این حیوان ها استاد استتار هستند

به گزارش مجله هاستفا، خبرنگاران: استتار یک توانایی مهم و حیاتی برای بسیاری از موجودات زنده است، خواه این موجود یک حیوان درنده باشد که برای نزدیک شدن به شکارش خود را مخفی و استتار می نماید و یا طعمه ای باشد که با دیدن شکارچی و احساس کردن خطر به سرعت می تواند خود را استتار و جان خود را نجات دهد. در ادامه این مطلب با خبرنگاران همراه باشید تا ده حیوان را به شما معرفی کنیم که از استادان استتار کردن در طبیعت محسوب می شوند.

این حیوان ها استاد استتار هستند

1. کرم کاترپیلار بارن

این کرم که در نواحی جنوب شرقی آسیا، هند و مالزی زندگی می نماید، استاد واقعی استتار کردن است، زیرا می تواند در یک چشم برهم زدن ناپدید گردد و خود را استتار و مخفی کند.

این کرم (Common Baron Caterpillar) برای فرار از شکار شدن توسط پرندگان، مارمولک ها و دیگر حیوانات شکارچی به سرعت خود را به رنگ سبز برگ هایی که روی آن ها واقع شده است، در می آورد، به طوری که کاملا با رنگ برگ ها هماهنگ می گردد.

2. مانتیس برگ خشک

این مانتیس دقیقاً همانطور که از نامش پیداست (Dead leaf mantis) به نظر می رسد. سرتاسر بدن آن توسط سایه های تیره و روشن لکه های قهوه ای پوشانده شده است تا بتواند شکل یک برگ مرده را تقلید کند.

هنگامی که مانتیس قصد شکار داشته باشد، کاملا خود را با محیط اطرافش مخلوط و استتار می نماید. این روش استتار به دلیل توانایی نزدیک شدن به طعمه بدون تشخیص، مانتیس های برگ خشک را به یک شکارچی حرفه ای تبدیل نموده است.

3. سنگ ماهی

سنگ ماهی ها در استتار کردن آنقدر خوب هستند که طعمه، شکارچیان و حتی انسان ها در دیدن آن ها مشکل دارند. آن ها می توانند به خوبی در بستر دریا ها و در میان صخره های سنگی و مرجانی، با محیط اطراف خود مخلوط شوند، زیرا رنگ پوست و بافت آن ها با بستر مطابقت دارد.

بعضی از سنگ ماهی ها به حدی در هنر استتار استادند که حتی جلبک روی پوست آن ها رشد می نماید و باعث می گردد آن ها بیشتر با محیط اطراف خود مخلوط شوند.

آن ها طعمه را دنبال نمی نمایند بلکه در عوض می نشینند و منتظر می شوند تا ماهی های کوچک و بی مهرگان به اطرافشان بیایند. از آنجایی که این ماهیان از جمله سمی ترین حیوانات دریایی محسوب می شوند، آن ها در لیست غذای دیگر حیوانات دریا و حتی انسان ها قرار نمی گیرند.

4. جغد بزرگ خاکستری

از نظر طول، جغد بزرگ خاکستری بزرگترین جغد در دنیا است. آن ها در آمریکای شمالی، در شرق آلاسکا و سواحل غربی اقیانوس آرام یافت می شوند. آن ها را همچنین می توان در فنلاند، استونی و آسیای شمالی نیز دید. این پرندگان دارای یک سر بزرگ گرد با چشم های زرد رنگ هستند.

قسمت های زیرین بدن آن ها دارای رنگ روشن با رگه هایی از رنگ تیره است، در حالی که قسمت های بالایی بدن آن ها طوسی است. جغد بزرگ خاکستری به راحتی با محیط اطراف خود مخلوط می گردد و از استتار استفاده می نماید تا شکار خود را به آسانی به دام بیاندازد.

5. کفشک ماهیان راست روی

کفشک ماهیان راست روی (Right Eyed Flounder) با زندگی در کف دریا تطبیق یافته است. این ماهیان در کف دریا جمع شده و با سنگریزه ها مخلوط می شوند. این سازگاری به آن ها اجازه می دهد تا در حالی که از شکارچیان پنهان می شوند، ماهی های کوچک، لاروها، کرم ها و میگو ها را شکار نمایند. این ماهیان می توانند هر دو چشم خود را در یک طرف سر بچرخانند که این ویژگی به آن ها اجازه می دهد تا به صورت افقی شنا نمایند.

6. جیرجیرک های بیشه (کتیدید)

کتیدید ها (Katydid) دارای بدن هایی برگ مانند هستند که به آن ها اجازه می دهد تا به راحتی خود را از قورباغه ها، مارها، پرندگان و سایر شکارچیان مخفی نمایند. آن ها به رنگ سبز هستند و بیشتر وقت خود را در برگ های سبز می گذرانند. این حشرات با کشیدن بال های خود به هم، صدایی مخصوص به خود را فراوری می نمایند.

7. دهان قورباغه ای خاکی

این پرندگان (Tawny frogmouth) به دلیل داشتن چشم های بزرگ و منقار های پهن معروف هستند. این پرندگان می توانند شکل شاخه های درخت را تقلید نمایند، و هنگامی که خطری را احساس می نمایند، چشم های خود را می بندند و سر خود را به عقب کج می نمایند تا در پوست درخت مخلوط شوند و استتار می نمایند.

آن ها در پرواز کردن و تعقیب طعمه، مهارت چندانی ندارند، بنابراین بر روی شاخه ها به انتظار می نشینند و خود را مخفی می نمایند تا طعمه ها به آن ها نزدیک شوند.

8. مارمولک دم برگی

مارمولک های دم برگی (Mossy Leaf-tailed Gecko)، پوستی دارند که به نظر می رسد با خزه پوشیده شده است. این گونه فقط در جنگل های بارانی ماداگاسکار یافت می گردد.

از آنجا که این مارمولک ها بر روی درختان زندگی می نمایند، پوست آن ها تکامل یافته است تا شبیه خزه و پوست درخت گردد. علاوه بر این، آن ها می توانند رنگ پوست خود را تغییر دهند تا با محیط مطابقت داشته باشد، دقیقاً شبیه آفتابپرست ها.

9. اسب دریایی کوتوله

صخره های مرجانی مکان هایی سخت برای زندگی هستند، زیرا انواع شکارچیان را به خود جذب می نمایند. زندگی جاندارانی که در این صخره ها زندگی می نمایند به استراتژی های بقا بستگی دارد و اسب دریایی کوتوله (Pygmy Seahorse)، استاد زندگی مخفیانه در این مکان هاست.

اندازه این موجودات حدود 2.5 سانتیمتر است و بافت بدن آن ها به گونه ای است که کاملا با صخره های اطراف خود مخلوط می شوند. اسب دریایی کوتوله در استتار آنقدر خوب است که اولین بار به طور اتفاقی در یک آکواریوم مرجان های وحشی کشف شد.

10. حشره چوبی

بیشتر حیوانات برای استتار کردن در یک محیط خاص مهارت دارند، اما حشره چوبی (Stick Insect) می تواند به راحتی در هر محیطی خود را پنهان و استتار کند. شکل خاص آن ها باعث می گردد تا شبیه یه تکه کوچک شاخه درخت به نظر برسند و هنگامی که احساس خطر می نمایند، بی حرکت می مانند تا خطر از آن ها دور گردد.

منبع: WorldAtlas

منبع: برترین ها
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1209

به "این حیوان ها استاد استتار هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این حیوان ها استاد استتار هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید