پیش بینی سیل و آتش سوزی یک هفته قبل از وقوع

به گزارش مجله هاستفا، یاسر عشورزاده مدیر شرکت دانش بنیان در حوزه هوافضا به خبرنگاران گفت: ما یک استارت آپ فضا پایه هستیم که در حوزه فناوری فضایی با استفاده از تصاویر ماهواره ای و پردازش آنها به وسیله الگوریتم های علم سنجش از دور و ژئوماتیک پدیده های روی زمین را شناسایی می کنیم.

پیش بینی سیل و آتش سوزی یک هفته قبل از وقوع

وی با بیان اینکه پایش محدوده های آب و سیلاب، نقاط آتش سوزی، کشاورزی دقیق و… از جمله مواردی هستند که با این فناوری قابل شناسایی هستند گفت: در این راستا توانستیم سامانه ای تحت عنوان سیستم هوشمند مانیتورینگ ماهواره ای را طراحی کنیم.

مدیر این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه تابستان سال جاری مطابق با ارزیابی معاونت علمی و فناوری، این سامانه به عنوان یک سامانه دانش بنیان ثبت شد، اضافه نمود: ما توانستیم برای اولین بار در دنیا الگوریتم ها و شاخص های منحصر به فردی را در حوزه پایش ماهواره ای پوشش گیاهی و آبی، تشخیص نقاط آتش و تشخیص آلودگی های نفتی و پدیده کشند سرخ در مخزن داده ها و مشاهدات زمین آژانس فضایی اروپا ثبت کنیم که این موضوع افتخار بزرگی برای ما و کشور محسوب می گردد.

وی با اشاره به اقدامات شرکت با استفاده از این سامانه گفت: از جمله فعالیت هایی که به صورت جدی در این شرکت پیگیری می گردد ریسک سیلاب، پهنه بندی و برآورد خسارت سیلاب، شناسایی نقاط آتش سوزی، مراتع، جنگل ها و پیش بینی ریسک آتش سوزی هستند؛ با استفاده از این سامانه می توانیم ریسک آتش سوزی منطقه را نیز پیش بینی کنیم.

به گفته عشورزاده، تغییرات رطوبت خاک، تغییرات پوشش گیاهی، دما و… عواملی هستند که با این سامانه می توان ریسک آتش سوزی را پیش بینی کرد. در اوایل خرداد سال جاری ما چندین منطقه با ریسک بالای آتش سوزی را پیش بینی کردیم که دقیقاً هم اتفاقاً افتاد.

وی با بیان اینکه این سامانه علاوه بر بخش آتش سوزی در بخش سیلاب نیز به کار می رود، گفت: به همین ترتیب می توان ریسک سیلاب را برای هفت روز آینده مدیریت و پیش بینی کنیم؛ این پیش بینی ها با استفاده از پارامترهای فراوری شده از تصاویر ماهواره ای و مدل های بارش هواشناسی در قالب سیستم اطلاعات جغرافیایی قابل حصول است. برای مثال از مورخه 10 آبان هشدارهای لازم را جهت آبگرفتگی مناطق جنوبی غرب کشور در این سامانه به سازمان ها و مردم استان های مربوطه ارسال کردیم که دقیقاً در همان مناطق شناسایی شده بخش جنوبی خوزستان و بوشهر دچار آبگرفتگی و سیلاب شد.

وی با تاکید بر اینکه می توانیم با دقت بالا جهتهای با ریسک آبگرفتگی را پیش بینی کنیم گفت: این سامانه حتی برای مردم هم قابل استفاده است؛ به عنوان مثال یک کشاورز می تواند با استفاده از این سامانه، پیش بینی سیلاب داشته باشد و اقدامات مربوط به جلوگیری از سیل در زمین زراعی خود را در پیش بگیرد.

عشورزاده اعلام کرد: همچنین با استفاده از این محصول پهنه سیلاب را نیز می توانیم معین کنیم، در این زمینه با استانداری ها، هلال احمر و بنیاد مسکن و سازمانهای مربوط جهت امداد رسانی و اولویت بندی اعزام نیروها و یاری های معیشتی همکاری داریم.

به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان، یکی دیگر از خدمات این سامانه در کشاورزی دقیق است؛ به وسیله این سامانه و پردازش تصاویر ماهواره ای، کشاورزان کشور با ثبت موقعیت زمین کشاورزی خود با توجه به نوع محصولات کشاورزی، به صورت هوشمند راهکارهای مصرف بهینه کود و آب و همچنین پایش سلامت و کیفیت محصولات کشاورزی را به صورت مکان محور دریافت نمایند. اکنون بالای 800 نفر از کشاورزان کشور به صورت رایگان از این خدمات ما استفاده می نمایند و افزایش 30 الی 60 درصدی محصولات کشاورزی را تجربه نموده اند. چرا که این توصیه ها کاهش هزینه های کشاورز و افزایش کیفیت و فراوری محصولات و همچنین کاهش پرتی را در برداشت به موقع در پی دارد.

وی گفت: تا به امروز سازمان نقشه برداری و سازمان فضایی کشور به عنوان نهادهای حاکمیتی این خدمات را انجام می دادند که با ورود استارت آپ های فضا پایه بخش خصوصی وارد عرصه جدیدی از خدمات دانش بنیان شده است.

عشورزاده با تاکید بر اینکه در کشور پنل مدیریتی جامع اطلاعات مکانی چه به صورت آمایش سرزمینی و چه به جهت مدیریت بحران نداریم گفت: بایستی دولت و حاکمیت اجازه ورود بخش خصوصی و شرکت های خلاق و دانش بنیان در این حوزه را بدهد و به جوانان کشور اعتماد کند، مطمئناً در جهت درستی جهت توسعه پایدار قرار خواهیم گرفت.

وی گفت: این شرکت به صورت رسمی عضو نظام صنفی رایانه ای و گواهی معرفی فعالیت سنجش از دور سازمان فضایی کشور را به عنوان یک استارت آپ فضا پایه دارد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6110

به "پیش بینی سیل و آتش سوزی یک هفته قبل از وقوع" امتیاز دهید

1 کاربر به "پیش بینی سیل و آتش سوزی یک هفته قبل از وقوع" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی سیل و آتش سوزی یک هفته قبل از وقوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید