چگونه بر مسائل ناشی از ویروس کرونا پیروز شویم؟

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، حسن گل محمدی، پژوهشگر، مترجم و منتقد ادبی و صاحب آثاری چون امیرهوشنگ ابتهاج؛ شاعری که باید از نو شناخت، نیما چه می گوید؟، با کاروان مولوی از بلخ تا قونیه، دکتر شفیعی کدکنی چه می گوید؟، تصحیح دیوان کامل اشعار شاطرعباس صبوحی قمی و تصحیح دیوان کامل ناصرالدین شاه قاجار و ترجمه هایی چون قصه ها، افسانه ها و سروده های مردم و سرزمین کانادا و فریاد آفریقا: سروده هایی از شاعران تانزانیا سرزمین فقر و جنگل در تازه ترین مطلب ارسالی خود به مهر، درباره کرونا و روش های مقابله با آن نوشته است. به باور گل محمدی نباید در این دوران شیوع، به اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی توجهی کرد. این متن را در ادامه بخوانید:

چگونه بر مسائل ناشی از ویروس کرونا پیروز شویم؟

این روزها جامعه دنیای و کشور ما ایران با مسائل بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کنند. متاسفانه آنقدر اطلاعات و مطالبی که توسط افراد ناآگاه در این باره در رسانه های جمعی و سیستم های رایانه ای نشر می یابد از دانسته های درست علم پزشکی و ارزش های آکادمیک به دور است که انسان نمی داند چگونه با آنها برخورد کند. افراد گوناگون از متخصص تا ناوارد بدون احساس مسئولیت در این باره مطالبی می نویسند و توصیه ها و راهکارهایی به مردم اراده می دهند که بسیاری از آنها نه تنها مسئله ای را حل نمی نماید بلکه مشکل زا نیز هست.

انسان های روی کره زمین در طول تاریخ به دفعات زیاد با بیماری ها، رنج ها و دردهای همه گیر روبرو شده اند. بدیهی است گذر از چنین مصیبت هایی کار چندان آسان و ساده نیست، گاهی تحمل آنها از حد توان ما خارج است و برخی اوقات نیز توام با تلفات جانی می گردد. نمونه عینی آن بروز ویروس کرونا در چین و توسعه آن با سرعت در سطح دنیا در مدت یک ماه اخیر است.

کشورهای مختلف برای حفظ جان مردم خود به شیوه های گوناگونی با این بیماری برخورد نموده و می کنند. شاید بسیاری از راهکارهایی که به کار گرفته می گردد، روشی مطلوب و مناسب نباشد، اما باید فکر کنیم چگونه می توانیم بر این بیماری تسلط پیدا نموده و جامعه را از وجود آن پاک کنیم.

گام اول برای مبارزه با این بیماری همه گیر، آگاهی پیدا کردن است. هنگامی که آگاهی و دانش ما از این بیماری به سطح بالایی برسد، می توانیم راه چاره های علمی و منطقی برگزینیم و با حفظ خونسردی و رعایت اصول درست پزشکی و بهداشتی بر این بیماری مسلط شویم. یکی از راه چاره های موثر، پی بردن به مکانیزم های دفاعی در برابر این بیماری است. اصطلاح مکانیزم های دفاعی اولین بار توسط زیگموند فروید که از پیشگامان علم روانشناسی است به کار گرفته شد. بنا به عقیده فروید در وجود هر انسانی به طور ناخودآگاه این مکانیزم وجود دارد که او هنگام روبرو با بیماری ها، مسائل و رنج و ناراحتی از آن استفاده می نماید. وجه مشترک این مکانیزم ها در آن است که آنها به طور ناخودآگاه عمل می کنند. این رفتار از کودکی در انسان ها بوجود می آید و سپس به صورت یک فرایند رفتاری در ذهن ما شکل می گیرد.

ما در برخورد با این فرایند رفتاری نباید عکس العمل فرافکنی از خود نشان دهیم. باید برای خود و دیگران ارزش قایل شویم. یعنی همانقدر که ویروس کرونا ممکن است موجب بیماری ما گردد باید فکر کنیم که این ویروس می تواند زندگی دیگران را هم به خطر اندازد.

بنابراین ما نمی توانیم مسئولیت خودمان را نسبت به دیگران فرافکنی کنیم. باید قبول کنیم همانطوریکه زندگی برای ما ارزش زندگی کردن دارد، برای دیگران هم همین گونه است. آلبرکامو نویسنده و فیلسوف فرانسوی می گوید: من انسان های زیادی را دیده ام که در روبرو با بیماری ها و مسائل مرده اند. چون زندگی برایشان ارزش زندگی کردن نداشته است. یعنی اگر زندگی برای ما ارزش زندگی کردن نداشته باشد، ما آنچنان از لحاظ روحیه و مکانیزم های مبارزه با مسائل ضعیف می شویم که در مقابل هرگونه گرفتاری و ناهنجاری قدرت دفاعی خود را از دست می دهیم و شکست خورده و از بین می رویم.

جالب است بدانید ویکتور فرانکل در کتاب خود با عنوان انسان در جستجوی معنا می نویسد: آنچه که انسان ها را از پا درمی آورد، رنج، دردها و سرنوشت آنها نیست، بلکه بی معنا شدن زندگی از دیدگاه آنها است. بنابراین می توان از گفته های این نویسنده اندیشمند نتیجه گرفت که با نگاهی درست به زندگی، هر موقع که ما با مسائل و مسایل سخت روبه رو شویم می توانیم بر آنها فائق آییم. ما از این گونه توصیه های انسان های فرهیخته می توانیم برای پیروزی در مقابل ویروس کرونا راهکارهای درستی انتخاب کنیم. یعنی به زندگی خود معنا ببخشیم. اراده خویش را قوی کنیم و این باور را در سیستم ذهنی و روانی خود ایجاد نماییم که باید بر این بیماری پیروز شویم. این گونه نگرش موجب می گردد که سیستم های دفاعی بدن ما تقویت شوند و به دفع ویروس هایی که بر این سیستم حمله نموده اند، اقدام کنند.

یکی دیگر از راهکارهای مثبت آن است که زیاد به اخبار و سیستم های اطلاع رسانی که دارند ذهن ما را با مطالب درست و نادرست خود بمباران می کنند، گوش فرا ندهیم. اطلاع از آمارهایی که از رسانه ها پخش می گردد جز آنکه در وجود ما استرس را افزایش دهد، کار دیگری نمی نماید. چقدر خوب است مدت دو هفته خود را از هر چه تلفن همراه، لپ تاپ و کامپیوتر به دور نگهدارید و به مطالعه چند کتاب که شور و شوق زندگی را در انسان زنده می نماید، بپردازید.

آمار و اطلاعات بیماری کرونا موجب استرس و درگیری ذهنی برای ما می گردد. استرس چه شدید و چه ضعیف یک سری واکنش های جسمی، روحی، عاطفی و احساسی از جمله اضطراب، ترس و خشم را در ما پدید می آورد. این گونه واکنش ها متابولیسم بدن را به هم می ریزند و موجب بدخوابی و پریشانی فکری می شوند. بر اثر تجمع این ناهنجاری ها، سیستم دفاعی بدن تنزل پیدا می نماید و در مقابله با ویروس کرونا نمی تواند موفقیت چندانی از خود بروز دهد. از طرف دیگر برخی از عملنمودهای ما می توانند در بالا بردن روحیه و مبارزه سیستم های دفاعی بدن ما یاری شایانی کنند. مثبت اندیشی یکی دیگر از این مشخصه ها است. شاد بودن نیز خصوصیتی دیگر. بنابراین همیشه مثبت اندیش باشید و سعی کنید که فضای زندگی خود را با موسیقی های شاد و آرامش بخش توام کنید. این گونه شادی آفرینی ها باعث ترشحاتی در بدن انسان می گردد که سیستم دفاعی او را به شدت بالا می برد.

مسئله دیگر تغذیه است. در این روزها که موضوع بیماری کرونا در سطح دنیا مطرح است به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشید. غذاهای مقوی و کم حجم مصرف کنید. از سبزیجات و میوه هایی که سرشار از ویتامین هستند، بهره بگیرید. هم زمان با تغییر روش غذایی خود، ورزش را از قلم نیاندازید که فعالیت های بدنی شما می تواند اکسیژن زیادتری را به مغز، قلب و بدن برساند و شما را در مقابل بیماری مقاوم کند.

شاید لازم باشد که در این مدت سبک زندگی خود را نیز تا اندازه ای تغییر دهید. از ساعت کار و فشار محیط خارج خودتان بکاهید و مدت بیشتری را در کنار خانواده سپری کنید. سعی کنید برای ایام بیشتر حضور خود در خانه برنامه ریزی داشته باشید، گوش کردن به موسیقی و تماشای فیلم ها و سریال های شاد و با مفاهیم مثبت و امیدوار کننده به آینده، از پیشنهاداتی است که برای این ایام بسیار مفید است. متخصصین و روانشناسان می گویند انسان آن طوری که فکر می نماید، زندگی می نماید. پس درست فکر کنید و برای پیروز شدن در مقابل بیماری ویروس کرونا به سطح آگاهی خود بیفزایید. آگاهی اخبار و اطلاعاتی نیست که به وسیله رسانه ها نشر پیدا می نماید. آگاهی اطلاع و کاربرد توانایی هایی است که در وجود خودتان نهفته است و شما باید از آنها در چنین موقعیت های بحرانی بهره ببرید.

این را بدانید که بیماری کرونا یک نوع سرماخوردگی خاص است که بدن انسان توانایی مبارزه و دفع آن را دارد. با شناخت از این توانایی ها، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. چون اگر شما به این بیماری دچار شدید، بر آن پیروز خواهید شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 3407

به "چگونه بر مسائل ناشی از ویروس کرونا پیروز شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بر مسائل ناشی از ویروس کرونا پیروز شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید