چرا سرقت ادبی زیاد شده است؟

به گزارش مجله هاستفا، پوران کاوه از تاثیر استفاده آزادانه از فضای مجازی بر افزایش میزان سرقت ادبی نسبت به گذشته می گوید. همچنین ماجرای به سرقت رفتن شعرش را که می گوید باعث خوشحالی اش شده تعریف می نماید.

چرا سرقت ادبی زیاد شده است؟

این شاعر در گفت وگو با مجله هاستفا، درباره سرقت ادبی و شرایط رسیدگی به آن اظهار کرد: داستان سرقت ادبی به ویژه در خصوص شعر حکایت تازه ای نیست و اگر مروری داشته باشیم در تاریخ ادبیات ایران از صدر تا کنون با روایت های متعددی روبه رو می شویم؛ مثلا مجیرالدین بیلقانی چندین قصیده سنایی را سرقت نموده بود که این موضوع در چند مقاله علمی-پژوهشی نیز منعکس شده است. با امعان نظر به افزایش استفاده آزادانه از فضای مجازی و انتشار نامحدود و بی رویه شعرهای شاعران در هر سطحی، بی تردید اتفاق سرقت ادبی هم رو به ازدیاد است که به نظر من شرافتمندانه نیست. هیچ کس با این روش شاعر نمی گردد و دیر یا زود دستش رو و شناخته می گردد.

او با اشاره به افزایش سرقت ادبی نسبت به قبل اضافه نمود: البته در سال های قبل سرقت ادبی به این اندازه نبود چون در هر حال هر مجله و روزنامه ای دبیر بخش شعر حاذق و باسوادی داشت که شعرها را کنترل می کرد، با این حال به ندرت این مسأله اتفاق می افتاد که گاهی هم آن را به عنوان تأثیرپذیری و تأثیرگذاری شاعران از یکدیگر و توارد می گفتند.

کاوه سپس به سرقت از شعرهایش اشاره و اعلام کرد: در طول دوران شاعری ام چند مورد پیش آمد، البته در مقطعی بود که شعرها در مجلات و روزنامه ها منتشر می شد و این گونه نبود که در شبکه های مجازی باشد و ظرف چند لحظه و چند ساعت کل جهان را پوشش بدهد و قابل کنترل و شکایت نباشد.

این شاعر ادامه داد: اولین شعری که از من سرقت شد در روزنامه همشهری بود. من معمولا صفحه های شعر تمام روزنامه ها و مجلاتی را که در حد توانم بود تهیه می کردم و می خواندم، ناگهان دیدم یکی از شعرهایم را به طور کامل نوشته و با نام دیگری در زیرش منتشر نموده است، اول جا خوردم اما بعد مسرور شدم که کسی آن قدر آن را دوست داشته و تحت تأثیر قرار گرفته که به بی آبرویی اش فکر ننموده و شعر من را به نام خود منتشر نموده است؛ برای همین پیگیر آن نشدم.

پوران کاوه تاثیر سرقت ادبی بر افکار مؤلفان و شاعران را بنا بر اندیشه و سلیقه افراد متفاوت دانست و گفت: به نظر من باید برای پیگیری سرقت های ادبی به دادگاه فرهنگ و رسانه مراجعه کرد تا معین گردد چه کسی آن اثر را زودتر به ثبت رسانده است و اخیرا هم کمپین مبارزه با نشر جعلیات در جهانی مجازی برقرار شده که تا حدود زیادی راهگشا است و هویت اصلی شعر و شاعر را معین می سازد که این نیز در جهت پیشگیری سرقت ادبی بی تأثیر نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4762

به "چرا سرقت ادبی زیاد شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سرقت ادبی زیاد شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید