برای جلوگیری از ام اس قهوه بنوشید!

به گزارش مجله هاستفا، یادتان می آید شب های امتحان وقتی هنوز دو سوم کتاب را نخوانده بودید به اولین چیزی که پناه می بردید، یک فنجان قهوه بود. بله، همه مردم قهوه را به خاطر شب زنده داری خوب می شناسند. ولی واقعیت این است که قهوه ویژگی های دیگری نیز برای سلامتی بدن دارد که از جمله آن جلوگیری از بیماری ام اس است.

برای جلوگیری از ام اس قهوه بنوشید!

پژوهش های پیشین نشان داده بود که مصرف قهوه به کاهش خطر بیماری های پارکیسنون و آلزایمر می انجامد. این بار پژوهشگران به سراغ نقش قهوه در کاهش خطر بروز ام.اس رفته و به یافته های جالبی رسیدند.

پژوهشگران به آنالیز مجدد مطالعه ای که بر روی 1629 فرد مبتلا به ام.اس و 2807 فرد سالم در سوئد و نیز مطالعه ای دیگر بر روی 1159 فرد مبتلا به این بیماری و 1172 فرد سالم در ایالات متحده پرداختند.

در این مطالعات، میزان مصرف قهوه در میان افراد مبتلا به ام.اس یک و پنج سال پیش از بروز علائم این بیماری مورد آنالیز نهاده شد. البته در پژوهش مربوط به سوئد، ده سال پیش از بیماری نیز مورد آنالیز نهاده شده بود. این میزان با مصرف قهوه توسط افرادی که به ام.اس دچار نمی شدند، مقایسه شد.

مطالعه اجرا شده در سوئد نشان داد که احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی که قهوه نمی خوردند از احتمال بروز این بیماری در افرادی که حداقل شش فنجان قهوه در روز مصرف می کردند، بیشتر بود. همچنین مصرف قهوه بین 5 تا 10 سال پیش از بروز علائم بیماری نیز اثرات مثبتی داشت.

در مطالعه آمریکایی نیز معین شد احتمال ابتلا به ام.اس در افرادی که قهوه نمی نوشیدند، یک و نیم برابر بیشتر از کسانی که از یک سال پیش از بروز علائم، چهار فنجان قهوه می نوشیدند، بود.

منبع: مهر

منبع: همگردی
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 310

به "برای جلوگیری از ام اس قهوه بنوشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای جلوگیری از ام اس قهوه بنوشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید