مستند فاخری از هنر تعزیه خوانی در تکیه اعظم برغان البرز ساخته می شود

به گزارش مجله هاستفا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز، فریدون محمدی روز دوشنبه 28 مهر ماه 99 با اعلام این خبر گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در قالب مجموعه برنامه هایی اقدام به تهیه و ضبط مستند از یک اثر ناملموس و شاخص در هر استان کرده است.

مستند فاخری از هنر تعزیه خوانی در تکیه اعظم برغان البرز ساخته می شود

او گفت: به همین منظور مراسم تعزیه خوانی در تکیه اعظم روستای برغان واقع در شهرستان ساوجبلاغ انتخاب شده است. این مراسم آئینی و مذهبی هر ساله با خیل عظیم مشتاقان و دلداددگان حسینی در محل این تکیه اجرا می شود.

محمدی ادامه داد: هنر تعزیه خوانی سابقه ای دیرینه در البرز دارد و یکی از اولین مراکز اجرای این هنر در کشور محسوب می شود. همچنین ابتدایی ترین نسخ تعزیه در کشور به این منطقه تعلق دارد و از دوران صفویه تا به امروز، پایگاه تعزیه خوان های عظیمی همچون مرحوم ناظم، ملا محمد بکائی و ملا قاسم بکائی بوده است.

او اضافه کرد: ساختمان این تکیه با قدمت حدود 600 ساله در دو طبقه احداث و در ضلع شمالی روستا واقع شده است. مصالح به کار رفته در این بنا خشت خام، کاهگل و چوب است. رواق ها و دیوارهای آن با تیرچه های چوبی منبت کاری شده از یکدیگر جدا شده اند. در ضلع شمالی رواق ایوان مانند و وسیعی قرار گرفته است که به خان نشین معروف است. سکوی اصلی اجرای مراسم تعزیه در مرکز تکیه واقع شده است. همچنین منبر قدیمی این مجموعه در گوشه یکی از رواق ها نگهداری می شود.

او گفت: ساختمان تکیه اعظم برغان در بهمن ماه سال 1382 و مراسم تعزیه خوانی به عنوان اثر معنوی و ناملموس در خرداد 1393 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. همچنین مراسم تعزیه خوانی به عنوان یک هنر آیینی ایرانی، به ثبت جهانی رسیده است.

محمدی در انتها گفت: استان البرز با وجود تکیه اعظم برغان و تعزیه خوان های بومی که افتخاری برای مردم استان البرز است، قطب تعزیه خوانی کشور محسوب می شود و روستای برغان یکی از روستاهای هدف گردشگری استان است که گردشگری مذهبی در ماه محرم با حضور تماشاگران بسیاری از اقصی نقاط کشور، رواج دارد. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در انتخابی دقیق و کارشناسانه اقدام به ساخت مجموعه ای در قالب مستند از این اثر و هنر تاریخی کرده است که حرکتی فرهنگی و ارزشمند است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: گردشبان
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 5435

به "مستند فاخری از هنر تعزیه خوانی در تکیه اعظم برغان البرز ساخته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستند فاخری از هنر تعزیه خوانی در تکیه اعظم برغان البرز ساخته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید