جزئیات طرح دوگانه سوز کردن خودرو های عمومی هفته آینده اعلام می شود

معاون وزیر نفت با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد درباره پرداخت 6 هزار و 500 میلیارد تومان کمک بلاعوض برای دوگانه سوز کردن خودرو ها گفت: هفته آینده، جزئیات و نحوه نام نویسی مالکان خودرو های بنزین سوز عمومی اعلام خواهد شد.

جزئیات طرح دوگانه سوز کردن خودرو های عمومی هفته آینده اعلام می شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، علیرضا صادق آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به موافقت شورای اقتصاد با پرداخت 6 هزار و 500 میلیارد تومان کمک بلاعوض برای دوگانه سوز کردن خودرو ها اضافه نمود: این خودرو ها شامل ناوگان حمل و نقل عمومی یعنی تاکسی های سدان، ون، وانت بار های پرمصرف و کم مصرف و خودرو های مسافربر شخصی است که در سامانه وزارت کشور معین شده اند.

معاون وزیر نفت اضافه نمود: این مبلغ به استناد ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر از محل صرفه جویی در مصرف بنزین تامین می شود و هفته آینده، جزئیات و نحوه نام نویسی مالکان خودرو های بنزین سوز عمومی از طریق اعلامیه های شرکت ملی پالایش و پخش اعلام خواهد شد.

وی شرح داد: پیش بینی می شود که از محل اجرای این طرح، روزانه 10 میلیون لیتر بنزین کمتر مصرف شود و از طریق صادرات این مقدار، اصل و فرع وام شبکه بانکی به شرکت ملی پالایش و پخش تسویه خواهد شد.

به گفته صادق آبادی، در این طرح بانک های عامل وامی را به ارزش 6 هزار و 500 میلیارد تومان به شرکت پالایش و پخش پرداخت می کنند که این شرکت هم در قرارداد با کارخانجات خودروساز و همچنین کارگاه های تبدیل خودرو های بنزین سوز به دوگانه سوز، این مبلغ را به کارخانجات و کارگاه های تبدیل پرداخت می کند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با رد شایعات در خصوص احتمال افزایش نرخ سوخت CNG گفت: با اجرای این طرح ضمن کمک به ایجاد اشتغال سریع در کشور، هزینه های حمل و نقل مسافر حتی در مقایسه با بنزین هزار تومانی هم کاهش می یابد چراکه رانندگان سوخت خود را با نرخ 450 تومان دریافت می کنند.

وی کاهش مصرف بنزین در کشور و امکان صادرات بنزین صرفه جویی شده به دیگر کشور ها و همچنین کاهش آلاینده های سوخت بدلیل جایگزین کردن سوخت سی ان جی بجای بنزین را از دیگر مزایای اجرای این طرح دانست و اضافه نمود: اجرای این طرح، تاثیرات زیست محیطی قابل توجهی نیز دارد.

صادق آبادی با اشاره به اینکه تمام ظرفیت ساخت و تولید تجهیزات خودرو های دوگانه سوز در کشور موجود است و نیازی به واردات تجهیزات دوگانه سوز کردن خودرو ها فراهم است اضافه نمود: در جلسات با کارخانجات و کارگاه های تبدیل متوجه شدیم که ماهانه امکان تبدیل 200 هزار خودروی بنزین سوز به دوگانه سوز فراهم است و با توجه به اینکه ممکن است این ظرفیت در ماه های اول به طور کامل فراهم نباشد، پیش بینی می کنیم که حداکثر ظرف مدت یک سال این طرح به طور کامل به سرانجام برسد.

وی همچنین در خصوص امکان تبدیل سایر خودرو های بخش خصوصی نیز گفت: مالکان این خودرو ها می توانند به صورت مستقل با مراجعه به کارگاه های تبدیل که دارای مجوز سازمان ملی استاندارد و وزارتخانه های صنعت و نفت باشند، خودرو های خود را با هزینه شخصی دوگانه سوز کنند، اما از محل تبصره 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر اعتباری برای تبدیل خودرو های شخصی درنظر گرفته نشده است و هدف این طرح، کاهش هزینه های ناوگان عمومی کشور است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 30 دی 1398 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1850

به "جزئیات طرح دوگانه سوز کردن خودرو های عمومی هفته آینده اعلام می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح دوگانه سوز کردن خودرو های عمومی هفته آینده اعلام می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید