آشنایی بچه ها با بناهای تاریخی به شیوه مدرسه مان

به گزارش مجله هاستفا، منا جمدیان، یکی از دانش آموختگان رشته باستان شناسی دانشگاه هنر اصفهان است که راه اندازی مدرسه مان برای آموزش میراث فرهنگی به بچه ها از کوشش های او در این زمینه حکایت دارد. او و سایر اعضای مدرسه مان این روزها هم زمان با نوروز 1402 دو کارگاه ویژه بچه ها را در دو حمام شاهزاده ها و علیقلی آغا برپا نموده اند.

آشنایی بچه ها با بناهای تاریخی به شیوه مدرسه مان

جمدیان دراین باره گفت: در راستای فعالیت های مدرسه مان درخصوص آموزش مباحث میراث فرهنگی به بچه ها، سال جاری و در نوروز 1402 به برگزاری دوکارگاه تخصصی ویژه بچه ها در حمام شاهزاده ها و حمام علیقلی آغا پرداخته ایم و هدف این است که بچه هاِ بازدیدنماینده در این دو بنا، بدون شرحات معمول راهنمایان که طبیعتاً برای این گروه سنی مجذوب نمایندهیت ندارد از این حمام های تاریخی شاهزاده ها و علیقلی آغا بازدید دقیق تر و مجذوب نماینده تری داشته باشند.

او ادامه داد: بر این اساس و با توجه به عناصر و المان های شاخصِ موجود در حمام شاهزاده ها و حمام علیقلی آغا، به طور جداگانه فعالیت ها و بازی هایی در هر دو بنا برای بچه ها طراحی شده و از رنگ نیز برای افزایش این مجذوب نمایندهیت استفاده شده است.

ایده پرداز شکل گیری مدرسه مان شرح داد: این کارگاه شامل بازی ها و فعالیت هایی است که لازمه آن دقت و نگاه ویژه در این دو بنای تاریخی است. بچه ها همراه با اعضای تیم مدرسه مان که در هریک از این دو بنا حضور دارند از دو حمام شاهزاده ها و علیقلی آغا بازدید می نمایند. البته این بازدید بدون شرحات معمولی است که در بناهای تاریخی شکل می گیرد، اما فعالیت ها و بازی ها به نحوی تنظیم شده است که بچه ها برای انجام آن ها احتیاج دارند تا فضای حمام و ترئینات آن را با دقت ببیند و سپس به انجام آن بازها و فعالیت ها بپردازند.

جمدیان که سرانجام نامه خود را نیز به اهمیت ارتباط میان کودک و میراث فرهنگی اختصاص داده بود، اعلام نمود: دو کارگاه یادشده مدرسه مان، تا 12 فروردین ماه از ساعت 9 صبح تا 18 عصر در دو حمام شاهزاده ها و علیقلی آغا دایر است و هدف این است که بچه ها به شکلی دیگر و با دقتی افزون تر به بازدید از این دو بنای تاریخی بپردازند.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 فروردین 1402 بروزرسانی: 9 فروردین 1402 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 11928

به "آشنایی بچه ها با بناهای تاریخی به شیوه مدرسه مان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی بچه ها با بناهای تاریخی به شیوه مدرسه مان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید