردم با همان فرکانس های بالای 900 مگاهرتز به راحتی تأمین شده است.

متخصصان و دانشگاهیان نامه پیش روی به رغم نقدهایی که بر بخشی از عملکرد رسانه ملی در وجوه فرهنگی و تربیتی دارند اما در خاتمه این گزارش مساله محور اینک مجددا در حضور ملت عظیموار ایران و نهاد های نظارتی به خصوص مجلس در آستانه گشایش دوره یازدهم و دستگاه محترم قضایی همدلانه اما قویاً؛ با توجه به دلایل مهم فنی، فرهنگی و حقوقی از جمله عطف توجه به مبانی حقوقی مشتمل بر مالکیت باند فرکانسی تلویزیونی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، تأکید می نمایند، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات مسائل خود را در فضایی کاملاً کارشناسی با آنالیز ابعاد مختلف فنی، حقوقی، مالی و فرهنگی به دوراز هرگونه تدارکات تبلیغاتی و رسانه ای و یارگیری های سیاسی و نیز به دور از انتساب ناموجه و غیر اخلاقی مسائل زیرساخت ارتباطی کشور به دیگر نهادها، با سرعت نسبت به حل مشکل اساسی شبکه ملی اطلاعات اقدام نماید و صد البته انتظار است این وزارتخانه خدمت گزاری در نظام اسلامی را در شرایط فاصله های فیزیکی ناشی از همه گیری ویروس کرونا به فرصتی برای تدارک شبکه ملی ارتباطات تبدیل کرده، به دوراز جنجال های خودساخته، زمان باقی مانده را صرف خدمات شایسته ملت شریف ایران اسلامی نمایند.

خرداد 1399

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

275 عضو هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور

4118/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4240

به "جنگ فرکانس ها با صداوسیما غیر علمی و مشوق دشمنان ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ فرکانس ها با صداوسیما غیر علمی و مشوق دشمنان ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید