6 اپلیکیشن برتر اندرویدی برای پاک کردن حافظه داخلی گوشی

به گزارش مجله هاستفا، در این مطلب به معرفی 6 اپلیکیشن برتر اندرویدی می پردازیم که به شما در پاک کردن فایل ها و اطلاعات اضافی و غیرضروری حافظه داخلی گوشی کمک می کنند.

6 اپلیکیشن برتر اندرویدی برای پاک کردن حافظه داخلی گوشی

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که پر شدن مدام حافظه داخلی گوشی کلافه اتان کرده است، پیشنهاد می گردد قبل از اینکه اقدامی انجام دهید ابتدا این مطلب را تا سرانجام بخوانید چرا که قصد داریم به معرفی 6 اپلیکیشن فوق العاده کاربردی بپردازیم که واقعا در پاک کردن حافظه داخلی گوشی عملکرد خوبی دارند و می توانند شما را از این مشکل واقعا آزاردهنده تا حدودی نجات دهند.

بسکمک از کاربران برای رهایی از پیغام های همیشگی پر شدن حافظه، گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگشت می دهند در حالی که این راه حل اگرچه مؤثر اما موقتی است و در ضمنً وقت زیادی هم می گیرد. اپلیکیشن هایی هم که در ادامه برای پاک کردن حافظه داخلی گوشی معرفی می کنیم قرار نیست به صورت دائمی شما را از شر این پیغام نجات دهند اما قطعا از فرایندهایی نظیر بازگشت به تنظیمات کارخانه مؤثرتر هستند چرا که هیچ چیز از گوشی پاک نمی گردد جز فایل های اضافه.

بسکمک ها شاید نتوانند به اپلیکیشن های پاک کننده حافظه داخلی گوشی اعتماد کنند چرا که بیشتر این اپلیکیشن ها فقط حجم حافظه را اشغال می کنند و کار خود را به خوبی انجام نمی دهند. اما آنچه در ادامه معرفی می کنیم قطعا عملکرد عالی دارند و اصلا جای نگرانی از بابت کیفیت آن ها نیست.

1. اپلیکیشن Files گوگل

اپلیکیشن رسمی گوگل برای مدیریت فایل که File نام دارد، یکی از بهترین و مطمئن ترین اپلیکیشن ها برای پاک کردن حافظه داخلی گوشی به تعداد میرود که در درجه اول یک برنامه مدیریت فایل عالی و سپس یک اپلیکیشن پاک کننده حافظه داخلی از چیزهای اضافی است. برای اینکه بتوانید فایل ها را از روی سیستم پاک کنید کافی است اپلیکیشن را گزینه Clean را در پایین برنامه لمس کنید.

البته بعد از ضربه زدن روی این گزینه با فضاهای خالی بسیار زیادی روبرو می شوید که شامل فایل های جانک، فایل های تکراری، تصاویر پشتیبان گرفته شده و اپلیکیشن های استفاده نشده می گردد. در این بین باید ببینید کدام بخش است که بیشترین فضا را از سیستم شما گرفته و سپس آن را حذف کنید.

برای پیدا کردن فایل های اضافه در گوشی می توانید با ضربه زدن روی گزینه Browse، به صورت دستی آنچه باید را بیابید اما پیشنهاد می گردد بگذارید اپلیکیشن خودش تصمیم بگیرد چه چیزی باید حذف گردد چون این کار را بسیار خوب انجام می دهد.

بسکمک از اپلیکیشن هایی که عملکردی مشابه در این زمینه دارند، شامل نمونه هایی که در ادامه معرفی می کنیم، شاید در پاک کردن حافظه داخلی عملکرد خوبی داشته باشند اما یک سری کارهای اضافه هم نظیر بهینه سازی رم انجام می دهند که شاید به آن ها نیازی نداشته باشید. Files اما یک ابزار بسیار عالی برای پاک کردن حافظه داخلی گوشی است و خبری هم از قابلیت های اضافه و گیج کننده در آن نیست؛ Files به ساده ترین روش ممکن دقیقا همان کاری را انجام می دهد که از آن انتظار می رود.

2. Droid Optimizer

Droid Optimizer را می توان به جرأت یکی از بهترین اپلیکیشن هایی دانست که در زمینه پاک کردن حافظه داخلی گوشی های اندرویدی وجود دارد. این اپلیکیشن بیش از 1 میلیون بار در پلی استور گوگل دانلود شده است و بنابراین اصلا نمی توان از آن به نام یک اپلیکیشن عادی یاد کرد.

از مزیت های این اپلیکیشن رابط کاربری بسیار ساده آن است که کار را به خصوص برای افراد مبتدی آسان می کند. این موضوع را می توانید در تصویر بالا هم به خوبی مشاهده کنید. اگر به زبان انگلیسی اندکی تسلط داشته باشید می توانید به کمک توضیحاتی که در ابتدای اجرای این اپلیکیشن برای شما به نمایش در می آید هم نحوه استفاده از آن را فرا بگیرید.

برای اینکه کار خود را آغاز کنید کافی است فقط یک گزینه را لمس کنید تا اپلیکیشن آنچه را که باید از روی گوشی پاک کند. همچنین می توانید در حین انجام این کار، شرایط گوشی را در بالای صفحه مشاهده کنید. نکته جالب اینجاست که اپلیکیشن برای پاک بودن گوشی به شما امتیاز می دهد. در کنار آن هم می توانید گزینه هایی نظیر پاک کردن رم را مشاهده کنید که آن هم ابزار مفیدی است.

اگر جزء آن دسته از کاربرانی هستید که فراموش می کنید حافظه داخلی گوشی خود را پاک کنید، این اپلیکیشن یک قابلیت مجذوب کننده دارد و آن هم این است که به شما اجازه می دهد این فرایند را به صورت اتوماتیک تنظیم کنید. به این صورت که در مواقع نیاز، خود اپلیکیشن تصمیم می گیرد که چه زمانی کش اپلیکیشن ها را پاک کند، برنامه ها را از اجرا در پس زمینه منع کند، فایل های نه چندان ضروری را پاک کند و… یک بخش good night scheduler هم در این اپلیکیشن وجود دارد که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی هم می گردد و این کار را با غیبرطرفال کردن قابلیت هایی نظیر وای فای زمانی که از گوشی استفاده نمی گردد انجام می دهد.

از قابلیت های دیگر این اپلیکیشن می توان به پاک کردن دسته جمعی اپلیکیشن ها اشاره کرد که در برخی مواقع می تواند واقعا نیاز باشد. شاید این اپلیکیشن در زمینه پاک کردن حافظه داخلی بهترین در نوع خود نباشد اما اگر واقعا در پی یکی از مجهزترین و مجذوب کننده ترین اپلیکیشن ها هستید، قطعا Droid Optimizer می تواند نیاز شما را برآورده کند.

3. CCleaner

یکی از معروف ترین اپلیکیشن هایی که حتی نسخه دسکتاپ آن هم در دسترس واقع شده است، CCleaner نام دارد. اپلیکیشنی که البته دیگر برای ویندوز خیلی کاربرد ندارد چرا که از وقتی Avast آن را خریداری کرد دیگر خیلی شاهد عملکرد خیره کننده ای از آن نبودیم که بخواهیم برای ویندوز آن را ضروری بدانیم.

برای اندروید و گوشی های اندرویدی،CCleaner همچنان یکی از محبوب ترین هاست و طرفداران بسیار زیادی هم دارد. البته این اپلیکیشن هم بهترین در نوع خود نیست ولی قطعا می تواند نیاز شما را برآورده کند.

CCleaner یک اپلیکیشن چندکاربرده برای اندروید به تعداد میرود که در ابتدا به بررسی حافظه و سپس حذف فایل های اضافه در آن می پردازد. اصلی ترین کاربرد CCleaner این است که می تواند حافظه کش اپلیکیشن ها، پوشه های خالی و تاریخچه ها را پاک کند.

این اپلیکیشن همچنین از یک برنامه مدیریت فایل هم بهره می برد که رابط کاربری ساده و مجذوب کنندهی دارد و اجازه می دهد کاربر اپلیکیشن های زیادی را به صورت هم زمان پاک کند. در نهایت هم باید به گزینه System Info اشاره کنیم که منابع سیستم شما را نظیر رم، پردازنده و… را مانیتور می کند و می توانید خیلی سریع به شرایط آن ها اشراف داشته باشید.

استفاده از CCleaner کاملا رایگان است و اصلا نیازی به روت کردن گوشی نخواهید داشت. البته با پرداخت مبلغی پول می توانید آن را به نسخه پرو به روزرسانی کنید و یک سری قابلیت های اضافه هم در اختیار داشته باشید که البته خیلی نیاز نیست. با این حال شاید در نسخه رایگان، CCleaner آن برنامه همه چیز تمام و عالی نباشد اما برای پاک کردن حافظه داخلی گوشی گزینه مناسبی است.

4. All-in-One Toolbox

پاک کردن حافظه داخلی گوشی از چیزهایی که به آن ها نیاز ندارید یکی از قابلیت های این اپلیکیشن به تعداد میرود اما در کنار آن می توانید شرایط باتری، دمای پردازنده و بسکمک گزینه دیگر را هم مشاهده کنید. همه این قابلیت ها در اپلیکیشنی محبوب و قدرتمند تحت نام All-in-One Toolbox در دسترس واقع شده است.

این اپلیکیشن می تواند فایل های اضافی را از روی گوشی پاک کند، حافظه کش را پاک کند، پوشه ها یا فایل های بدون استفاده را حذف کند و غیره. تمام این کارها هم فقط با لمس یک گزینه برای بررسی شرایط و سپس لمس یک گزینه دیگر برای پاک کردن بخش های اضافی صورت می گیرد. فرایند انجام این کار هم تا حد زیادی مشابه فرایند پاک کردن فایل های اضافی در سایر اپلیکیشن هاست و چیز نوی را مشاهده نخواهید کرد.

این اپلیکیشن یک گزینه ای تحت نام Boost بهره می برد که حافظه کش را پاک می کند و اپلیکیشن های پس زمینه را می بندد. این کار هم بدون پیچیدگی و بسیار ساده صورت می گیرد. البته یک گزینه +Boost هم وجود دارد که به کمک آن می توانید به صورت اتوماتیک تمام این کارها را انجام دهید. البته برای اینکه بتوانید از این گزینه استفاده کنید باید خرید درون برنامه ای انجام دهید. اگر هم گوشی شارژ ندارد، گزینه Battery Saver می تواند تمام فعالیت های پس زمینه را فریز کند تا در مصرف انرژی صرفه جویی گردد.

قابلیت پاک کردن اپلیکیشن ها به صورت یک جا در All-in-One Toolbox هم وجود دارد که آن را کاربردی تر از آنچه تصور می کردیم می کند. قابلیت های دیگری نظیر ابزار پیشرفته حذف فایل، بررسی شرایط وای فای و… هم در این اپلیکیشن وجود دارد. همان طور که از نامش پیداست، All-in-One Toolbox تمام قابلیت های خوب یک اپلیکیشن حذف فایل های غیرضروری را درون خود جای داده است.

5. SD Maid

SD Maid یکی دیگر از اپلیکیشن هایی است که برای پاک کردن فایل های یا برنامه های غیرضروری در گوشی اندرویدی شما در دسترس واقع شده است. کار کردن با این اپلیکیشن بسیار ساده است. وقتی اپلیکیشن را باز می کنید چهار گزینه روبروی تان قرار می گیرد که می توانید از آن ها برای بهبود شرایط حافظه داخلی گوشی استفاده کنید.

گزینه اول، CorpseFinder نام دارد که اگر آن را انتخاب کنید، در پی پوشه ها یا فایل های جامانده از اپلیکشن های پاک شده یا چیزهایی مثل این می گردد و آن ها را پاک می کند. SystemCleaner یکی دیگر از گزینه هاست که کار مشابهی انجام می دهد اما در پی فایل هایی می گردد که خود اپلیکیشن آن ها را برای پاک کردن مناسب می داند.

AppCleaner هم گزینه سوم است که دقیقا همین کار را با اپلیکیشن ها انجام می دهد. البته برای استفاده از این قابلیت باید به نسخه پرو SD Maid آپگرید کنید. گزینه نهایی هم Databases نام دارد که پایگاه داده هر اپلیکیشن در حال اجرا و استفاده را بهینه می کند. مثلا در شرایط تست، این اپلیکیشن 40 مگابایت از پایگاه داده اسپاتیفای را پاک کرد.

همچنین خود کاربر هم می تواند به صورت دستی در پی فایل های غیرضروری درون گوشی بگردد و آن ها را در صورت نیاز پاک کند. برای پاک کردن دسته جمعی اپلیکیشن ها هم گزینه ای در دسترس خواهید داشت. بنابراین از SD Maid می توان به نام یک اپلیکیشن کامل و جامع یاد کرد.

6. Norton Clean

سوا از CCleaner که از طریق Avast خریداری شده است، هیچ یک از اپلیکیشن های معرفی شده در بالا از طریق یک شرکت امنیتی عرضه نمی شوند. اما جست و جو برای یک اپلیکیشن برای پاک کردن حافظه داخلی گوشی نمی تواند بدون دیدن نام Norton Clean به اتمام برسد. یکی دیگر از اپلیکیشن هایی که از طریق شرکت فعال در زمینه امنیت عرضه می گردد.

نورتون ادعا می کند این اپلیکشن می تواند تمام فایل های بهم ریخته و غیرضروری را از روی گوشی شما پاک کند. درست همانند سایر اپلیکیشن های بالا، Norton Clean هم در ابتدا در پی حافظه کش، فایل های غیرضروری و چیزهایی مثل این است تا آن ها را پاک کند. علاوه بر این ها، بخشی تحت نام Manage Apps هم در این اپلیکیشن دیده می گردد که تمام اپلیکشن های شما را به صورت لیستی با ترتیب آخرین زمان استفاده، زمان نصب و اندازه فضای اشغال شده از طریق آن ها به شما نشان می دهد.

کار کردن با این اپلیکیشن مخصوص پاک کردن حافظه گوشی در مقایسه با سایر اپلیکشن ها بسیار ساده است. به طور کلی این اپلیکشن به داشتن رابطی تمیز، عاری از پیچیدگی و در عین حال مدرن و مجذوب کننده معروف است. چرا که تمام آنچه به آن نیاز دارید در اختیارتان واقع شده است و فقط یک یا نهایتا دو کلیک برای دستیابی به آنچه می خواهید فاصله دارید. این یعنی نیازی ندارید حتما یک کاربر حرفه ای باشید تا بتوانید آن را کشف کنید.

از لحاظ بهره مندی از قابلیت های متنوع، Norton Clean شاید اپلیکیشن مجذوب کنندهی نباشد اما اگر برای پاک کردن فایل های غیرضروری به یک اپلیکیشن خوب نیاز دارید، قطعا این اپلیکشن می تواند نیاز شما را به بهترین شکل ممکن برطرف کند. البته باید تبلیغات سایر اپلیکیشن های نورتون را هم تحمل کنید. از طرفی نکته مثبت این است که نه خرید درون برنامه ای وجود دارد و نه هزینه اشتراک، تمام قابلیت آن به صورت رایگان در دسترس واقع شده است.

هشدار

بسکمک از اپلیکشن ها که شامل CCleaner در این لیست هم می گردد، از قابلیت هایی نظیر RAM boosting بهره می برند که باعث آزادسازی فضای رم می شوند. اما گاهی اوقات این قابلیت می تواند به جای تاثیر مثبت، کاملا خلاف انتظار شما عمل کند و به دستگاه آسیب برساند.

در گوشی های اندرویدی اگرچه استفاده بهینه ای از رم نمی گردد اما با این حال این گوشی ها در صورتی که رم تا نهایت پر باشد هم مسئله ای خاصی نخواهند داشت. در واقع اندروید عمدا این کار را انجام می دهد تا گوشی عملکرد بهتری داشته باشد. این سیستم عامل به قدری هوشمند هست که بتواند رم را برای اپلیکیشن های در حال اجرا بهینه کند.

حال چه مسئله ای پیش می آید اگر با استفاده از اپلیکیشن هایی نظیر CCleaner، این فرایند را مختل کنیم؟ اگر شما از قابلیت Ram Boost اپلیکیشن های شخص ثالث استفاده کنید، در واقع به گوشی فشار وارد می کنید کاری را که می توانست به سادگی انجام دهد این بار با زحمت بیشتری انجام دهد. در نهایت گوشی کند می گردد، به خصوص در زمانی که می خواهید اپلیکیشن های در حال اجرا در پس زمینه را ببندید.

بسکمک از گوشی های نو اندرویدی هم روی مصرف انرژی حساسیت زیادی به خرج می دهند و حتی اگر این اتفاق رخ ندهد و مصرف انرژی بیش از حد بالا باشد، خود گوشی به شما از این بابت اخطار می دهد و سپس می توانید با دنبال کردن دستورالعمل های موجود درون خود گوشی، از مصرف بیش از حد اپلیکیشن از باتری جلوگیری کنید و دیگر نیازی به اپلیکیشن های شخص ثالث نخواهید داشت.

اپلیکیشن پاک کردن حافظه گوشی باید عمدتا برای حذف فایل ها یا بخش های غیرضروری که از وجودشان مطلع نیستیم استفاده گردد و نه چیز دیگر. البته در گوشی های نو که غالبا بیشتر از 6 گیگابایت رم دارند شاید دیگر چنین اپلیکیشن هایی استفاده نگردد به خصوص اینکه اکنون اندروید در مصرف منابع سیستمی بسیار بهینه تر از قبل شده است اما با این حال اگر این اپلیکشن ها را استفاده می کنید حتما مراقب باشید که خودتان به صورت دستی آنچه را که باید از درون گوشی حذف کنید.

پاک کردن دائمی حافظه داخلی در گوشی های کنونی اندروید چیز ضروری هم اما اگر از گوشی های قدیمی استفاده می کنید می توانید از این اپلیکیشن ها، برای پیش برد نیازتان استفاده کنید.

منبع: MakeUseOf

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 8881

به "6 اپلیکیشن برتر اندرویدی برای پاک کردن حافظه داخلی گوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 اپلیکیشن برتر اندرویدی برای پاک کردن حافظه داخلی گوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید