جبهه ترکمن های عراق: بازگرداندن پیشمرگه به کرکوک، مخالف دستورات قضایی و حقوقی است

به گزارش مجله هاستفا، رئیس جبهه ترکمن های عراق ضمن مخالفت با بازگشت نیروهای پیشمرگه به کرکوک، تأکید کرد که این نیروها قبلا در این شهر اقداماتی انجام داده اند که نقض حقوق بشر به شمار می رود.

جبهه ترکمن های عراق: بازگرداندن پیشمرگه به کرکوک، مخالف دستورات قضایی و حقوقی است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ارشد الصالحی نماینده مجلس عراق که ریاست جبهه ترکمنها این کشور را بر عهده دارد، از بازگشت نیروهای پیشمرگه به کرکوک انتقاد کرد.

الصالحی به پایگاه خبری شبکه العهد گفت که توافقات سیاسی عامل استقرار نیروهای پیشمرگه در کرکوک است و علت امنیتی ندارد.

وی تأکید کرد که مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق باید پیش از این که تصمیم بگیرد پیشمرگه را به کرکوک بازگرداند، با قومیتهای این شهر مشورت می کرد.

این نماینده عراقی در ادامه توضیح داد که پیشمرگه اقداماتی انجام داده است که نقض حقوق بشر در کرکوک به شمار می رود.

الصالحی همچنین گفت که بازگرداندن پیشمرگه به کرکوک، مخالف دستورات قضایی و حقوقی است.

وی در انتها خاطر نشان کرد، در پیش دریافت سیاست بالفعل و مچ گیری مسائل کرکوک را حل نخواهد کرد.

مصطفی الکاظمی اخیرا دستور داد که نیروهای پیشمرگه به استان کرکوک بازگردند. این در حالی است که که از سال 2017 مسئولیت پرونده امنیتی این استان به دولت مرکزی بازگشته بود.

نمایندگان عرب و ترکمانی کرکوک هم در واکنش به این دستور، با انتشار بیانیه ای مشترک، به موافقت مصطفی الکاظمی با بازگشت نیروهای پیشمرگه به این استان انتقاد کردند و این تصمیم را غیرقانونی و از بین برنده دستاوردهای عملیات برقراری امنیت در کرکوک اعلام کردند.

این نمایندگان تأکید کردند: ما نمایندگان عرب و ترکمانی به قاطعیت این اقدام فرماندهی کل نیروهای مسلح را که طی توافق با منطقه کردستان و بدون پرسیدن دیدگاه ما که دارای خاطرات بدی از حضور این نیروها در استان هستیم، رد می کنیم. نیروهایی که ده ها روستا را پس از آزادسازی از دست داعش ویران کردند. ما یادآوری می کنیم که حضور این نیروها به صلح داخلی و ثبات و امنیتی که پس از اجرای عملیات برقراری قانون در سال 2017 در کرکوک حاصل شد، آسیب وارد خواهد شد.

در پی پافشاری مسعود بارزانی رئیس وقت منطقه کردستان عراق به برگزاری همه پرسی جدایی با وجود هشدارهای دولت مرکزی عراق و محافل بین المللی، حیدر العبادی نخست وزیر وقت که پیشتر درباره اتخاذ تصمیمات تنبیهی در صورت برگزاری همه پرسی هشدار داده بود، به این تهدید خود عمل کرد.

وی در اکتبر 2017، دستور باز پس گیری پرونده امنیتی کرکوک از نیروهای پیشمرگه را صادر کرد و نیروهای امنیتی عراق با حمله به این استان، پیروز شدند کنترل این استان را که از مناطق مورد منازعه میان بغداد و اربیل به شمار می رود، از دست پیشمرگه خارج نمایند. پس از آن با وجود رایزنی های مستمر اربیل با بغداد برای بازگشت پیشمرگه به کرکوک، دولت مرکزی زیر بار این امر نرفت.

کرکوک که دارای اهمیت راهبردی و مالی ویژه ای است، دارای بافت جمعیتی متمازی نیز هست و این استان به دلیل حضور هر سه قومیت عرب، ترکمن و کرد، دارای پتانسیل خشونت و درگیری های قومی است به همین دلیل نیز العبادی پس از بازپس گیری این استان به نیروهای ارتش دستور داد که برای حفظ امنیت در این استان از نیروهای مردمی و بومی استفاده نمایند.

م

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4552

به "جبهه ترکمن های عراق: بازگرداندن پیشمرگه به کرکوک، مخالف دستورات قضایی و حقوقی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جبهه ترکمن های عراق: بازگرداندن پیشمرگه به کرکوک، مخالف دستورات قضایی و حقوقی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید