بیمه شدگان تامین اجتماعی بدون دفترچه هم می توانند به پزشک مراجعه نمایند

به گزارش مجله هاستفا، معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی با صدور یک دستور اداری، ضمن تشریح نحوه ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان و مستمری بگیران تحت پوشش این سازمان در ایام تعطیلی های اجباری مرتبط با کرونا در استان های با شرایط قرمز، تاکید نمود با تدابیر اتخاذشده و بستر های فراهم شده برای نسخه نویسی الکترونیک، مسئله ای در زمینه استمرار ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان در این ایام وجود نخواهد داشت.

بیمه شدگان تامین اجتماعی بدون دفترچه هم می توانند به پزشک مراجعه نمایند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، در این بخشنامه که به امضای دکتر امیرعباس منوچهری معاون درمان سازمان تامین اجتماعی رسیده، از مدیران بخش درمان تامین اجتماعی استان ها و پزشکان و مراکز طرف قرارداد این سازمان، خواسته شده در اجرای مصوبات ستاد کشوری مقابله با کرونا مبنی بر تعطیل شدن مراکز دولتی و عمومی و خودداری از تردد غیرضرور مردم به منظور کنترل بهتر بیماری کرونا و نظر به این که شعب تامین اجتماعی و کارگزاری های وابسته در استان هایی که در شرایط قرمز قرار دارند، از تاریخ 8 /9 /1399 لغایت 15 /9 /1399 تعطیل هستند، به منظور پرهیز از بروز هر گونه خلل در فرایند خدمت رسانی، کلیه خدمات مورد احتیاج بیمه شدگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی از راه دور و تا حدامکان به صورت وب سرویس ارائه گردد.

در این بخشنامه تاکید شده است بیمه شدگان و مستمری بگیرانی که اوراق دفترچه درمانی آن ها در این ایام به اتمام رسیده یا می رسد، لازم نیست برای دریافت دفترچه درمانی جدید به شعب و کارگزاری های تامین اجتماعی مراجعه نمایند و در صورت احتیاج به خدمات تشخیصی و درمانی و مراجعه به پزشک، می توانند خدمات مورد احتیاج خود را با ارائه جلد دفترچه درمانی که حاوی شماره بیمه و مشخصات بیمه شده است و یا ارائه کارت ملی دریافت نمایند.

گفتنی است با توجه به حذف احتیاج به دفترچه درمانی در بیمارستان ها و مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی در چند ساله اخیر و فراهم شدن امکان نسخه نویسی الکترونیک در این مراکز، در صورت مراجعه بیمه شدگان و مستمری بگیران به این مراکز درمانی، مطابق روال قبلی احتیاجی به ارائه دفترچه نخواهد بود و تنها ارائه کارت ملی یا اعلام کد ملی برای ارائه خدمات کافی خواهد بود.

معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی همچنین از کلیه پزشکان و مراکز درمانی طرف قرارداد خواسته است براساس قرارداد فیمابین کماکان نسبت به پذیرش بیمه شدگان اقدام نموده و با عنایت به اینکه امکان نسخه نویسی الکترونیک در آدرس ep.tamin.ir فراهم شده است، تاحد امکان با استفاده از سامانه مذکور نسبت به نسخه نویسی الکترونیک اقدام نمایند که در صورت فراوری الکترونیک نسخ پزشکی، ضرورت استفاده از برگ دفترچه درمانی کاغذی نیز منتفی خواهد شد.

در این بخشنامه در عین حال آمده است که چنانچه به هر دلیلی امکان فراوری الکترونیک نسخه پزشکی وجود نداشته باشد، پزشکان و درمانگران طرف قرارداد می توانند طبق روال جاری ضمن اخذ استحقاق درمان برای بیمه شده، دستورات پزشکی خود را در سربرگ مخصوص مطب پزشک تجویز نمایند. در این صورت، علاوه بر ثبت نام و نام خانوادگی و تاریخ ویزیت، درج کد ملی و شماره بیمه بیمار (مندرج درجلد دفترچه بیمه شده) نیز بر روی سربرگ نسخه الزامی خواهد بود.

گفتنی است پزشکان طرف قرارداد در صورت درج دستورات پزشکی در سربرگ مخصوص مطب پزشک، ضروری است دستورات پزشکی را با استفاده از کاربن در دو برگ تجویز نمایند که برگ اول آن عندالزوم در اختیار بیمه شده قرار می گیرد تا به داروخانه و سایر مراکز پاراکلینیک طرف قرارداد ارائه گردد و برگ دوم آن نیز طبق روال مرسوم (همانند برگ دوم / برگ مخصوص پزشک در دفترچه درمانی) توسط پزشک به معاونت خرید راهبردی و اسناد پزشکی مدیریت درمان استان مربوطه تحویل خواهد شد.

همچنین داروخانه ها، مراکز تصویربرداری، آزمایشگاه ها و سایر مراکز طرف قرارداد موظفند ضمن پذیرش سربرگ کاغذی مطب پزشک، خدمات در تعهد را طبق ضوابط و مقررات جاری ارائه نمایند. بدیهی است در تمام موارد، اخذ استحقاق درمان بیمه شده از سامانه های مربوطه مطابق تصویر پیوست کماکان الزامی خواهد بود.

در بخشنامه معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه این مقررات صرفا در ایام تعطیلات اجباری ناشی از کرونا برای استان هایی که در شرایط قرمز قرار دارند قابلیت اجرا خواهد داشت، از همکاری کلیه پزشکان محترم و مراکز تشخیصی و درمانی در سراسر کشور و همراهی کلیه بیمه شدگان عزیز تامین اجتماعی تشکر و ابراز امیدواری شده است با مشارکت همگانی و استفاده هر چه بیشتر از نسخه الکترونیک و کاهش میزان نسخ کاغذی، شاهد کنترل بهتر بیماری کرونا باشیم.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 5970

به "بیمه شدگان تامین اجتماعی بدون دفترچه هم می توانند به پزشک مراجعه نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه شدگان تامین اجتماعی بدون دفترچه هم می توانند به پزشک مراجعه نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید