از ریزش موی سر چه میدانید؟

به گزارش مجله هاستفا، ریزش مو برای تمام موجوداتی که مو دارند نوعی پدیده طبیعی به شمار می آید و معمولا در طی چرخه رشد مو اتفاق می افتد. بر اساس برآورد صورت گرفته بیشتر افراد طی 24 ساعت حدود صد تار مو از دست می دهند. ریزش مو اگر در مکان، زمان و فرد اشتباهی رخ دهد باعث بروز مشکلاتی برای زیبایی فرد می گردد.

از ریزش موی سر چه میدانید؟

شناخت پدیده ریزش موی سر در خانم ها و آقایان

در هر لحظه در حدود 90 درصد از موی سر یک فرد در حال رشد است. هر فولیکل دوره زندگی خود را دارد که البته مدت این دوره می تواند با توجه به سن فرد، بیماری و عوامل بسیار دیگری تغییر کند. این چرخه زندگی به سه فاز بخش می گردد.
آناژن
رشد فعال مو که در حدود 2 تا 6 سال طول می کشد
کاتاژن
رشد گذار مو که در حدود 2 تا 3 هفته زمان می برد
تلوژن
فاز آخر که در حدود 2 تا 3 ماه زمان می برد؛ بعد از این مدت مو می ریزید و موی نو جایگزین آن می گردد چرخه رشد دوباره شروع می گردد.

به همین ترتیب که افراد پیر تر می شوند، فرایند رشد مو در آن ها هم کندتر می گردد.

انواع مختلف ریزش مو

حالت های مختلفی برای ریزش مو در نظر گرفته می گردد که به آن طاسی هم گفته می گردد.
طاسی تدریجی
شرایطی طبیعی است که مو به مرور زمان و با بالارفتن سن نازک می گردد. در این حالت فولیکل های بیشتری به حالت استراحت می فرایند و مو های به جای مانده هم از نظر تعداد کمتر و از نظر بلندی کوتاه تر می شوند.
طاسی ژنیتیکی
شرایطی ژنتیکی است که خانم ها و هم آقایان می توانند دچار شوند. مردانی که این شرایط را دارند، طاسی آن ها با یک شکل خاص صورت می گیرد و ممکن است از دوران نوجوانی مثلا ابتدای 20 سالگی دچار ریزش مو شوند. شیوه ریزش مو در این گونه افراد معمولا به شکلی است که ابتدا خط رشد مو عقب نشینی می نماید و در موهای بخش جلویی پوست سر ناپدید می شوند.

خانم هایی که دچار طاسی ژنتیکی هستند، نازکی مو را تا سن 40 سالگی یا حتی بیشتر تجربه نمی نمایند و نوعی نازک شدن مو را در کل پوست سر خود احساس خواهند کرد و بیشتر ریزش مو آن ها مربوط به بخش وسط سر می گردد.

طاسی موضعی
معمولا ناگهانی شروع می گردد و باعث می گردد تا بخشی از موی سر در بچه ها و افراد در سن 18، 19 و 20 سال از بین برود. چنین شرایطی حتی می تواند باعث طاسی کامل گردد. ولی در بین 90 درصد از افراد مو ها دوباره بعد از چند سال باز می گردند.
طاسی سرتاسری
باعث می گردد تا کل مو های بدن شما بریزند که شامل ابرو، مژه و مو بخش های دیگر بدن شما می گردد.
طاسی در اثر کندن مو
معمولا در بین بچه ها دیده می گردد و یک اختلال روانی است که طی آن فرد بیمار مو های خود را می کشد تا کنده گردد.
تلوژن افلوویم
عبارت از نازک شدن موقتی مو در پوست سر که به خاطر تغییر در چرخه رشد مو اتفاق می افتد. تعداد زیادی از مو ها به حالت استراحت می فرایند و در همان زمان باعث می گردد تا مو ها بریزند و به همین تریب نازک تر شوند.
طاسی اسکارینگ
مو ها برای همواره از بین می فرایند. در چنین حالتی پوست ملتهب (آکنه، فولیکولیت و سلولیت) است و اختلالات دیگری در پوست شما وجود خواهد داشت. شانه های حرارتی و موهایی که محکم به هم بافته شده اند می توانند باعث ریزش مو دائمی شوند.

دلیل ریزش مو چیست؟

دکتر ها نمی دانند که چرا برخی از فولیکل های مو طوری هستند که رشد بازه زمانی رشد کمتری نسبت به دیگران دارند؛ ولی عواملی باعث ریزش مو هستند که عبارتند از:

هورمون ها مانند سطح های غیر طبیعی از آندروژن (هورمون های نر معمولا به وسیله زن و مرد فراوری می گردد)

ژن های پدر و مادر مشخص نماینده نوع طاسی در فرزند خواهند بود.

استرس، بیماری و تولد نوزاد می تواند باعث ریزش مو موقتی شوند. نوعی عفونت قارچی نیز که بخشی از سر و پا را تحت تاثی قرار می دهد و نیز می تواند باعث ریزش مو گردد.

دارو ها شامل قرص های شیمی درمانی که برای درمان سرطان، رقیق نماینده خون، مسدودنماینده بتا-آدرنرژیک که برای کنترل فشار خون است و قرص های ضد بارداری می تواند باعث ریزش موقتی مو گردد.

سوختگی، آسیب دیدگی و اشعه ایکس ری می تواند باعث ریزش موقتی مو گردد. در چنین حالاتی رشد طبیعی مو وقتی که آسیب دیدگی شما درمان گردد، از سر گرفته می گردد مگر این که جای زخم بماند، در این حالت مو دیگر رشد نخواهد کرد.

شرایط درمانی در بیماری هایی مانند تیروئید، لوپوس، دیابت، نارسایی و کمبود آهن، اختلال تغذیه و کم خونی می تواند باعث ریزش مو گردد. بیشتر مواقع اگر این علائم درمان شوند، رشد مو از سر گرفته می گردد.

رژیم غذایی، کمبود پروتئین در وعده های غذایی و ایجاد محدودیت شدید روی کالری مصرفی می تواند باعث ریزش مو موقتی گردد.

منبع: سایت نظارت بر خانواده

منبع: راسخون
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 8980

به "از ریزش موی سر چه میدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ریزش موی سر چه میدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید