ایجاد مولکول کلیدی برای درمان درد و افسردگی

به گزارش مجله هاستفا، دانشمندان بخش عفونت و ایمنی موسسه سلامت لوکزامبورگ(LIH) یک مولکول جدید به نام LIH383 را برای درمان درد و افسردگی ایجاد کرده اند.

ایجاد مولکول کلیدی برای درمان درد و افسردگی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تک اکسپلوریست، این مولکول به یک گیرنده اوپیوئید در مغز که تا به امروز ناشناخته بود، متصل شده و بدین ترتیب سطح پپتیدهای اوپیوئید تولیدشده در سیستم عصبی مرکزی(CNS) را تعدیل می کند و خاصیت ضد درد و ضد افسردگی طبیعی آنها را تقویت می کند.

دانشمندان این مولکول را با بررسی یک مطالعه که در گذشته اجرا شده ایجاد کرده اند که طی آن پیروز به شناسایی گیرنده کموکین غیرمعمولی به نام ACKR3 به عنوان یک گیرنده جدید اوپیوئید شدند که به اوپیوئید طبیعی متصل شده و آنها را به دام می اندازد و دریافتند می توان از این طریق فعالیت ضد درد و ضد اضطراب آنها را تغییر داد.

پپتیدهای اوپیوئید پروتئین های کوچکی هستند که با تعامل با چهار گیرنده اوپیوئید کلاسیک روی سطح سلول های سیستم عصبی مرکزی نقش مهمی ایفا می کنند و همانند تنظیم کننده عصبی عمل می کنند. آنها نقش مهمی در تنظیم واسطه های تسکین درد و احساساتی مانند سرخوشی، اضطراب، استرس و افسردگی دارند. داروهای اوپیوئید ضد درد از جمله مرفین، اکسی کدون و فنتانیل با هدف قرار دادن و فعال کردن گیرنده های اوپیوئید از انتقال پیام درد به صورت طبیعی جلوگیری کرده و تغییری در درک درد به وجو آورده و در نتیجه اثرات مسکن مانند دارند. به رغم اثربخشی این داروها، استفاده از این آنها به طور مکرر چندین عوارض جانبی از جمله اعتیاد به دارو، وابستگی و اختلالات تنفسی در پی دارد.

بنابراین نیاز فوری به یافتن راهی جدید برای تعدیل سیستم اوپیوئید با استفاده از داروهایی با مکانیسم جدید و عوارض کم با توجه به بحران فعلی بهداشت عمومی، معروف به بحران اوپیوئید وجود دارد.

در این مطالعه جدید دانشمندان یک مولکول جدید به نام LIH383 ایجاد کردند که تأثیر کلی در افزایش در دسترس بودن پپتیدهای اوپیوئید که به گیرنده های کلاسیک اوپیوئید در مغز متصل می شوند، دارد. این مولکول با هدف قرار دادن و مسدود کردن گیرنده کموکین غیرمعمول ACKR3 عمل می کند. کموکین ها، خانواده ای از سیتوکین های با اندازه کوچک یا پروتئین های تولید شده توسط سلول ها هستند. نام این خانواده از خاصیت آن ها برای جذب سلول های پاسخ دهنده الهام گرفته شده است. دانشمندان طی این مطالعه نشان دادند که ACKR3 به انواع مختلف اوپیوئید مخصوصاً قرص هایی که در خانواده های آنکفالین، نوسیسپتین و دنیورفین قرار دارند، وابستگی زیادی دارد.

مکس میراث(Max Meyrath) یکی از محققان این مطالعه گفت: جالب توجه است که دریافتیم که ACKR3 زنجیره متمایز از وقایع سیگنال دهی مولکولی که منجر به اثرات دردناک می شود را مورد هدف قرار نمی دهد. در عوض ACKR3 به عنوان مُردارخوار عمل می کند که از اتصال اوپیوئیدهایی که قصد دارند به گیرنده های کلاسیک متصل شوند، جلوگیری می کند. به عبارت دیگر، ACKR3 یک گیرنده مواد اوپیوئید غیرفعال است که پپتیدهای اوپیوئید ترشح شده را به دام می اندازد و سطحی را که می تواند با گیرنده های سنتی ارتباط برقرار کند، کاهش می دهد. بنابراین عملکرد آنها را کاهش داده و به عنوان تنظیم کننده منفی سیستم اوپیوئیدی عمل می کند. این مطالعه راه جدیدی را برای دانشمندان به منظور توسعه درمان جدید برای حل درد مزمن، استرس، اضطراب و افسردگی و درمان سرطان باز کرده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4453

به "ایجاد مولکول کلیدی برای درمان درد و افسردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد مولکول کلیدی برای درمان درد و افسردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید