امان از دست دوستان چاق

به گزارش مجله هاستفا، تحقیقات اخیر نشان داده است افرادی که چاق هستند، احتمالاً دوستان چاقی هم دارند. به عبارت دیگر این افراد، از لحاظ ذائقه، سلیقه و ویژگی های شخصیتی بسیار به هم نزدیک و شبیه هستند.

امان از دست دوستان چاق

امان از دست دوستان چاق

تحقیقات اخیر نشان داده است افرادی که چاق هستند، احتمالاً دوستان چاقی هم دارند. به عبارت دیگر این افراد، از لحاظ ذائقه، سلیقه و ویژگی های شخصیتی بسیار به هم نزدیک و شبیه هستند.

دانشمندان می گویند همه ما دوست داریم اوقات خود را با مردمی بگذارانیم که شبیه به ما هستند، چون ما با این افراد احساس راحتی و آسایش می کنیم.

افراد چاق ممکن است لذت نبرند از اینکه وقت خود را با یک فرد لاغر یا دوستی که رژیم غذایی دارد، بگذرانند. فردی که چاق است و از هیچ نوع رژیم غذایی پیروی نمی نماید، هنگامی که با یک فرد لاغر و تحت رژیم غذا بخورد، حس بدی پیدا می نماید، به این علت که ممکن است فکر کند باید وزنش را به اجبار کم کند و یا از برخی از غذاهای خوشمزه و دلخواه پرهیز نماید.

به این ترتیب می توان نتیجه گرفت غذایی که شما می خورید، نه تنها می تواند در انتخاب دوستانی که شما بر می گزینید مؤثر باشد، بلکه آنها هم می توانند بر روی نوع غذا و اندازه حجم غذایی که شما مصرف می کنید، تأثیر بگذارید. تقسیم کردن غذا با دوستانتان می تواند لذت بخش باشد و حس خوبی به شما دست دهد. اما وقتی ما با دوستانی که به آنها علاقه داریم غذا می خوریم، شاید گاهی اوقات متوجه نشویم که چقدر زیاده روی و پر خوری می کنیم. حتی هنگامی که با دوستانمان گرم صحبت هستیم و غذا می خوریم، ممکن است دقت نکنیم که مثلاً چند عدد شیرینی خورده ایم. حتی گاهی اوقات متوجه می شویم که آیا دو پرس غذا خورده ایم یا بیشتر!

هنگامی که با دوستانمان هستیم، دوست داریم وقت بیشتری را برای خوردن بگذاریم نسبت به زمانی که تنها هستیم؛ به این علت که دوست داریم ضمن خوردن، بگو و بخند کنیم و برای همدیگر لطیفه و داستان های خنده دار بگوییم. گر چه این رفتار و شیوه پسندیده ای است که به هنگام غذا خوردن منتظر بمانید تا دوستان دیگرتان هم غذایشان را تمام نمایند و از خوردن دست بکشند، اما دقت کنید که غذا خوردن مثل فروشگاه رفتن و خرید کردن است؛ هر قدر بیشتر در بازارچه و فروشگاه بمانید، بیشتر خرید می کنید. در خصوص خوردن هم این موضوع صدق می نماید؛ هر چقدر که شما بیشتر سر میز غذا بمانید، بیشتر غذا می خورید.

جان دی کاسترو، روانشناس دانشگاه استان هوستون می گوید: هنگامی که با دوستانتان هستید، میل شما به غذا زیادتر از حد معمول می گردد. اگر شما فقط با یک فرد غذا بخورید، حدود 35 درصد بیشتر از زمانی که تنها بودید، غذا می خورید (باید توجه کنید که همسران شما این نوع تأثیر را بر روی اندازه مصرف غذای شما ندارند، به این علت که آنها می خواهند در خوردن غذا، به یک تناسب ایده آل برسند و تنها همان مقداری را که در نظر گرفته اند، مصرف می نمایند)

اگر شما با یک گروه 7 نفره یا بیشتر غذا بخورید، حدوداً 2 برابر یا 96 درصد بیشتر از حد معمول غذا می خورید و اگر با یک گروه 4 نفره بخورید، حدوداً 75 درصد کالری بیشتری مصرف می کنید تا زمانی که به تنهایی غذا می خورید. اما نگران نباشید، این به این معنا نیست که شما مجبور هستید بین دوست هایتان و داشتن وزن متعادل یکی را انتخاب کنید. اگر شما قصد دارید که وزنتان را کم کنید، حتماً به اتفاق دوستانتان از رژیم غذایی یک متخصص تغذیه، پیروی کنید. سعی کنید با گروهی از دوستانتان که معمولاً خیلی سریع غذا می خورند، هم سفره نشوید؛ بعلاوه کوشش کنید در هنگام غذا خوردن در کنار افرادی بنشینید که قادرند به شما یاری نمایند تا آهسته و با آرامش غذا بخورید.

اگر دوست دارید با تعدادی از دوستانتان برای شام بیرون بروید، سعی کنید از قاعده دوتایی پیروی کنید؛ به این معنا که شما می توانید علاوه بر وعده غذای اصلی که برایتان در رستوران سرو می گردد، دو نوع غذا ساده هم انتخاب و میل کنید. این دو نوع غذای ساده می تواند یک پیش غذا مثل نوشیدنی اشتها آور و یک نوع دسر یا دو تکه نان باشد، اما دقت کنید که تنها به همین دو نوع غذا قناعت کنید نه بیشتر.

اگر شما از این تدبیر و راهبرد ساده بهره ببرید، نه تنها هرگز احساس نخواهید کرد که از مواد غذایی مفید و مغذی محروم شده اید، بلکه کمتر دچار چاقی و اضافه وزن می گشت. از همه مهم تر اینکه با پیروی از این روش می تواند همواره وزن و فرم متناسب بدنتان را حفظ نموده و محبوب و مورد پسند مردم هم باشید.

منبع: کانون خانواده 229

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 8717

به "امان از دست دوستان چاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امان از دست دوستان چاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید