جمعیت اسلامی افغانستان: مرز دیورند با پاکستان از راستا رفراندوم و پادرمیانی منطقه ای حل شود

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان اعلام نمود که با برگزاری رفراندوم و پادرمیانی کشورهای منطقه باید مرز مورد مناقشه دیورند بین افغانستان و پاکستان به صورت اساسی حل شود.

جمعیت اسلامی افغانستان: مرز دیورند با پاکستان از راستا رفراندوم و پادرمیانی منطقه ای حل شود

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، عطامحمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در نشست صلح افغانستان در اسلام آباد خواستار حل مرز مورد مناقشه دیورند با پادرمیانی کشورهای منطقه شد.

وی اعلام کرد که کابل و اسلام آباد باید جرات به خرج دهد و با برگزاری رفراندوم در دو سوی خط دیورند و پادرمیانی کشورهای منطقه مسئله مرزی خودشان را به صورت اساسی حل و فصل کنند.

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان مسائل ترانزیتی، آب های جاری این کشور به پاکستان و خط دیورند را از مسائل عمده بین دو کشور اعلام کرد.

عطامحمد نور گفت: برای حل مشکل خط دیورند حرف من این نیست که خاک افغانستان را واگذار کنیم بلکه باید به آرای مردم در دو طرف این خط برای حل مشکل مراجعه کرد.

مرز دیورند که در سال 1893 و دوران استعمار انگلیسی ها ترسیم شد، تاکنون از سوی دولت افغانستان به عنوان مرزی رسمی دو کشور به رسمیت شناخته نشده است.

دیورند از میان روستاهای تقسیم شده می گذرد، جایی که افراد بسیار کمی پاسپورت دارند و مردم قبایل پشتون نشین نیز این مرز را نادیده می گیرند و به قومیت خود حساس هستند.

این در حالی است که ساخت دیوار یکطرفه مرزی از سوی ارتش پاکستان در سالهای گذشته بارها باعث تشدید تنش ها و درگیری های مرزی بین نیروهای امنیتی دو کشور شده است.

پیش از این حدود 80درصد از واردات و صادرات افغانستان از طریق بندر کراچی پاکستان صورت می گرفت؛ اما گروکشی اسلام آباد از این مسئله و مسائل رو به افزایش باعث شد تا افغانستان به فکر استفاده از مسیرهای جایگزین پاکستان برای دست یابی به آب های آزاد باشد.

بخش عمده از آبهای افغانستان به دلیل عدم مدیریت و نبود بندهای آب به کشورهای همسایه بویژه پاکستان جاری است.

دولت هند در سالهای اخیر تلاش کرده است تا با سرمایه گذاری در ساخت سدهای آب به مدیریت آبهای افغانستان کمک کند که این موضوع نگرانی دولت پاکستان را برانگیخته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 25 مهر 1398 شناسه مطلب: 171

به "جمعیت اسلامی افغانستان: مرز دیورند با پاکستان از راستا رفراندوم و پادرمیانی منطقه ای حل شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمعیت اسلامی افغانستان: مرز دیورند با پاکستان از راستا رفراندوم و پادرمیانی منطقه ای حل شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید