کشف قدیمی ترین غارنگاره دنیا در اندونزی

به گزارش مجله هاستفا، قدیمی ترین غارنگاره دنیا که طرحی از یک گراز است، در اندونزی کشف شد.

کشف قدیمی ترین غارنگاره دنیا در اندونزی

باستان شناسان، قدیمی ترین غارنگاره دنیا که طرحی از یک گراز است، در اندونزی کشف نموده اند.

گمان می رود این غارنگاره (نقاشی باستانی بر روی دیوار های غار) 45 هزار و 500 سال پیش به تصویر کشیده شده باشد.

این غارنگاره، شاهدی بر نخستین مراحل سکونت انسان روی کره زمین و این بخشی از صحنه یک روایت به همراه دو اثر کف دست در قسمت انتهایی پیکر گراز است. این طرح با استفاده از رنگ اُخرایی تیره کشیده شده و یک جفت برآمدگی شاخ مانند در بخش صورت گراز نقاشی شده است. بر اساس گزارش ها ابعاد این نقاشی 36 در 54 سانتیمتر است.

ماکسیم اوبرت، نویسنده همکار این گزارش که در مجله ساینس ادونس (Science Advances journal) منتشر شده است، می گوید: انسان هایی که این نقاشی را کشیده اند، کاملا مدرن بوده اند، درست شبیه ما. آنها همه ظرفیت ها و ابزار ها برای کشیدن هر نوع نقاشی که می خواستند، در اختیار داشتند.

آدام بروم، نویسنده دیگر این مقاله می گوید که به نظر می رسد خوک (خوک وحشی، گراز) این تصویر در حال تماشای نبرد یا کنش اجتماعی میان دو خوک زگیل دار دیگر است. آقای بروم که متخصص عمرسنجی است، یک رسوب کَلسیت که روی نقاشی تشکیل شده، یافته و با استفاده از ایزوتوپ اورانیوم به این نتیجه رسیده است که قدمت این اثر به 45 هزار و 500 سال می رسد.

او می افزاید: این اثر ممکن است به مراتب قدیمی تر از این ها باشد، زیرا عمرسنجی که ما استفاده می کنیم، تنها سن کلسیت روی سطح آن را معین می نماید.

در یک یافته قابل توجه دیگر، دانشمندان می گویند این امکان وجود دارد که آنها بتوانند بقایای بزاق را در اثر رد دست این نقاشی پیدا نمایند. هنرمندان باستان، احتمالا از بزاق برای ایجاد چسبندگی رنگ روی دست ها استفاده می نموده اند تا بتوانند رد دست های خود را روی دیوار غار باقی بگذارند. دانشمندان امیدوارند که بتوانند نمونه های بزاق را جهت انجام مطالعات تکمیلی بعدی استخراج نمایند.

این نقاشی در غار لینگ تدونگنگ، در دره دورافتاده جزیره سولاوِسی پیدا شده است. این غارنگاره ممکن است قدیمی ترین نقش هنری دنیا باشد که در آن یک جسم قابل تشخیص نمایش داده می گردد.

پیش از این، همین تیم تحقیقاتی، صخره نقاشی شده ای در سولاوِسی پیدا نموده بود که طرحی از یک گروه از شکل های نیمه انسان - نیمه حیوان، در حال شکار پستانداران را نمایش می داد. عمر این نقاشی چیزی حدود 43 هزار و 900 سال تخمین زده شد.

در آفریقای جنوبی نیز یک تصویر شبیه هشتگ پیدا شده بود که تخمین زده می گردد 73 هزار سال قدمت داشته باشد؛ دانشمندان می گویند که این، قدیمی ترین اثر هنری شناخته شده است.

ایندیپندنت

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6426

به "کشف قدیمی ترین غارنگاره دنیا در اندونزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قدیمی ترین غارنگاره دنیا در اندونزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید