(ویدئو) حرکت کاوشگر ناسا روی سطح مریخ

به گزارش مجله هاستفا، آژانس فضایی آمریکا، ناسا، روز آدینه اظهار داشت که کاوشگر تازه آن در مریخ، پرسیویرنس(پشتکار)، برای اولین بار از زمان فرود ماه پیش به حرکت در آمده است. البته کاوشگر با جابجا شدن به اندازه شش و نیم متر راستا زیادی را طی نکرد.

(ویدئو) حرکت کاوشگر ناسا روی سطح مریخ

به گزارش خبرنگاران، کِیتی اِستک مورگان از محققان ماموریت گفت که این یک لحظه مهم بود: درحالی که کاوشگر هنوز درحال محک زدن همه ابزارهاست، لحظه ای که مریخ نورد آغاز به حرکت می نماید می توانیم خود را کاشفانی روی سطح مریخ بدانیم.

اکنون دو هفته از فرود تماشایی این ربات یک تنی بر سیاره سرخ می گذرد.

مهندسان در این فاصله مشغول راه اندازی این وسیله و سیستم های پیچیده آن از جمله ابزار ها و بازوی رباتیک بوده اند.

با این حال همه منتظر به حرکت درآمدن مریخ نورد بودند که بالاخره روز پنجشنبه رخ داد. کاوشگر جهت کوتاهی را رو به جلو حرکت کرد، بعد 150 درجه در جا چرخید و کمی عقب رفت.

آنایٔیس ظریفیان مهندس قابلیت حرکت مریخ نورد گفت: می توانید رد چرخ هایی که بر مریخ افتاده را ببینید؛ فکر نمی کنم هرگز از دیدن رد چرخ روی زمین اینقدر مسرور شده باشم.

وی اضافه نمود: این یک گام خیلی عظیم برای ماموریت و تیم قابلیت حرکت است. ما این وسیله را روی زمین رانده بودیم، اما حرکت آن روی مریخ هدف نهایی است، لحظه ای که محصول سال ها کوشش گروه خیلی عظیمی است.

پرسیویرنس در گودال جزیرو در نزدیکی خط استوای مریخ فرود آمده تا به جستجوی شواهد گذشته حیات بپردازد و برای این کار طی یک سال آینده مریخی (حدودا دو سال زمینی) حدود 15 کیلومتر را طی خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6905

به "(ویدئو) حرکت کاوشگر ناسا روی سطح مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(ویدئو) حرکت کاوشگر ناسا روی سطح مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید