جزئیات نحوه حضور دانشجویان در کلاس های درس و سلف سرویس ها

به گزارش مجله هاستفا، نحوه حضور دانشجویان در کلاس های درس و سلف سرویس ها از جمله دغدغه های دانشگاهیان است که در این گزارش به جزئیات آن پرداخته شده است.

جزئیات نحوه حضور دانشجویان در کلاس های درس و سلف سرویس ها

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار با شیوع ویروس کرونا در کشور در یک ماهه خاتمهی سال تمام دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای جلوگیری از شیوع ویروس تعطیل شدند و آموزش در دانشگاه به صورت مجازی و الکترونیک پیش رفت و همچنان ادامه دارد. 27 اردیبهشت ماه بود که رئیس جمهور خبر بازگشایی تمام دانشگاه ها را به جز دانشگاه های علوم پزشکی که شرایط خاصی داشته و تقریبا فعال هستند، اعلام نمود.

تاکید رئیس جمهور در بازگشایی فعلی دانشگاه ها تنها بر فعالیت کارگاه ها، آزمایشگاه ها، برگزاری امتحانات و موارد ضروری بوده و سایر فعالیت های دانشگاه به تدریج انجام خواهد شد.

پس از اعلام خبر بازگشایی، رایزنی ها در مورد نحوه شروع فعالیت دانشگاه ها، کلاس های درسی، برگزاری امتحانات، نحوه حضور در خوابگاه ها و فعالیت سلف سرویس ها شروع شد. تمامی دانشگاه ها شیوه این فعالیت ها را منوط به اعلام تصمیم ستاد مقابله با کرونا دانستند.

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم نیز به خبرنگار در این باره گفت: پیشنهادات خود برای نحوه بازگشایی دانشگاه ها، خوابگاه ها و رعایت مسائل بهداشتی را به وزارت بهداشت ارسال کردیم و این وزارت پس از آنالیز کارشناسی، دستور العمل را ابلاغ کرد. در این ابلاغیه نحوه فعالیت خوابگاه ها، فعالیت های ورزشی، تجمعات و غیره بیان شده است.

یک نگرانی در این زمینه ورود افراد مبتلا به ویروس کرونا و عدم تشخیص به موقع آنهاست که بر مبنای این ابلاغیه تمامی افراد اعم از اساتید، دانشجویان و پرسنل باید در سامانه خود اظهاری وزارت بهداشت (salamat.gov.ir) ثبت نام نموده و در صورتی که علائم بیماری را نداشتند فرم مربوط را پرینت گرفته و پس از امضا، فرم را به مدیر آموزش یا مسئول دانشکده تحویل دهند.

همچنین در این پروتکل آمده است: از ورود کارکنان خدمات فنی مبتلا به کووید19 و یا افراد دارای علائم تب، سرفه، تنگی نفس و سرماخوردگی و نیز افراد مشکوک (در تماس نزدیک با فرد مبتلا) به محل کار ممانعت گردد.

بر مبنای ابلاغیه ستاد ملی کرونا باید حتی الامکان مواجهه چهره به چهره افراد کاهش یافته و سعی گردد از تلفن، شبکه های اجتماعی و ویدئوکنفرانس برای برگزاری جلسات حتی برای کارکنانی که در یک ساختمان هستند، استفاده گردد.

آخرین جزئیات امتحانات خاتمه ترم و بازگشایی دانشگاه ها از 17 خرداد

یافته های جدید نشان داده است که در صورت آلوده بودن محیط و یا حضور فرد مبتلا به ویروس در یک محیط استفاده از کولر و تهویه باعث پخش ویروس در هوا می گردد بنابراین طبق دستورالعمل ستاد ملی کرونا استفاده از سیستم تهویه و باز گذاشتن پنجره ها لازم است.

تعداد زیاد دانشجویان و تجمع در محل هایی از دانشگاه مثل اتاق کپی و رایانه یکی از دغدغه ها درباره بازگشایی دانشگاه هاست که طبق این ابلاغیه افراد باید از تماس با یکدیگر مانند دست دادن و روبوسی اجتناب نمایند و از تجمع در محوطه لابی، آبدارخانه، اتاق کپی و اتاق رایانه پرهیز گردد. در صورتی که مواجهه چهره به چهره ناگزیر باشد باید فاصله یک تا دو متر و حداقل زمان ممکن رعایت گردد.

تردد و استفاده از وسایلی مثل اتوبوس و تاکسی نیز در مدت شیوع کرونا توصیه نشده است و برای برطرف این نگرانی و جلوگیری از شیوع ویروس در دانشگاه ها نکاتی ذکر شده است از جمله اینکه در صورت استفاده از سرویس ایاب و ذهاب رعایت فاصله یک تا دو متری لازم است (حدبیشتر سه نفر در یک خودرو سواری متشکل از یک نفر راننده و دو نفر مسافر در جایگاه عقب) همچنین فاصله بین میز و جایگاه کلاس های درس نیز باید یک تا دو متر باشد و لازم است کلیه کلاس های فوق برنامه اعم از پخش فیلم، تئاتر و مسابقات ورزشی تعلیق گردد.

علاوه بر مسائل ذکر شده حضور دانشجویان به مدت دو ساعت در کلاس های درس آن هم در تعداد زیاد یکی دیگر از مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد. زمان حضور در کلاس درس باید به یک ساعت کاهش یافته و تمامی جلسات غیرضروری نیز حذف و یا به صورت آنلاین برگزار شوند. برگزاری جلساتی مانند جلسه دفاع از خاتمه نامه نیز باید به صورت آنلاین و یا با حضور حداقل افراد و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی باشد.

ستاد ملی کرونا همچنین درباره نحوه فعالیت سلف سرویس ها که از مکان های پر خطر محسوب می شوند نیز نکاتی را بیان نموده است؛ به منظور جلوگیری از تجمع در سلف سرویس لازم است مدت زمان سرو ناهار به دو برابر افزایش یابد. همچنین سرو غذا در محل سرویس با رعایت فاصله یک تا دو متر انجام گردد.

در صورتی که رعایت شرایط فوق الذکر به هر دلیلی مقدور نباشد باید از سایر روش های آموزشی مانند برگزاری کلاس ها به صورت مجازی استفاده گردد و در صورت امکان دوره های کارآموزی و کارورزی و دستیاری به محل زندگی دانشجو منتقل گردد تا از بار خوابگاهی کاسته گردد.

حضور دانشجویان در خوابگاه ها دغدغه دانشجویان و خانواده آن هاست که در این پروتکل اشاره دقیقی به آن نشده است ولی بیشتر دانشگاه ها اعلام نموده اند که در هر اتاق یک یا حدبیشتر دو دانشجو حضور خواهند داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4094

به "جزئیات نحوه حضور دانشجویان در کلاس های درس و سلف سرویس ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات نحوه حضور دانشجویان در کلاس های درس و سلف سرویس ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید