گناهانی که نعمت ها را دگرگون می نمایند

به گزارش مجله هاستفا، اوایل دعای کمیل از خداوند می خواهیم گناهانی که سبب دگرگونی در نعمت هاست را مورد مغفرت قرار دهد. امام سجاد علیه السلام به این گناهان اشاره می نمایند.

گناهانی که نعمت ها را دگرگون می نمایند

به گزارش خبرنگاران از تسنیم، خداوند نظام خلقت را بر اساس قوانین و سنت هایی بنا نموده است تا به این ترتیب همگان با برنامه و نظام او هماهنگ شوند.

هر فرد و گروهی که مخالف این سنتها عمل نمایند، در واقع بر خلاف مسیری حرکت نموده اند که خداوند در عالم وضع نموده است؛ به این سبب ضمن آنکه آسیب چنین رفتاری متوجه فرد می گردد، اطرافیان او هم تحت تأثیر این آسیب قرار می گیرند.

از جمله قوانینی که خداوند در عالم وضع نموده است، بازتاب منفیِ گناهان و خطاهای ما انسانهاست. انسانها در روزمره ممکن است به واسطه نفسانیات و یا القائات شیطان دچار دست اندازهای رفتاری و اخلاقی شوند؛ قانون به گونه ای است که بازتاب هر گناه و خطایی گره در امورات او ایجاد می نماید. از این جهت فرمودند برای هر گناه از خداوند استغفار بطلبید تا اثرات آن گناه برداشته گردد.

به عنوان مثال امیرالمؤمنین علیه السلام در اوایل دعای کمیل به پنج نوع گناه اشاره می فرمایند و از آنها از خداوند طلب مغفرت می نمایند که از جمله آنها طلب مغفرت برای گناهانی است که سبب دریده شدن پرده عصمت می گردد آنجا که فرمود: اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِیَ الذُّنُوبَ الَّتِی تَهْتِکُ الْعِصَمَ و یا گناهانی که سبب نزول بلاء می شوند اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِیَ الذُّنُوبَ الَّتِی تُنْزِلُ الْبَلَاء. و یا گناهانی که سبب دگرگونی در نعمت ها می شوند؛ اللّهم إغفرلیَ الذُّنُوبُ الَّتِی تُغَیِّرُ النِّعَم .

جالب است که امام سجاد علیه السلام به گناهانی که سبب دگرگونی در نعمت می گردد، اشاره می نمایند. ابو خالد کابلى گوید شنیدم که امام زین العابدین علیه السلام فرمود:

گناهانى که نعمت را تغییر می دهند عبارتند از:

1ـ الْبَغْیُ عَلَى النَّاسِ؛ ظلم و تعدّى بر مردم

2ـ وَ الزَّوَالُ عَنِ الْعَادَةِ فِی الْخَیْرِ ؛ و ترک عمل خیرى که به آن عادت شده است

3ـ وَ اصْطِنَاعِ الْمَعْرُوفِ ؛ و ترک امر به نیکی ها

4ـ وَ کُفْرَانُ النِّعَمِ؛ و کفران نعمت

5ـ وَ تَرْکُ الشُّکْرِ؛ و ترک شکر

این ها همان است که خدا در باره اش فرمود: إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ (خداوند وضع هیچ گروهى را دگرگون نمی نماید جز آنکه خودشان حالات خود را دگرگون نمایند- سوره رعد 11) (معانی الأخبار، ص 270)

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4569

به "گناهانی که نعمت ها را دگرگون می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گناهانی که نعمت ها را دگرگون می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید