40 هزار هکتار گونه های شمشاد از بین رفته است

به گزارش مجله هاستفا، مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: حدود 40 هزار هکتار از گونه های شمشاد در جنگل های هیرکانی از بین رفته که با اقدامات انجام شده در حال احیاء است.

40 هزار هکتار گونه های شمشاد از بین رفته است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، دامنه انتشار گونه شمشاد هیرکانی در استان های شمالی از آستارا در استان گیلان تا قرن آباد در استان گلستان و از نزدیک سواحل دریا در پارک جنگلی سی سنگان تا ارتفاع حدود 1800 متری از سطح دریا در جنگل های لساکوتی (تنکابن) و افراچال (ساری) می باشد. این گونه در بعضی مناطق جنگلی به علت تشکیل توده های انبوه خالص و وسیع چندآشکوبه با پایه های قطور در قالب ذخیره گاه های جنگلی، مدیریت می شود. تعدادی از رویشگاه های مهم شمشاد نیز به علت موقعیت و چشم انداز ویژه به عنوان پارک های جنگلی مورد توجه بوده و در قالب برنامه های پارک داری مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرند. (مانند پارک جنگلی سی سنگان)

بر اساس ماده یک (1) قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور مصوب 1371/7/12 مجلس شورای اسلامی؛ شمشاد جزء ذخایر جنگلی و از گونه های ممنوع القطع محسوب می شود. این گیاه اکنون در فهرست گونه های در معرض انقراض اتحادیه بین المللی حفظ طبیعت (IUCN) واقع شده است.

متاسفانه از سال 1389 این گونه همیشه سبز و باارزش جنگل های شمال کشور به دلایل مختلفی مورد حمله آفات و بیماری های مهاجم و مخربی قرار گرفته که منشاء خارجی داشته و به طور ناگهانی وارد کشور شدند و در مدت زمان بسیار کوتاهی حیات و بقای این گونه را به مخاطره انداخته و موجب نابودی و خشک شدن بسکمک از رویشگاه های آن شده اند. این دو عامل بیماری بلایت شمشاد (Box-Blight Disease) و آفت شب پره شمشاد (Box Tree Moth Pest) هستند.

مدیر کل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: برای احیای گونه شمشاد از سال های گذشته کارگروه های گیاه پزشکی فعال شده و در دو سال گذشته کارگروهی متشکل از مدیران استان های شمالی با نام نجات شمشاد ایجاد شده است و نهال هایی گرفته و در نهالستان ها کاشته شده است.

رضا بیانی ادامه داد: با نظارت این کارگروه نسبت به تولید نهال به روش های کاشت بذر و قلمه در نهالستان ها با نظارت کارشناسان متخصص اقدام شد. در این راستا نیز تا به امروز حدود 400 هزار نهال ریشه دار و سالم تهیه و حدود 200 هزار نهال قلمه ای در حال پرورش هستند.

وی عنوان کرد: همچنین محل هایی که شمشاد از بین نرفته و مکان هایی که استعداد کاشت شمشاد را دارد شناسایی شده و اقدامات احیا در حال انجام است همچنین نهالستان ها در شمال کشور نیز نهال های بسکمک دارند.

  • بلوط زاگرس شرایط خوبی دارد

بیانی در خصوص خشکیدگی درختان جنگل های زاگرس گفت: کم آبی، کاهش سفره های آب زیرزمینی و افزایش دمای هوا بیشترین عاملی بود که موجب خشکیدگی درختان زاگرس شد.

وی ادامه داد: در این خصوص مدل اکولوژیکی طراحی شده است که در آن تمامی شرایط و شاخص ها در نظر گرفته شده است و مناطق مناسب برای احیا، عملیات بهداشتی و پرورشی معین شده است. علاوه بر آن یگان حفاظت نیز تلاش های شبانه روزی در جنگل های زاگرس داشتند.

به گفته مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات، افزایش بارندگی در یک سال اخیر نیز باعث کمک به احیا جنگل ها شده است و خشکیدگی درختان کاهش پیدا کرده و جنگل ها شرایط خوبی دارند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2740

به "40 هزار هکتار گونه های شمشاد از بین رفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 هزار هکتار گونه های شمشاد از بین رفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید