اعلام آمادگی موزه بریتانیا برای استرداد اشیای تاریخی ارزشمند اوگاندا

به گزارش مجله هاستفا، موزه بریتانیا اعلام آمادگی کرده است تا طی یک برنامه تحقیقاتی میان مدت، بخش بزرگی از اشیای تاریخی به سرقت رفته در دوران استعمار آفریقا را به اوگاندا بازگرداند.

اعلام آمادگی موزه بریتانیا برای استرداد اشیای تاریخی ارزشمند اوگاندا

میراث آریا: موزه های برجسته جهان ، ازجمله موزه بریتانیا و موزه ملی هنر آفریقا، صدها هزار اثر باستانی را که از مستعمرات سابق در آفریقا، آسیا و منطقه ها دیگر گرفته شده است، نگهداری می کنند. در دوران استعمار قاره آفریقا، اشیای تاریخی متعددی از کشورهای مختلف این خطه، از جمله اوگاندا، به سرقت رفت که امروزه می توان رد پای آنها را در موزه های بزرگی همچون موزه بریتانیا پیدا کرد.

پروفسور دانشگاه میشیگان، درک پترسون (تاریخ دان مطالعات آفریقایی) به نام محقق اصلی در پروژه نقل مکان موزه اوگاندا با تیمی از همکارانش برای بازگرداندن اشیای تاریخی از دانشگاه کمبریج به موزه اوگاندا در کمپال همکاری خواهد کرد.

تیم پروژه مجموعه ای از آثار باستانی موزه کمبریج را انتخاب می کند و آنها را به اوگاندا بازمی گرداند، درباره داستان و منشأ آنها تحقیق می کند و آنها را در موزه اوگاندا، قدیمی ترین موزه آفریقای شرقی به نمایش می گذارد.

دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه ماکره ره در این زمینه تحقیقاتی کمک خواهند کرد. این پروژه در واقع یک گام کوچک در کمپینی بزرگتر برای بازگرداندن میراث به سرقت رفته شده در دوران استعمار آفریقا است.

پیترسون نام می کند: ما می خواهیم این اشیا را دوباره در اختیار افرادی قرار دهیم که به آنها ارزش و معنا بخشیده اند. ما می خواهیم آنها را دوباره زنده کنیم، آن هم نه به نام اشیای موزه ای، بلکه به نام بخشی از فرهنگ عمومی اوگاندا.

مجله آفریقای تازه به تازگی گزارش داده است که بازگشت آیکون های آفریقایی، چه آیکون های انسانی و چه آیکون های فرهنگی، که در دوران برده داری، امپراتوری و استعمار غارت شده بودند، امری ضروری برای بازبینی و مشارکت مجدد آفریقا در جنبه های مهم تاریخ ، ایده ها و زیبایی شناسی و شخصیت های مهم این سرزمین است. بیشتر این اشیا ارزش هنری، فرهنگی، مذهبی و اقتصادی بالایی دارند.

بزرگترین میراث این پروژه، گردآوری و ارائه مجموعه ای از توصیه هاست که می تواند هدایتگر تلاش های آینده برای بازگرداندن اشیای تاریخی فرهنگی و پرداختن به موضوعاتی نظیر تحقیق و منشاء یابی، نمایشگاه ها، ذخیره سازی، آموزش و برنامه نویسی باشد.

رز مانجا، کمیسیونر موزه ها و آثار تاریخی اوگاندا، گفت: اوگاندا بی صبرانه منتظر این اتفاق بزرگ است که اولین مورد در نوع خود برای بازگشت آثار فرهنگی یک کشور است. بازگرداندن این آثار نقش بسیار مهمی در هویت سازی برای مردم آفریقا ایفا خواهد کرد. مردم برای بازدید از این آثار به موزه ها خواهند آمد تا گذشته خود را در غالب آین آثار تداعی کنند.

بازگردانی این آثار تحت یک برنامه مشخص شده است که در آن قرار است تا سرانجام سال 2022 تمامی آثار به موزه اوگاندا انتقال داده شود. تیم تحقیقات و طراحی هم از ابتدای سال 2023 به مدت یک سال کار خود را شروع خواهند کرد.

در سال 2024، شروع و بازگشایی از این مجموعه با دعوت از کشورهای همسایه و مجموعه داران در کشورهای مختلف طی یک کنفرانس بین المللی انجام خواهد شد.

*ترجمه: بابک صوفیانی

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 8632

به "اعلام آمادگی موزه بریتانیا برای استرداد اشیای تاریخی ارزشمند اوگاندا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی موزه بریتانیا برای استرداد اشیای تاریخی ارزشمند اوگاندا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید