جام مارلیک به زادگاهش گیلان بازمی گردد

به گزارش مجله هاستفا، این خبر را مسعود حلاج پور، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان همزمان با حضور وزیر در استان اعلام کرده است.

جام مارلیک به زادگاهش گیلان بازمی گردد

جام مارلیک پس از حدود نیم قرن دوری سه سال قبل یعنی در اردیبهشت 97 در موطن خویش، گیلان رونمایی شد و پنج هزار نفر طی سه روز از اشیاء عصر مارلیک بازدید کردند و طوری استقبال برای بازدید این اشیاء زیاد شد که مسئولان ناچار به بستن درهای موزه شدند.

اشیا زرین مارلیک، شکوه عصر آهن گیلان است که بیش از 50 سال پیش در تپه مارلیک واقع در رودبار گیلان کشف شد. این آثار در پائیز سال 1340 توسط یک هیات باستان شناسی به سرپرستی دکتر عزت الله نگهبان، از پنج تپه باستانی پیله قلعه، جازم کول، دوره بیجار، زینب بیجار و چراغعلی تپه (مارلیک) در دره گوهررود رحمت آباد رودبار کشف شد.

در این کاوش 53 گور باستانی کشف شد که آثار ارزشمندی از آن ها چون مجسمه های مفرغی گاو مهرهای استوانه ای، دکمه های طلا و ظروف زرین و سیمین پیدا شد که نوید دستیابی به آثاری از تمدن درخشان می داد.

اشیاء یادشده شامل جام های مارلیک، درخت زندگی، افسانه زندگی بز کوهی، عقاب و قوچ، سر ببر زرین، گردنبند زرین با مهره های چهار پیچان و آویز به شکل خوشه انار، دکمه و سربند زرین و ... بود که به مدت 15 روز برای مردمان گیلان زمین به نمایش درآمده بود و اینک همزمان با سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به گیلان در موزه رشت آماده بازدید شده اند.

جام رشی از جنس نقره با روکش طلا که یکی از زیباترین جام هایی است که نمایانگر قدمت صید و صیادی در گیلان می باشد و در منطقه رحمت آباد رودبار کشف شد. جام طلایی عمارلو با تصاویر شیرهای غران و کشف شده در منطقه عمارلو، جام طلایی زرین املش که مهد تمدن گیلان باستان به شمار می رود جام مارلیک را به عنوان نمادهای اصالت فرهنگ، تمدن مردم گیلان، همراهی می کنند.

جام مارلیک، جامی از زرناب و به ارتفاع 18 سانتی متر است و ارتفاع نقش های برجسته جام به 2 سانتیمتر می رسد. نقش میانی جام درخت زندگی است که در هر دو سوی درخت، دو گاو بالدار از درخت بالا می فرایند.

مدیرموزه رشت بیان نمود: موافقت بازگشت جام ها به گیلان دریافت شده است و پس از نیمه خرداد در این موزه به نمایش گذاشته می شود.

نسرین قوامی بیان کرد: بیش از 40 هزار قلم شی از حفاری های علمی، توقیفی و اهدا مردم جمع آوری شده و در موزه باستانشناسی رشت نگهداری می شود.

وی ادامه داد: مخزن قبلی گنجایش نداشت اما طی چند سال گذشته یک مخزن امن برای موزه رشت طراحی شد که فاز نخست این مخزن راه اندازی شده است.

مدیر موزه رشت با بیان این که سال گذشته پنج هزار شی تاریخی از این موزه ساماندهی شده است، گفت: ساختمان تاریخی شهرداری رشت با عنوان موزه مردم شناسی شمال کشور در حال بازسازی است.

ایرنا نوشت، وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی امروز پنجشنبه به منظور افتتاح هتل پنج ستاره هتل حیران آستارا، رونمایی از طرح بازسازی کاخ سردار امجد تالش و بازدید از بافت تاریخی رشت و شرایط بازسازی بناهای تاریخی وارد گیلان شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7668

به "جام مارلیک به زادگاهش گیلان بازمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جام مارلیک به زادگاهش گیلان بازمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید