با بدغذایی کودکمان چه کنیم؟

به گزارش مجله هاستفا، بدغذایی بچه ها به دلایل عدم آگاهی والدین از رشد شخصیتی و تکاملی و استقلال کودک است. والدین باید با بعضی رفتار های مناسب مرتبط با تغذیه کودک از بدغذایی و بی اشتهایی کودک خود جلوگیری نمایند. در این مقاله دلایل بدغذایی بچه ها و رفتار مناسب پدر و مادر ها در مقابل بی اشتهایی بچه ها بیان شده است.

با بدغذایی کودکمان چه کنیم؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

تمایل بچه ها به خوردن غذا در طی رشد آنان تغییر می نماید. ممکن است کودکی که در سال اول تولد اشتهای خوبی داشته در دو سالگی بد غذا شده و اشتهای خود را از دست بدهد و این موضوع موجب نگرانی والدین گردد. اما تحقیقات متخصصین کودک نشان داده است که مواد مغذی مورد احتیاج بدن بچه ها از یک رژیم غذایی متعادل هم تامین می گردد و کاهش اشتهای آنان در سال دوم تنها به علت کند شدن فرایند رشد کودک است. والدین برای داشتن برخورد مناسب با بدغذایی کودکشان ضروری است در خصوص مراحل رشد کودک آگاهی بیشتری کسب کنند. در ادامه در خصوص علل بدغذایی و راهکارهای برطرف آن بیشتر بخوانید.

دلایل بدغذایی بچه ها چیست؟

 1. بی توجهی والدین به رفتار های تکاملی بچه ها و محدودیت فرصت والدین به خصوص مادران شاغل، می تواند در مسائل تغذیه و کاهش اشتهای کودک موثر باشد و موجب بدغذایی کودک گردد.

 2. بچه ها به دلیل رفتار های تکاملی از خود استقلال نشان می دهند و می خواهند که خودشان غذا بخورند و از انگشتان خود برای برداشتن غذا استفاده کنند. آنان ترجیح می دهند از غذا هایی استفاده کنند که مستقیماً آن را به دست بگیرند و یا خودشان آن را از بشقابشان بردارند. بنابراین بسیاری از اوقات تمایل به خوردن بعضی از غذا ها به دلیل بازیگوشی و حس استقلال طلبی آنان است نه اینکه واقعا به آن غذای خاص علاقه داشته و یا نسبت به بعضی غذا های دیگر بی علاقه باشند. بنابراین پدر و مادر باید سعی کنند علت این گونه رفتار های بچه ها را شناسایی کنند تا با بی اشتهایی و بدغذایی کودک نیز روبرو نشوند.

 3. از غذا به عنوان ابزاری برای تنبیه کودک استفاده می کنند. مثلاً مادر او را مجبور می نماید غذایی را که دوست ندارد بخورد، کودک نیز این عمل را می آموزد و لجبازی کودک نمایان می گردد. کودک لجبازی خود را به وسیله غذا نخوردن نشان می دهد.

 4. به ساعات غذا خوردن اهمیت داده نمی گردد. رعایت دقیق ساعت غذا خوردن و داشتن برنامه غذایی، به کودک اهمیت خوردن غذا را نشان می دهد.

 5. سخت گیری بیش از حد در آداب غذا خوردن می تواند باعث گردد در ذهن کودک غذا خوردن امری با اجبار و خسته کننده به نظر برسد. تا حدودی طبیعی است غذا از قاشق کودک بریزد یا تمایل داشته باشد از غذایی بیشتر و از غذایی دیگر کمتر بخورد، بنابراین نباید حتما اصرار داشت هر آنچه و به هرگونه که والدین می پسندند کودک نیز به همان طریق عمل کند.

 6. زمان غذا خوردن همراه با کشمکش والدین با یکدیگر و به دور از آرامش انجام می گردد. در این هنگام نمی توان انتظار داشت کودک به حضور در این موقعیت تمایلی نشان دهد؛ زیرا وقت غذا خوردن، برای او همواره تداعی کننده مشاجرات والدین خواهد بود.

 7. بعضی مادران بیش از حد نگران غذا خوردن کودک هستند و با قاشق و ظرف غذا به دنبال کودک راه می افتند؛ در حالی که اصرار بیش از حد به غذا خوردن، اشتیاق کودک را از میان می برد و موجب بدغذایی کودک می گردد و باعث می گردد کودک از غذا به عنوان شیوه ای برای جلب توجه استفاده کند.

بیشتر بدانید: چگونه توجه طلبی کودک را کنترل کنیم؟

چگونه اشتهای کودکمان را افزایش دهیم؟

 • کودک باید در زمان خوردن غذا در شرایط راحتی قرار گیرد و غذا نزدیک او باشد تا بتواند به راحتی بدون این که تحت فشار قرار گیرد، غذا بخورد. این کار موجب می گردد ریخت و پاش کودک کمتر گردد.

 • بشقاب و لوازم غذا خوردن باید از جنس نشکن باشد. در صورت شکستن ظرف ممکن است کودک احساس ناامیدی کند و یا والدین عصبانی شوند.

 • قاشق نباید زیاد گود باشد و لیوان نیز باید به اندازه ای باشد که کودک به راحتی آن را در دست بگیرد.

 • خوردن سوپ برای کودک سخت است، ولی اگر کمی غلیظ باشد کودک می تواند آن را با قاشق بخورد.

 • بهتر است غذای کودک گرم باشد. البته نباید خیلی داغ و یا سرد باشد.

 • رنگ مواد غذایی می تواند در اشتهای کودک و علاقه او به غذا تاثیر بگذارد. خوردن غذا هایی با رنگ های سبز، نارنجی و زرد برای آن ها جالب است. برای این کار می توان از سبزیجات برگ سبز، هویج و... استفاده کرد.
 • باید بی علاقگی کودک را نسبت به یک ماده غذایی پذیرفت و یک ماده خوراکی دیگر را جایگزین کرد.

  غذا خوردن در یک ساعت تعیین می تواند سبب تحریک اشتهای کودک گردد.

 • خستگی کودک مهم ترین عامل از بین بردن اشتهای اوست. بهتر است بعد از استراحت به کودک غذا داده گردد.

 • کودک در یک محیط آرام بهتر غذا می خورد. مشاجره، بلند کردن صدای رادیو و تلویزیون، وهمچنین رفت و آمد زیاد حواس کودک را پرت می نماید و تمایل او به غذا خوردن کم می گردد.

 • از دادن غذا های یکنواخت و تکراری به کودک جلوگیری کنید. حتی تکرار غذای مورد علاقه کودک هم باعث بی اشتهایی و بدغذایی کودک می گردد.

 • کودک دوست دارد با غذا بازی نموده و ریخت و پاش کند، بنابراین نباید انتظار داشت کودک آداب غذا خوردن را رعایت کند پس والدین در این باره سخت گیری نکنند.

 • در صورتی که کودک مایل است با دست غذا بخورد، نباید جلویش را بگیرید. به طور مثال نباید به خیال خود، برای تقویت احساس استقلال، یک قاشق به دست کودک داده و با قاشق دیگر به او غذا بخورانید.

 • اشتهای کودک مانند خلق و خوی او متغیر است. بهتر است روزی که کودک اشتهای کمتری دارد و غذای کمی می خورد، اصرار نکنید که حتماً غذای بشقابش را تمام کند.

 • اگر فرزندتان به طور ناگهانی علاقه اش را به غذایی از دست می دهد و از خوردن آن امتناع می نماید توجهی به موضوع نشان ندهید. اجازه دهید آنچه را که دوست دارد بخورد و آنچه را نمی خواهد میل نکند. بنابراین حساسیت نشان ندهید و چند روز بعد دوباره آن غذا را تهیه کنید. به احتمال زیاد او این بار غذا را می خورد، چون می داند که عدم علاقه او به غذا توجه کسی را جلب ننموده است. بچه ها نوپا در خصوص علاقه هایشان ثبات ندارند و اگر رفتار شما درست نباشد، رفتار او تثبیت خواهد شد.

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6443

به "با بدغذایی کودکمان چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با بدغذایی کودکمان چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید